Masaż antystresowy

powrót

Masaż

Ojczyzną tego masażu nie jest żaden konkretny zakątek świata. Masaż antystresowy jest uniwersalny, w końcu na całym świecie nie brakuje osób zmęczonych, zestresowanych, potrzebujących wytchnienia i przyjemności.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Masaż antystresowy

Celem tego masażu nie jest jedynie zrelaksowanie osoby masowanej i spowodowanie, że uwolni się od napięcia. Równie ważne jest dotarcie do jej najgłębszej istoty, rozluźnienie umysłu, oczyszczenie go ze zbędnych myśli i pobudzenie energii witalnej, która zapewnia potencjał niezbędny do transformacji i adaptacji oraz równowagę między ciałem a duchem. Wyobraźmy sobie ciało jako kufer, w którym znajdują się rozmaite emocje, odpowiadające różnym życiowym doświadczeniom. Dzięki temu masażowi, wykonywanemu na strefach zwanych „embrionalnymi”, masażysta pomaga osobie masowanej nawiązać kontakt z jej energią, która zostaje zharmonizowana i odblokowana.

Teoria

Masaż antystresowy działa na trzy sposoby:

  • uwalnia od negatywnych sił, które powodują skurcz mięśni i upośledzają funkcjonalność ciała,
  • odnawia związek między ciałem a duchem,
  • odblokowuje energię.
  • odblokowuje energię.

W masażu antystresowym skupiamy się na głowie, oczach, skroniach, żuchwie, pępku i kręgosłupie, szczególnie na kręgach szyjnych, piersiowych oraz krzyżu. Użycie olejków eterycznych nasila dobroczynne działanie masażu i zapewnia dodatkowe efekty lecznicze, zależnie od rodzaju użytego olejku. Większość punktów stymulowanych w tym masażu pokrywa się z przebiegiem meridianów energetycznych opisywanych w medycynie chińskiej.

Faza wstępna

Wstępem do masażu i jego bardzo istotnym elementem jest odpowiednie oddychanie osoby masowanej. Musi być powolne, niewymuszone, bez nadmiernego nadymania klatki piersiowej. Nakładamy na miejsce pod nosem kilka kropel olejku relaksującego. Oddech powinien wyglądać następująco: powolny i głęboki wdech, żeby w pełni wykorzystać właściwości olejku, krótka pauza, podczas której lotne substancje olejku docierają do ośrodków węchowych mózgu, wreszcie powolny wydech. Powtarzamy to trzykrotnie.

Masaż

Przednia część ciała

Zaczynamy od głowy, siedziby mózgu, czyli woli. Kilka kropli olejku na karku i ciemiączku sprzyja odpowiedniemu nastawieniu pacjenta. Masaż wykonujemy delikatnymi ruchami końcami palców. Pobudza to mózg, dając mu wrażenie przyjemności, i usprawnia funkcje organizmu. Najpierw masujemy kark aż do czubka głowy. Następnie przenosimy się na brzuch, gdzie lekkimi okrężnymi ruchami głaszczącymi wokół pępka odnawiamy energetyczną pamięć tego miejsca. Wracamy na czoło, do dołka usytuowanego między wypukłościami na czole. Stymulujemy ten punkt najpierw lekko, potem coraz mocniej. Przenosimy palce na skronie i lekko uciskamy, stopniowo nasilając ucisk, ale nie przekraczając progu bólu. Masaż skroni działa bardzo silnie, wyzwalając zablokowaną energię. Następnie docieramy do wyrostka sutkowatego, energetycznego punktu mózgu. Masujemy go lekkimi, okrężnymi ruchami. Wracamy do oczu, na zamkniętych powiekach kładziemy delikatnie końce palców i lekko uciskamy. Ostatni ucisk jest nieco mocniejszy. Przechodzimy na policzki. Uciskamy je dość mocno, co może być bolesne, ponieważ w tej strefie kumuluje się wiele napięć spowodowanych stresem. Kładziemy palce pod brodą, tutaj również wykonując okrężne, powolne i delikatne ruchy końcami palców. Wracamy na brzuch i pępek, gdzie wykonujemy masaż głaszczący. Lekki, wielokrotny ucisk u podstawy szyi, w dołku obojczykowym, koi lęki. Potem wykonujemy nieco mocniejszy ucisk mostka, drobnymi okrężnymi ruchami, które stopniowo stają się głębsze. Kontynuujemy masaż na ramionach, a konkretnie przedramionach. Delikatnie i powoli pompujemy zagięcie łokciowe, potem wykonujemy okrężne muśnięcia. Te same gesty wykonujemy w punkcie umiejscowionym na wewnętrznej stronie nadgarstka, gdzie bada się puls, potem pośrodku każdej dłoni. Masaż tych miejsc łagodzi stres emocjonalny i uczucie niepokoju. Kolejnym etapem jest masaż bocznych części nóg oraz wewnętrznej i zewnętrznej strony kolan. Tutaj wyznaczamy dwie linie, wzdłuż których uciskamy palcami, po czym pompujemy i wykonujemy ruchy okrężne. Te same gesty powtarzamy w kostkach, po wewnętrznej i zewnętrznej stronie. Następnie zajmujemy się stopami, najpierw podeszwami, pośrodku których wykonujemy ruchy pompujące, potem wierzchem stóp, a konkretnie dużymi palcami, których podstawę uciskamy, pompujemy i masujemy okrężnymi ruchami.

więcej w Cabines nr 27

Lucia Rapetti
publikacje Cabines 27
do góry | powrót