SPA Inspiracje

powrót

Spa & wellness

Urządzanie ośrodka SPA to prawdziwa sztuka. Pole do popisu dla dekoratorów wnętrz, architektów i artystów. Dziś pragniemy pokazać najciekawsze wnętrza ośrodków piękna w Europie.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
SPA Inspiracje

Oaza spokoju

Bardzo często inspiracją przy wystroju SPA są zasady feng shui, starożytnej chińskiej sztuki komponowania przestrzeni tak, aby zapewnić przebywającym w niej osobom dobre samopoczucie. Przecież SPA to nie tylko miejsce relaksu ciała, lecz także duszy. Aby zapewnić w salonie atmosferę harmonii i spokoju, wystrój wnętrza powinien być starannie przemyślany. Każdy element dekoracji powinien tchnąć spokojem i sprzyjać wypoczynkowi. W uzyskaniu takiego efektu pomogą nam stonowane kolory oraz proste, a jednocześnie wyrafinowane ozdoby. Mistrzostwo minimalizmu w wystroju SPA na "wzór japoński" osiągnęło Spa Nuxe w Paryżu. Początkowo był to stary sklep z winami o powierzchni 400 m2, ze sklepieniami i nieosłoniętymi kamieniami. Dziś, przechodząc przez dziedziniec i bramę, przedostajemy się do patio, w którym znajduje się ogród pełen egzotycznych roślin. W centralnej części salonu znajduje się lada wykonana z ciemnego drewna, za którą są wyeksponowane produkty marki Nuxe®. Taka dekoracja przypomina aptekę w dawnym stylu. Oczekujący na zabiegi klient może rozsiąść się wygodnie na jednej z sof pokrytych beżowo-oliwkowym aksamitem. W tym ascetycznym wnętrzu dominuje kolorystyka ekologiczna: beże, brązy (kolor borowinowy) i szarości, przełamane morskim błękitem. Najistotniejszą cechą jest jednak minimalizm. Niekiedy duże, pozornie niezagospodarowane przestrzenie mogą wydawać się niepotrzebną stratą miejsca. To fakt, że taką powierzchnię trudniej ogrzać i nie zawsze istnieją odpowiednie warunki ku takiej aranżacji. Jednak oprócz kwestii estetycznych, za takim wystrojem przemawiają względy czysto higieniczne - wnętrze takie łatwiej utrzymać w czystości.

Sztuka dla piękna

Dzieła sztuki to kolejny pomysł na aranżację wnętrza salonu piękności. SPA, jako miejsce szczególnej troski o piękno, także to wewnętrzne, jest doskonałą przestrzenią do eksponowania wszelkich przejawów artyzmu - zarówno tego wyrafinowanego, jak i ludowego. Hotel Thermia Palace na terenie dzisiejszej Słowacji został wybudowany w 1912 r. w stylu art nouveau. Przed pierwszą wojną światową, dzięki niepowtarzalnej atmosferze i modnej architekturze, było to miejsce chętnie odwiedzane przez polityków oraz artystów. Jednym z nich był Alfons Mucha, czeski malarz i grafik, najbardziej znany przedstawiciel art nouveau i fin de siecle'u. Po udanej kuracji córki podarował uzdrowisku swój obraz, jednak w 2002 roku obraz został skradziony oraz zniszczony. Dwa lata później, podczas gruntownej renowacji obiektu, odnaleziono dzieło i przywrócono na dawne, honorowe miejsce. Znakiem rozpoznawczym Muchy są grafiki kobiet w stylu belle époque - wyidealizowana postać pięknej kobiety, otoczonej naręczem kwiatów i liści. Dziś ściany oraz sufity Thermia Palace, jakby w hołdzie dla kobiecego ciała, ozdobione są jego freskami. Dekorowanie wnętrz dziełami sztuki nie zawsze musimy sprowadzać do znanych nazwisk. Ważne, aby aranżacji towarzyszyły motywy lekkie i niezobowiązujące. Sztuka w takim miejscu pod żadnym pozorem nie może być przytłaczająca czy nachalna. Klienci ośrodków SPA w jego wnętrzach powinni czuć harmonię i spokój, a taki stan ciężko osiągnąć np. umieszczając na ścianach wielokolorowe freski Picassa.

więcej w Cabines nr 23

Sandra Murzicz
publikacje Cabines 23
do góry | powrót