Masaż bioenergetyczny

powrót

Masaż

Słowo to pochodzi z greki i znaczy „życiesiła- energia”. Nasze ciało jest przesiąknięte energią, która zasila każdą komórkę. Kiedy energia krąży harmonijnie w całym ciele, jest ono ciepłe, pełne mocy, witalne i silne. Kiedy natomiast energia jest zablokowana i nie krąży swobodnie, blokuje działanie komórek, mięśni i organów, w których uległa zatrzymaniu.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Masaż bioenergetyczny

Krążenie energii

Bioenergetyka to technika psychofizyczna polegająca na „czytaniu” ciała, czyli szukaniu miejsc, w których energia jest zablokowana lub osłabiona, co zakłóca pracę komórek i całego organizmu. Energia jest wrażliwa na emocje, łatwo więc ulega zastojom w mięśniach, powodując skurcz i sztywność włókien mięśniowych, co przyczynia się do upośledzenia funkcji danego obszaru. Kiedy taki stan trwa dłużej, napięcia mięśniowe utrwalają się, odzwierciedlając postawę obronną, którą dana osoba przyjmuje względem stresujących sytuacji w życiu codziennym. Ciało wolne od wszelkich blokad pozostaje w harmonii z umysłem i jest pełne witalności. Ciało z rozwiniętymi mięśniami jest jak rezerwuar podwójnej ilości energii. Dostrzeżenie własnych blokad jest dla wielu osób wręcz niemożliwe. Są one efektem wszystkich sytuacji, w których do głosu dochodziły emocje zamiast rozumu. Takie sytuacje obecne są w życiu każdego człowieka, często już od najmłodszych lat. Kiedy energia ulega stagnacji w mięśniach, pociąga to za sobą zaburzenia pracy organów wewnętrznych. Na przykład blokada mięśni brzusznych pociąga za sobą spowolnienie perystaltyki jelit, co sprzyja ich rozleniwieniu i zaparciom. Blokada klatki piersiowej zmniejsza głębokość wdechów i w konsekwencji komórkom ciała brakuje odpowiedniej dawki tlenu. Tym, co jednak jest najbardziej interesujące z punktu widzenia kosmetyczki, jest trio: mięśnie, tkanka łączna i skóra. Wszystkie są ściśle zależne od energii ciała i w razie blokad energetycznych ich funkcje ulegają upośledzeniu, co przekłada się na defekty estetyczne w postaci zwiotczeń, cellulitu, brzydkiego wyglądu skóry.

Przebieg masażu

Najpierw opracowujemy strefy, gdzie napięcia mięśniowe zdarzają się najczęściej, i te, w których osoba masowana czuje napięcie.

Tył ciała

Pacjent kładzie się płasko na brzuchu. Aplikujemy relaksujący olejek i wchodzimy w kontakt z ciałem pacjenta, kładąc swoje dłonie na jego dłoniach i stopach. Następnie wykonujemy długie ruchy głaszczące i faliste, które mają wywołać odprężenie. Właściwy masaż zaczyna się od karku. Masujemy okolice każdego kręgu szyjnego kolistymi ruchami, najpierw po jednej, potem po drugiej stronie, z dołu do góry. Ma to na celu rozluźnienie, ale pozwala też wyczuć strefy, w których skurcze wskazują na blokadę energii. Następnie ruchami głaszczącymi masujemy wzdłuż kręgosłupa po obu stronach aż do pośladków, które masujemy zaokrąglonym ruchem, zawracając z powrotem ku górze. Kolejnym krokiem jest szczególne skupienie na miejscach w których wyczuwalne są napięcia. Aplikujemy kilka kropli olejku relaksującego, potem pracujemy kciukami, najpierw delikatnie, by stopniowo wzmocnić nacisk. Kciuki przemieszczają się wzdłuż szerokości masowanej strefy. Następnie wywołujemy odprężenie, naciskając dłonią strefę lędźwiową przez kilka sekund, po czym następuje gest kołysania. Teraz przesuwamy dłonie na dołek podkolanowy i tam zatrzymujemy je na kilka sekund, by przenieść następnie na podeszwę stóp. Wszystko zaczyna się od głowy i wpływa na ciało. Dlatego masaż skupia się teraz na sklepieniu czaszki, gdzie aplikujemy kilka kropli olejku relaksującego, kładziemy kciuki i przesuwamy je wzdłuż kręgów szyjnych aż do siódmego kręgu, na którym na chwilę zatrzymujemy się, by kolistym ruchem zawrócić do punktu wyjścia. Ten sam ruch powtarzamy po obu stronach szyi, wychodząc od karku aż do mięśnia trapezowatego, i wracamy do punktu wyjścia. Następnie masujemy pięściami od siódmego kręgu aż do kręgów krzyżowych i wracamy do punktu wyjścia. Nadal dłońmi zwiniętymi w pięści masujemy pośladki, uda, łydki i podeszwy stóp, zatrzymując się na dużych palcach, naciskając brzuścami palców ich podstawę. Jest to strefa odzwierciedlająca energię krążenia krwi. Przechodzimy następnie do dłoni i masujemy ich środki pięściami. Jest to strefa odpowiedzialna za funkcje wydalania, krążenia, oddychania, mająca znaczenie dla funkcjonowania energetycznego. Nie może zostać pominięta. Tak samo postępujemy na podeszwach stóp, na których stymulujemy kolejne strefy energetyczne, by następnie wyznaczyć pięć linii pionowych, które masujemy kciukami od pięt po duże palce. Po zakończeniu tej pracy aplikujemy olejek odżywczy i drenujący i głaszczącymi ruchami odprężamy całe ciało, najpierw przedramionami, potem dłońmi, kończąc rozcieraniem karku. Potem klient przewraca się na plecy.

więcej w Cabines nr 28

Lucia Rapetti
publikacje Cabines 28
do góry | powrót