Postawcie na eko spa i podnieście dochodowość

powrót

Spa & wellness

Podczas gdy moda na bycie „zielonym” i społecznie odpowiedzialnym ogarnia coraz więcej dziedzin życia, ośrodki spa wydają się dziwnie opieszałe w adaptowaniu zasad proekologicznego stylu życia, przekładającego się również na ekonomię.
Biotechnologia
Postawcie na eko spa i podnieście dochodowość

Żeby zobaczyć, jak to jest z rzekomą złożonością procedur, które należy przedsięwziąć, oraz kosztów, które trzeba ponieść, zapytaliśmy 13 menedżerów europejskich spa podczas badania „Najlepsze praktyki menedżerów spa”, realizowanego od czerwca zeszłego roku przez firmę Tip Touch et HOTel & Spa Forum, o to, jak angażują się w ochronę środowiska w swoich ośrodkach.

2/3 z nich powiedziało, że „starają się redukować zużycie energii i poddawać odpady recyklingowi”, ale tylko 30–40% menedżerów mówiło o konkretnych działaniach mających na celu oszczędzanie.

W Stanach Zjednoczonych stowarzyszenie Green Spa Network (GSN) zajmuje się problematyką eko spa od roku 2007 i niedawno opublikowało serię poradników na temat dobrych praktyk, bardzo pomysłowych i pragmatycznych (tak jak to rozumieją Amerykanie), przeznaczonych dla menedżerów spa, żeby nakłonić ich do bardziej odpowiedzialnego zarządzania zasobami... Czyli kluczową sprawą jest ekonomia.

Jakie są owe dobre praktyki, które warto stosować, by ograniczyć zużycie energii, marnotrawstwo materiałów, wyedukować personel i zmniejszyć rachunki?

GSN proponuje proste i mało kosztowne sposoby, polegające głównie na prewencji, ograniczaniu zbytniego zużycia, ilości odpadów i poddawaniu ich recyklingowi. Pierwszym krokiem w kierunku eko spa jest zorientowanie się, jakie odpady spa produkuje i jakie są źródła marnotrawstwa.

Obejrzyjcie więc odpady. Zorientujcie się, jakie jest ich pochodzenie:

 • odpady pochodzące ze stosowanych produktów (opakowania);
 • odpady pochodzące z zabiegów (resztki kosmetyków, bielizna);
 • oraz te pochodzące z usług dodatkowych (napoje, basen i zabiegi wodne).

Podzielcie je następnie na kategorie: do recyklingu, nie podlegające recyklingowi, kompost, materiały niebezpieczne, papier, szkło, plastik, metal. Dowiedzcie się, gdzie są wywożone: na śmietnisko ogólne czy do sortowni odpadów. Dowiedzcie się, ile kosztuje ich wywóz. Teraz zastanówcie się, jak możecie ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko poprzez zmniejszenie ilości odpadów.

I. Cel - zero odpadów

 • Upewnijcie się u dostawców, że materiały, których używacie, można poddawać recyklingowi.
 • Uczulcie ich na kwestie ochrony środowiska związane z gospodarką odpadami.
 • W ośrodkach należących do firmy Clarins niektóre opakowania kosmetyków używane są jako elementy dekoracyjne.
 • Unikajcie kupowania produktów nadmiernie opakowanych.

II. Zrewidujcie politykę zakupów

 • Na ile to możliwe, starajcie się kupować produkty wyprodukowane z zachowaniem zasad poszanowania środowiska.
 • Ograniczajcie koszty transportu (wybierając dostawców z własnego miasta lub z okolic).
 • Starajcie się tak przemyśleć system i częstotliwość zamawiania, by ograniczyć liczbę dostaw.
 • Ograniczcie zapasy kosmetyków i unikajcie gromadzenia takich, które są rzadko używane.
 • Nie zamawiajcie małych opakowań.
 • Kupujcie akcesoria, których można używać wielokrotnie (miseczki porcelanowe zamiast plastikowych jednorazówek).
 • Kupujcie bieliznę wykonaną z dobrej jakości materiałów (bawełna plus poliester – pół na pół), która jest trwalsza. Posłuży dwukrotnie dłużej niż bielizna z czystej bawełny

Przykład: zastąpcie torby papierowe torbami z tkaniny, wielokrotnego użytku, w kolorach waszego ośrodka, których będzie można używać jeszcze przez długi czas. Stosujcie raczej duże opakowania kosmetyków, które następnie można przelewać do mniejszych miseczek lub butelek (które dokładnie czyścimy przed napełnieniem, by zachować higienę).

więcej w Cabines nr 50

Jean-Guy de Gabriac
Tiphaine Modeste
publikacje Cabines 50
do góry | powrót