Masaż odchudzający i antycellulitowy

powrót

Masaż

Klientki polskich gabinetów masażu ciągle mniej są zainteresowane relaksacyjnymi zaletami takich zabiegów, traktując je raczej jako formę terapii w bólach stawów, mięśni i kręgosłupa. Duże zainteresowanie budzi za to masaż wyszczuplający i antycellulitowy.
rejuvi cosmetics
Masaż odchudzający i antycellulitowy

Tak naprawdę nie ma specjalnego, odrębnego rodzaju masażu, który specjaliści określiliby mianem odchudzającego czy antycellulitowego. Masaż w istocie jest jedynie środkiem wspomagającym w walce o lepszą sylwetkę, wymagającej połączenia racjonalnej diety, aktywności fizycznej i odpowiednich zabiegów. Trzeba jednak przyznać, że może być bardzo skuteczny, zwłaszcza gdy połączymy go z aplikacją specjalnych preparatów wspomagających redukcję cellulitu i spalanie tłuszczu, ponieważ pod wpływem masażu skóra rozgrzewa się i lepiej wchłania substancje czynne z takich specyfików. Znakomite efekty przynosi taki masaż po zabiegach szybko redukujących nadmiar tkanki tłuszczowej oraz po porodzie (przypomnijmy jednak, że nie należy rozpoczynać zabiegów wcześniej niż około dwóch miesięcy po rozwiązaniu). W tych przypadkach możliwe jest osiągnięcie spektakularnych efektów w postaci zmniejszenia objętości rozciągniętej skóry i poprawy jej wyglądu oraz napięcia.

Mówiąc o masażu mającym na celu poprawę wyglądu sylwetki, wymienia się trzy rodzaje:

 • masaż odchudzający - mający na celu rozbicie i zredukowanie tkanki tłuszczowej;
 • masaż modelujący - którego przeznaczeniem jest poprawa kształtu sylwetki, zwłaszcza jej problematycznych partii (uda, pośladki, biodra, talia);
 • masaż antycellulitowy - jego zadaniem jest zniwelowanie szpecących nierówności podskórnych powstałych w wyniku zaburzeń tkanki łącznej i nierównomiernego rozłożenia tkanki tłuszczowej.

Efekty masażu sprzyjające wyszczuplaniu i redukcji cellulitu:

 • mechaniczne pobudzenie tkanki łącznej i rozbicie komórek tłuszczu - w tym celu ruchy masażu muszą być silne, rytmiczne i głęboko docierać. Z tego powodu może być to zabieg dość bolesny dla pacjenta. Skupiamy się przy tym na szczególnie zagrożonych kumulacją nadmiaru tkanki tłuszczowej rejonach - udach, pośladkach, biodrach, ramionach, brzuchu;
 • poprawa funkcjonowania układu krążenia krwi i limfy, co przyczynia się do sprawniejszego odżywiania komórek i usuwania substancji toksycznych;
 • drenaż - nadmiar płynów, które uległy retencji, zostaje odprowadzony dzięki usprawnieniu krążenia płynów ustrojowych;
 • poprawa ukrwienia tkanki podskórnej i mięśni, co skutkuje lepszym ich odżywieniem, dotlenieniem i odprowadzaniem ubocznych produktów przemiany materii z komórek;
 • poprawa jędrności skóry - ma to znaczenie w terapii antycellulitowej i po zabiegach odchudzających, które pozostawiają nadmiar luźnej skóry (np. liposukcja). Masaż, poprzez stymulację tkanki łącznej, pośrednio wpływa na produkcję włókien odpowiedzialnych za napięcie skóry - kolagenu i elastyny;
 • rozgrzanie skóry i mięśni wskutek tarcia - przyspiesza to przepływ płynów ustrojowych i usuwanie toksyn;
 • poprawa funkcjonowania układu immunologicznego, a to za sprawą pobudzenia krążenia krwi i limfy, które lepiej rozprowadzają dzięki temu niezbędne do funkcjonowania organizmu substancje oraz usuwają nagromadzone toksyny;
 • i jeszcze rezultat, który nie jest związany ze zmniejszeniem objętości ciała, ale znacząco wpływa na poprawę nastroju pacjentów - mianowicie zmiana wyglądu skóry, która za sprawą lepszego krążenia i mechanicznego starcia wierzchnich warstw naskórka staje się bardziej promienna, ma lepszy koloryt i jest gładsza.

Do osiągnięcia wymienionych wyżej celów stosuje się następujące techniki masażu:

Masaż klasyczny - ogólny lub częściowy, z wykorzystaniem ruchów ugniatających, uciskających, oklepujących, wałkujących, wibrujących i głębokich głaszczących. Technika ta ma wszechstronny wpływ na ciało - rozbija komórki tłuszczowe, poprawia krążenie krwi i limfy, pobudza tkankę podskórną.

Drenaż limfatyczny (pisaliśmy na jego temat w Cabines nr 22) - nie pobudza tkanki podskórnej, ponieważ jest masażem delikatnym, powierzchownym, ale usprawnia krążenie limfy, a tym samym przyspiesza usuwanie szkodliwych metabolitów, nadmiaru wody, cząsteczek tłuszczu (np. po zabiegach rozbijających tkankę tłuszczową). Stan skóry i jej napięcie poprawiają się, co ma niebagatelne znaczenie w terapii antycellulitowej.

Masaż bańką chińską (ten rodzaj masażu prezentowaliśmy w numerze 26) - rodzaj masażu podciśnieniowego; w wykonaniu wykwalifikowanego masażysty jest to znakomity środek na cellulit. Gumową bańkę (lub szklaną, ale gumowa jest wygodniejsza) przykłada się do posmarowanej oliwką skóry, zasysając ją delikatnie. Następnie przesuwa się bańkę po skórze. Taki zabieg silnie pobudza tkankę podskórną, rozgrzewa skórę, wywołuje miejscowe przekrwienie i mechanicznie rozbija tkankę tłuszczową.

Akupresura - uciskowy masaż odpowiednich punktów odpowiedzialnych za funkcjonowanie narządów układu trawienia i układu limfatycznego, wspomagający walkę z nadwagą i otyłością oraz cellulitem poprzez usprawnienie pracy tych narządów.

Jeszcze o przeciwwskazaniach

Objawy wykluczające stosowanie masażu wyszczuplającego są takie same jak w poszczególnych rodzajach masażu. Wymieńmy tu najważniejsze:

 • gorączka,
 • stany zapalne i alergiczne skóry,
 • stany zapalne żył (żylaki nóg) i zakrzepy,
 • nowotwory,
 • świeże blizny pooperacyjne i inne,
 • rany i owrzodzenia.

Zakończenie

Pamiętajmy, że jeden masaż nie wystarczy, konieczna jest seria wykonana przez wykwalifikowanego specjalistę, ale bez stosowania zdrowej diety i przynajmniej minimalnej ilości aktywności fizycznej nie można marzyć o szczuplejszej sylwetce. Osoby przychodzące do gabinetu muszą mieć tego świadomość i należy im o tym przypomnieć jeszcze przed rozpoczęciem zabiegów. Jeśli sprecyzowane cele będą jasne i realistyczne, efekt masażów z pewnością będzie satysfakcjonujący.

Dorota Bury
publikacje Cabines 30
do góry | powrót