I Polski Elementarz dla Wizażystów cz. 3

powrót

Makijaż

Róż, zwany zabawnie "zdrówkiem", nadaje twarzy młodzieńczego, naturalnego rumieńca, świeżości i zdrowego wyglądu. Może odgrywać pierwszoplanową rolę lub stanowić akcent. Można też różem zrobić cały makijaż, malując policzki, powieki i usta. Jednak błędnie umiejscowiony może zniekształcić twarz i przekreślić walory estetyczne całości.
Kosmetolog - zabiegi
I Polski Elementarz dla Wizażystów cz. 3

Róż - techniki aplikowania i kolorystyka

Często spotyka się młode dziewczyny, których twarze w wyniku emocji pokrywają się rumieńcem. Dla jednych jest to oznaka zdrowia, dla innych bywa utrapieniem. Wstydząc się swoich reakcji, stosują mocno kryjący make-up. Kiedy będą starsze, zatęsknią do czerwonych policzków i docenią ich urok. Różu najbardziej potrzebują dojrzałe kobiety, panie o dużych twarzach i te, które lubią kamuflujące make-upy. Szczelnie przypudrowana twarz wydaje się płaska i mało atrakcyjna. Róż aplikujemy przede wszystkim w przestrzeni kości policzkowej, na czubku brody i nosa, skroniach, czole, końcówce brwi, powiece nieruchomej i dolnej części ucha. W ten sposób dopełniamy całość makijażu, dodając mu żywotności i delikatnej erotyki. Idealnie dobrany kolor dodatkowo podkreśli oczy i usta, a także ładny odcień opalenizny. W takim wykończonym, kompletnym makijażu każda twarz staje się szlachetniejsza.

Rodzaje różu

Róże, podobnie jak inne kosmetyki kolorowe, występują w różnych postaciach, od płynnej poprzez kremową, sypką, aż po stałą - w kamieniu. Mogą mieć kolory ciepłe lub zimne, a także naturalne - neutralne. Ich odcienie mogą być jasne i ciemne, intensywne i pastelowe, matowe i błyszczące.
Uwaga! Błyszczące i ciemne róże aplikujemy jako wykończenie na wieczór i tylko pod warunkiem, że właścicielka makijażu ma ładną strukturę skóry. Jeśli na twarzy występują jakiekolwiek nierówności, należy zrezygnować z połyskliwego różu!

Jak dobierać konsystencję różu i czym go aplikować?

Dobór konsystencji różu do rodzaju cery jest tak samo ważny jak dobór koloru. Dla tłustych cer polecam wyłącznie róże pudrowe i matowe. Dla cer bardzo suchych - płynne i kremowe. Róż w piance pasuje do każdego rodzaju cer. Pamiętaj, że konsystencje kremowe łączymy z kremowymi, a suche z suchymi! Wyjątek stanowi nowatorska konsystencja różu w piance. Można stosować go przed pudrowaniem i po nim.

Akcesoria do nakładania różu

W zależności od konsystencji różu możemy go aplikować na kilka sposobów: pędzlem, gąbką, palcami, odpowiednią częścią dłoni, a także sprayem. Pędzle do różu: różnej wielkości, o odpowiednio dobranym włosiu i ułożeniu. Stosuje się pędzle duże, średnie i małe, o kształcie okrągłym, owalnym i skośnym, z włosia wiewiórki, kozy lub kucyka. Pędzel z włosia wiewiórki zostawia bardzo delikatny kolor, pędzel z kozy - bardziej intensywny. Należy wiedzieć, że włosie z kozy miewa różne kolory i twardości, bywają szlachetne jego odmiany zbliżone do włosia wiewiórki.

Techniki aplikacji

Istnieją trzy techniki aplikowania różu:

  • I technika: przed utrwaleniem makijażu
  • II technika: po utrwaleniu makijażu
  • III technika: zastosowanie I i II techniki

Technika na mokro

Róż o konsystencji płynnej, kremowej aplikujemy bezpośrednio na make-up, czyli fluid, kremy tonizujące, koloryzujące, a także kompakty czy kamuflaże, przed pudrowaniem. Pierwszą aplikację różu zaliczamy do tzw. repigmentacji, która należy do tzw. pseudomakijażu, czyli "konstrukcji", na której opiera się właściwy makijaż. W tej technice wykorzystujemy do aplikacji różu pędzla do make-upu, gąbki syntetycznej i części dłoni. Róże najczęściej stosowane w technice na mokro: w płynie, w żelu, w piance, w sztyfcie, w kredce, w kremie, w kompakcie, w sprayu.
Uwaga! Unikać gąbki lateksowej, której nie można oczyścić z czerwonego pigmentu.

