Nowy gabinet - jakie zabiegi i aparatura na początek?

powrót

Ekspert radzi

Otwierając gabinet kosmetyczny, musimy zadać sobie jedno ważne pytanie: jaki wachlarz usług chcemy zaproponować? Istnieją dwie szkoły otwierania gabinetu: jedna to nastawianie się na ofertę podstawową, taką dla „przeciętnego Kowalskiego”, druga to wybór oferty, która wyróżni nasz gabinet spośród wielu innych.
Biotechnologia

Do podstawowego wyposażenia gabinetu należą: fotel zabiegowy, w który warto zainwestować, ponieważ stanowi on istotny element wszystkich zabiegów, musi być zatem bardzo wygodny i ergonomiczny w obsłudze. Najlepiej jeżeli spełnia również rolę leżanki do masażu, z regulowaną wysokością i otworem na twarz. Podczas wykonywania zabiegów trzeba mieć pod ręką potrzebne akcesoria i kosmetyki, dlatego przyda się tzw. stolik zabiegowy na kółkach. Powinien mieć estetyczny wygląd i być wykonany z materiału, który łatwo utrzymać w czystości, odpornego na środki do dezynfekcji. Proponuję stoliki wykonane ze stali chirurgicznej lub szkła. Dla wygody kosmetyczki należy dobrać odpowiednie krzesło zabiegowe, najlepiej z oparciem, z możliwością regulowania wysokości siedziska i kąta ustawienia oparcia oraz z obręczą na nogi. Aby praca przebiegała sprawnie i bez zakłóceń, niezbędne jest idealne oświetlenie miejsca pracy. Dlatego zalecany jest zakup lampy-lupy, która powiększa i oświetla miejsce pracy oraz ułatwia przeprowadzenie prawidłowej diagnozy stanu skóry.

Do urządzeń podstawowego wyposażenia należą również:

  • lampa sollux z niebieskim i czerwonym filtrem (filtr niebieski stosujemy do łagodzenia podrażnień, zaczerwienień, rozszerzonych naczynek uspokojenia skóry po depilacji lub oczyszczaniu, filtr czerwony stosujemy przed oczyszczaniem w celu rozpulchnienia skóry, przed masażem dla rozgrzania tkanek, w leczeniu trądziku pospolitego itp.);
  • aparatura do elektroterapii podstawowej: darsonwal – do dezynfekcji skóry po zabiegu oczyszczania, terapii trądziku i skór tłustych, mieszanych oraz łojotokowych; galwan – do terapii prądem stałym oraz do przeprowadzania jonoforezy w licznych zbiegach leczniczych i upiększających.
  • W każdym gabinecie powinno znaleźć się urządzenie do sterylizacji, tzw. wanna do dezynfekcji narzędzi i środki konieczne do wykonania dezynfekcji sprzętu oraz powierzchni zabiegowych.

Jeżeli dysponujemy większą powierzchnią, dobrze jest zaproponować klientkom zabiegi manicure i pedicure. Do ich wykonania będą nam potrzebne: stolik do manicure i przedłużania paznokci, lampa dająca dobre światło, ale nie rozgrzewająca nadmiernie skóry, miseczki do moczenia rąk (można wybrać od razu stolik do manicure z wmontowanymi miseczkami, pochłaniaczem pyłu i lampą utwardzającą), podpórka dla ręki klientki, pochłaniacz pyłu, lampa do utwardzania masy żelowej lub porcelanowej oraz opcjonalnie frezarka do manicure, która obecnie nie jest już luksusem. Potrzebne też będą dwa taborety z oparciem – dla manicurzystki i klientki. Oprócz tego czeka nas zakup drobnych akcesoriów w postaci pilników, pojemników na płyny itd. Do przeprowadzenia pedicure będziemy potrzebować: wygodnego fotela dla klientki, najlepiej z regulowanym podnóżkiem (może mieć dzieloną część pod nogi), brodzika do kąpieli stóp (może być z funkcją masażu i podgrzewania wody) oraz wygodnego siedziska o regulowanej wysokości dla kosmetyczki. Do manicure i pedicure przydadzą się stoliczki z kilkoma szufladkami na narzędzia, aby ułatwić zachowanie porządku na stanowisku pracy i higieny zabiegu. Do przeprowadzenia zabiegu oczyszczania twarzy w fazie rozpulchniania bardzo przydatna jest maska termiczna. Do przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych dłoni i stóp niezbędna jest parafiniarka. Do depilacji nadmiernego owłosienia potrzebna będzie woskownica. Częstym dylematem jest wybór między aparatami w wersji pojedynczej a tzw. kombajnami. Tutaj decyzja powinna być uzależniona od powierzchni naszego gabinetu i finansów, ponieważ kombajny kosztują relatywnie mniej niż pojedynczy aparat oraz zajmują mniej miejsca. Mają tylko jedną wadę: w razie awarii jednej funkcji jesteśmy pozbawieni pozostałego sprzętu. Jak wspomniałam na początku, można otworzyć gabinet oferujący usługę, która nie jest dostępna w innych tego typu placówkach, np. endermologię, powerslim studio, IPL, radio frequency itp. Wiąże się to jednak z większym wydatkiem i zwiększonym ryzykiem finansowym. Może jednak zadecydować o spektakularnym sukcesie, jeżeli będziemy pierwsi na lokalnym rynku.

więcej w Cabines nr 29

Jolanta Majdak
publikacje Cabines 29
do góry | powrót