Lipoliza laserowa

powrót

Medycyna estetyczna

W numerze 18. Cabines pisaliśmy o lipolizie iniekcyjnej, nowej metodzie likwidowania nadmiaru tłuszczu. Jest to zabieg powodujący redukcję objętości oraz liczby adipocytów (komórek tłuszczowych) poprzez aktywację lipazy lipoproteinowej. Metodę tę można określić jako „powolną”.
Biotechnologia
Lipoliza laserowa

Nowa technika niszczenia komórek tłuszczowych

Nowa metoda lipolizy, nazywana „szybką”, opiera się na laserowym rozrywaniu błon komórkowych adipocytów. Wykorzystuje się ją od kilku lat w Japonii, Stanach Zjednoczonych i Francji.

Cele

Technika ta umożliwia redukcję nadmiaru tłuszczu i rzeźbienie sylwetki za pomocą prostej, precyzyjnej i bezpiecznej procedury. Zwalcza cellulit i wygładza skórę, która staje się jędrniejsza i odnowiona. Liczba komórek tłuszczowych znacząco spada, a tkanka łączna zostaje zregenerowana, co zapewnia skórze odpowiednie napięcie i ładny wygląd.

Technika

Zabieg wykonuje lekarz medycyny estetycznej. Po znieczuleniu miejscowym strefy poddawanej zabiegowi wprowadza się pod skórę bardzo cienkie włókno optyczne o średnicy 300-600 mikronów. Wprowadza się je w mikrokanalik o średnicy 0,7-1,2 milimetra, by zapewnić precyzję podczas naświetlania promieniami lasera. Chromoforami są tutaj woda, tłuszcz i krew (długość fali 980 nm). Promieniowanie lasera niszczy nieodwracalnie komórki tłuszczowe za sprawą temperatury i fotonów. Błony adipocytów ulegają denaturacji, a trójglicerydy ze środka zostają uwolnione. Stopniowo energia lasera zmienia tkankę tłuszczową w olejową emulsję, jednocześnie koagulując mikronaczynka, co pozwala uniknąć krwawych wybroczyn na skórze. Wygląd skóry i objętość ciała zmieniają się równocześnie. Ciepło (60- -80OC) jest pochłaniane przez tłuszcz i szybko rozprzestrzeniane do mięśni i skóry, nie niszcząc przy tym tkanek sąsiadujących. Ciepło dodatkowo pobudza syntezę kolagenu w fibroblastach, przyczyniając się do regeneracji tkanki łącznej i zapewniając odpowiednie napięcie skóry.

więcej w Cabines nr 27

Dr Marcel Metanomski – prezes Europejskiego Stowarzyszenia Medycyny Estetycznej,
szkoleniowiec z zakresu dietetyki i medycyny estetycznej.
publikacje Cabines 27
do góry | powrót