Technika na sucho

Róże w postaci stałej - sprasowanego pudru w kamieniu, w kulkach, a także w postaci pudru sypkiego bogatego w pigment - aplikujemy zawsze na przypudrowaną skórę. Róże najczęściej stosowane w technice na sucho: pudrowe sypkie, pudrowe w kamieniu, tzw. sprasowane, w kulkach, w suchej piance. Istnieją dwie szkoły o zupełnie odmiennych poglądach na kolejność nakładania różu. Jedna twierdzi, że róż aplikujemy jako pierwszy już po przypudrowaniu twarzy, a druga - że róż nakładamy po pomalowaniu oczu, przed nałożeniem pomadki. Ja sama nakładam róż prawie na końcu, przed osadzaniem światła, ewentualnie tzw. elementami dekoracyjnymi. Delikatnymi muśnięciami pędzla wykonuję kółeczka w wyznaczonym punkcie, które potem rozciągam do góry i w dół, dosyć szybkimi i energicznymi ruchami. Dzięki tej metodzie łatwiej jest dobrać intensywność koloru i formę. Wybór techniki jest zależny od rodzaju makijażu, konsystencji kosmetyków i rodzaju cery. Możemy stosować jedną wybraną, np. do makijażu dziennego, lub obie jednocześnie dla wzmocnienia efektu, np. w makijażu wieczorowym, scenicznym czy fotograficznym. Jednak niezależnie od wybranej techniki należy pamiętać o zasadzie „mniej znaczy więcej.

Uwaga!

Zachowaj kolejność

Jeżeli naniesiesz pudrowy róż (suchy) na fluid, powstaną plamy, róż się przyklei i będą problemy z roztarciem. Jeżeli nałożysz płynny lub kremowy róż na przypudrowaną twarz, "rozpuścisz" w tym miejscu utrwalony makijaż.

Sposób aplikacji

Sposób nałożenia różu zależy od kształtu twarzy. Najlepiej dokładnie zorientować się, gdzie on ma być położony, sugerując się mapą twarzy, wyznaczonymi liniami i punktami. Jak znaleźć właściwe miejsce aplikacji różu?

Metoda manualna

Polega na wyczuciu palcami najgłębszego miejsca pod kością policzkową i najwyższego miejsca na policzku. Przyłóż palec środkowy i serdeczny pod kością policzkową. Powtórz to, ale najpierw pomaluj opuszki palców delikatnie czerwoną pomadką i dociśnij je w tym samym miejscu. Wcześniej trzema palcami wraz ze wskazującym określ najwyższy punkt policzków dotykiem. Teraz rozetrzyj kolor czerwony z zagłębienia ku górze policzków, tak aby pozostawić najwyższy punkt policzka bez różu.

Metoda Luizy Lenartowicz zwana "La róż"

Jest moim kolejnym praktycznym pomysłem, opisanym po raz pierwszy na łamach Cabines. Cechuje ją prostota wykonania i przystępna cena (koszt gumki aptekarskiej). Zaczep za ucho zwykłą gumkę recepturkę i pociągnij do odpowiednich punktów na twarzy zademonstrowanych na załączonych rysunkach. Wyznaczone pole wskaże, gdzie postawić barwną plamę. Teraz zdejmij gumkę i czystym pędzlem rozcieniuj róż w kierunku wnętrza ucha i kącika ust, tak aby się dyskretnie rozpływał. Niebieskie linie są granicami dla różu. Aby dobrze nałożyć róż, należy znaleźć jego centralny punkt, który na każdej twarzy znajduje się w innym miejscu. Do wyznaczania punktów różu służy nam także kilka pomocnych linii: pionowych i poziomych. Dzięki nim wyznaczamy 4 punkty: zewnętrzny, centralny, wewnętrzny i najwyższy. Nie należy wychodzić poza wyznaczone linie. Dokładny przebieg linii i punktów przedstawiamy na wykładach dla wizażystów. Na łamach Cabines sygnalizujemy jedynie te zasady. Twarz owalna: linia pionowa przecina się z linią poziomą i powstaje punkt centralny różu. Róż nanosimy od nasady włosów do punktu centralnego. Jeżeli chcesz twarz wyszczuplić, nakładaj róż w górnej części nad uchem w kierunku skroni, w dolnej części w kierunku zewnętrznego kącika ust. Róż ma przypominać linię bardziej pionową niż poziomą. Jeżeli chcesz poszerzyć zbyt wąską i małą twarz, róż nakładaj prawie poziomo w kierunku środka ucha.

więcej w Cabines nr 30

Luiza Lenartowicz
publikacje Cabines 30
do góry | powrót