Dermabrazja - zmień skórę na gładszą

powrót

Medycyna estetyczna

Zmorą wielu kobiet są blizny i zmarszczki, których nie usuną tradycyjne zabiegi pielęgnacyjne. Dlatego, aby uzyskać młodszą i gładką skórę, szukają fachowej pomocy u lekarzy i kosmetyczek. Na szczęście medycyna estetyczna przychodzi im z pomocą i oferuje szeroki wybór zabiegów, wśród których warto wyróżnić dermabrazję i mikrodermabrazję.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Dermabrazja - zmień skórę na gładszą

Co to jest dermabrazja?

Dermabrazja to dość radykalny i inwazyjny zabieg polegający na mechanicznym usunięciu naskórka i powierzchniowych warstw skóry. Widok twarzy po zabiegu i podczas gojenia przedstawia dość nieprzyjemny widok, dlatego najlepiej na dermabrazję zdecydować się podczas przynajmniej dwutygodniowego urlopu, o czym pacjentka powinna być poinformowana odpowiednio wcześniej. Celem tego zabiegu jest świeży, gładki naskórek, pozbawiony zmarszczek i blizn, a także zwiększenie zdolności skóry do przyswajania substancji pielęgnujących i regenerujących.

Na czym polega zabieg?

Do dermabrazji używa się specjalnego przyrządu, który w sposób kontrolowany usuwa jej powierzchniowe warstwy. – Dermabrazja polega na frezowaniu powierzchniowych warstw skóry za pomocą wirującego z dużą prędkością walca ściernego – wyjaśnia Małgorzata Zdziebko-Zięba, szkoleniowiec firmy Clarena. Dermabrazja, ze względu na dużą bolesność, odbywa się w znieczuleniu ogólnym krótkotrwałym lub miejscowym. Niestety, zdarza się, że efekt po pierwszym zabiegu jest niewielki. Wadą dermabrazji, oprócz konieczności wykonywania zabiegu pod znieczuleniem i długiej rekonwalescencji, jest również możliwość pozostawienia blizn. Głębsze zmiany i nierówności można usunąć lub częściowo wygładzić dermabrazją laserową (laser skin resurfacing). Zaletą zabiegu jest jego bezbolesność i bezkrwawość.

Postępowanie po zabiegu

Ponieważ podczas zabiegu tworzy się rana otwarta, musimy się liczyć z obrzękami i strupami, które zaraz po operacji smaruje się maścią zmiękczającą. Niezbędny jest również opatrunek lub maska zastępująca naskórek do czasu wytworzenia własnego oraz stosowanie kremów z antybiotykiem przepisanych przez lekarza. – Po zabiegu, skóra poddana dermabrazji pozostaje pod specjalnym opatrunkiem. Co kilka dni wymagane jest zgłoszenie się na jego zmianę. Wygojenie następuje po około 2-3 tygodniach, może jednak trwać miesiąc, a nawet dłużej – mówi Małgorzata Zdziebko- Zięba. Na wiele miesięcy po zabiegu musimy także zapomnieć o słońcu, gdyż nowa, delikatna skóra jest szczególnie narażona na poparzenia oraz będące ich następstwem ciemniejsze, nieestetycznie wyglądające plamy. Profilaktycznie należy stosować kremy z wysokimi filtrami. Możemy także przyspieszyć proces gojenia oraz poprawić wygląd skóry, rezygnując z palenia lub przynajmniej je ograniczając. W regeneracji cji skóry pomoże codzienne stosowanie ampułki aloe vera, maseczki chłodzącej oraz wzmacnianie organizmu witaminą C. W późniejszym okresie pomocne mogą być zabiegi tlenoterapii. Natomiast zaróżowienie naskórka, które może się utrzymywać nawet przez kilka miesięcy, zatuszuje makijaż.

Wskazania

– Zabieg, który mogą wykonywać wyłącznie lekarze, ma na celu poprawienie wyglądu skóry, spłycanie zmarszczek oraz nierówności powierzchniowych, np. blizn pooperacyjnych, usunięcie tatuaży oraz innych przebarwień – wylicza Małgorzata Zdziebko-Zięba. Końcowy efekt nie zawsze jednak jest satysfakcjonujący, szczególnie w przypadku głębokich zmian czy tatuaży mogą powstać widoczne blizny. Zdarza się również, że efekt po pierwszym zabiegu jest niewielki, możemy wtedy powtórzyć go w odstępie 3 miesięcy.

Przeciwskazania

Oprócz zmian nowotworowych warunkiem jest brak jakichkolwiek wykwitów, szczególnie ropnych, w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Należy też pamiętać, że miejsca po świeżych naświetleniach zazwyczaj goją się trudniej. Zabiegu nie można wykonywać na powiekach oraz śluzówkach i czerwieni wargowej.

Możliwe powikłania

Tak jak w przypadku innych zabiegów, również w przypadku dermabrazji mogą wystąpić powikłania, jednak ma to miejsce stosunkowo rzadko. Przestrzeganie zasad higieny po zabiegu praktycznie eliminuje możliwość zakażenia bakteryjnego. W przypadku osób mających skłonność do opryszczki równie ważna jest profilaktyka, rozpoczęta jeszcze przed zabiegiem i kontynuowana już po nim przez 2 tygodnie.

więcej w Cabines nr 26

Ewelina Kudera
publikacje Cabines 26
do góry | powrót