Analiza kolorystyczna. Cz.2

powrót

Makijaż

Wszystkie kolory są podzielone, jak wiemy, na pory roku, czyli wiosnę, lato, jesień i zimę. Umownie przyjęto, że wiosna i jesień są odcieniami ciepłymi, a lato i zima – zimnymi. Wiele osób zadaje sobie pewnie pytania podyktowane rozmaitymi doświadczeniami, np. dlaczego wiosna, charakteryzująca się ciepłymi kolorami, znakomicie prezentuje się w jasnych, zimnych błękitach, zieleniach czy różach, należących do lata? Dlaczego czerń, czyli kolor tabu dla jesieni, w niektórych przypadkach ją uatrakcyjnia? Dlaczego niektóre osoby na pierwszy rzut oka łatwo określić, a inne dużo trudniej? Co to są kolory bezpieczne?
rejuvi cosmetics
Analiza kolorystyczna. Cz.2

Jeszcze do niedawna funkcjonował standardowy podział na cztery typy, odpowiadające porom roku. Obecnie podział jest bardziej szczegółowy: wiosna jasna, ciepła, kontrastowa, lato jasne, zgaszone, zimne, jesień ciepła, ciemna i zgaszona, zima ciemna, kontrastowa, zimna. Dodatkowo każda z nich ma swoją indywidualną strefę. Dzięki takiej klasyfikacji dobrze przygotowana wizażystka potrafi bezbłędnie określić, jakie kolory najbardziej pasują do danego typu. Dopóki ich nie znamy, lepiej nosić kolory bezpieczne i neutralne, które nie uczynią nas atrakcyjniejszymi, ale i nie oszpecą: marynarski (ciemny granat), jasny błękit, niebieskozielony, zieleń butelkową, zieleń oliwkową, biel skorupki jajka, écru, beż, piaskowy, kawę z mlekiem, jasny pastelowy róż, pastelowy łosoś, złamany koral, lila, niezbyt ciemny fioletowy, średni brąz, gołębi (szary), odcienie antracytu aż po czerń. Biel i czerń można nosić zawsze, bez względu na typ kolorystyczny, i łączyć ze wszystkimi innymi kolorami. Należy jednak pamiętać, że pozostawiają one refleksy na twarzy, które mogą radykalnie postarzać, dlatego umieszczajmy je jak najdalej od twarzy. Niektóre kolory, jak zielony i fioletowy, w zestawieniu z czerwienią i żółcią stają się cieplejsze, a w zestawieniu z niebieskim – zimniejsze. Przystosowują się do otoczenia.

Oto fragmenty indywidualnych paszportów koloru, makijażu i stylu

Uwaga!

Opis dotyczy wyłącznie podanego przykładu i jest fragmentem indywidualnego przewodnika (paszportu) kolorów.

Wiosna

Wiosna jasna z tendencją do lata
Strefa: niebieska, czerwona
Skóra: brzoskwiniowa
Włosy: ciepły, jasny, złoty blond
Oczy: turkusowe z żółtymi cętkami
Białkówka: silny kontrast

Najatrakcyjniejsze kolory:

Wiosna kocha czyste, ciepłe i jasne barwy, które wspaniale komponują się z kolorami o żółtawym odcieniu. Wiosny, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, lubią intensywne i żywe barwy: kremową biel, écru, jasny niezapominajkowy, jasny fiołkowy, jasny wielbłądzi i ciepły beż, turkus, akwamarynowy (jak woda oceaniczna), morski, niebieskozielony, brzoskwiniowy, łososiowy, morelowy, jasny pomarańczowy, róż w odcieniu brzoskwiniowym jak i jasny pastelowy, świecącą zieleń młodej trawy, żółtozielony, słoneczną żółć, miodowy, złotożółty, szarożółty, ciepły odcień szarości, makowy, czerwień ognia, jasny pomidorowy, czerwień mandarynki, koralowy, złoty brąz, mleczną czekoladę.
Soczewki: złoto-zielone, błękitne, bursztynowe
Biżuteria: kremowo-białe lub żółtawe perły, złoto i srebro w połączeniu, złoto żółtawe lub czerwonawe, przy pastelach zimniejszych może być noszone samo srebro, kość słoniowa, wyroby z tworzyw w kolorach z palety Oprawki okularów: złoty, brąz, beżowy, turkusowy, łososiowy, perłowy
Szkła okularów: żółtawe, zielonkawe, turkusowe, brzoskwiniowe, łososiowe Futra: najlepiej imitujące rudego lisa, jasne norki, tygrysa
Buty: kość słoniowa, karmel, brąz wielbłądzi
Torebka: w kolorze obuwia lub o ton jaśniejsza

więcej w Cabines nr 25

Luiza Lenartowicz
publikacje Cabines 25
do góry | powrót