Drenaż limfatyczny

powrót

Masaż

Gładka, zdrowa i piękna skóra to efekt nie tylko pielęgnacji od zewnątrz, ale też prawidłowego funkcjonowania organizmu, zwłaszcza jeśli chodzi o usuwanie toksyn i ubocznych produktów przemiany materii. Wspomóc ten proces można na różne sposoby, między innymi poprzez odpowiedni masaż.
Biotechnologia
Drenaż limfatyczny

Głównym celem drenażu limfatycznego jest pobudzenie pracy układu limfatycznego i sprowokowanie tym samym organizmu do pozbywania się nadmiaru wody, dlatego występuje w nim dużo ruchów pompujących i uciskających. Jest to zabieg bardzo przyjemny, ponieważ ruchy są powolne, dostosowane do tempa cyrkulacji limfy, nacisk nie jest głęboki, lecz powierzchowny i delikatny, ponieważ naczynia limfatyczne znajdują się tuż pod skórą. Mocniejszy nacisk oddziaływałby na mięśnie i blokowałby naczynia limfatyczne. Chociaż niektóre osoby, głównie z Rosji i Ameryki Południowej, drenaż limfatyczny znają właśnie jako masaż mocny i głęboki, którego celem jest odchudzanie. Jest to po prostu przykład nieprawidłowego użycia nazwy.

Wskazania

Drenaż limfatyczny stosuje się przede wszystkim przy złej filtracji nerek, powodującej retencję wody w tkankach, po operacjach chirurgicznych (np. po usuwaniu guzów nowotworowych), oczywiście gdy zagoją się już rany i pacjent nie czuje bólu przy dotyku, kiedy układ limfatyczny jest osłabiony. Już po jednym zabiegu, nawet jeśli nie widać wyraźnych efektów, pobudzony organizm nawet przez miesiąc pracuje lepiej i szybciej odprowadza wodę. Masaż ten bardzo korzystnie wpływa na skórę po liposukcji, ponieważ sam zabieg rozbija tkankę tłuszczową, ale żeby usunąć mniejsze grudki tłuszczu i wygładzić skórę, należy odprowa dzić nadmiar wody. Dzięki temu można zredukować jeszcze nawet o kilka centymetrów obwody ciała. Drenaż limfatyczny stosuje się również w przypadku cellulitu - musi to jednak być seria regularnych masaży połączona z odpowiednią dietą. Doskonale sprawdza się ponadto przy ociężałych nogach, opuchniętych kostkach (pomaga tu nawet jeden zabieg). Jest o tyle bezpieczny, że nawet kobiety w ciąży, często uskarżające się na puchnięcie nóg, mogą mu się poddać. Masaż limfatyczny stosuje się również na twarz, np. w przypadku zmian trądzikowych. Lepiej odżywiona i odtoksyczniona skóra wygładza się, znikają wypryski. Drenaż limfatyczny pomaga też przy okołomieszkowym zapaleniu skóry - po dwóch zabiegach znikają wszystkie krostki.

więcej w Cabines nr 22

konsultacja: Magdalena Wierny - Malinowska
Dorota Bury
publikacje Cabines 22
do góry | powrót