Prądy interferencyjne w zabiegach kosmetycznych

powrót

Technika

Prądy interferencyjne są to prądy średniej częstotliwości, modulowane w amplitudzie z małą częstotliwością. Powstają w wyniku nakładania się w tkankach dwóch prądów przemiennych średniej częstotliwości o przebiegu sinusoidalnym, których częstotliwości mało różnią się od siebie. W terapii wykorzystuje się prądy o częstotliwościach ok. 4000 Hz, np. 4000 Hz i 4100 Hz. Posiadają one szerokie zastosowanie w kosmetyce.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Prądy interferencyjne w zabiegach kosmetycznych

Zabiegi prądami interferencyjnymi wykonuje się przy użyciu czterech elektrod (dwie pary), które są wykładnikiem zastosowania dwóch niezależnych obwodów elektrycznych. Te dwa obwody na ciele klientki zakłada się w miejscu toczącego się procesu chorobowego, np. cellulitu, w ten sposób, że krzyżują się one po przekątnej. Przy skrzyżowaniu się prądów o częstotliwości 4000 Hz i 4100 Hz następuje interferencja, a wynikająca z różnicy częstotliwości wartość 100 Hz stanowi zakres działania terapeutycznego.

Metoda leczenia

Metoda leczenia za pomocą prądów interferencyjnych polega na jednoczesnym zastosowaniu dwóch prądów średniej częstotliwości, które różnią się między sobą w zakresie od 0 do 150 Hz. Prądy te, wytwarzane przez generatory znajdujące się wewnątrz aparatu, przepływają przez skórę i tkanki pacjentki. W miejscu, gdzie strumienie prądów się przecinają, powstaje prąd interferencyjny małej częstotliwości, który wytwarza impulsy elektrobiologiczne, pobudzające zakończenia nerwów ruchowych, odpowiadających za stymulację mięśnia, nie powodując przy tym bólu.

Oddziaływanie prądów interferencyjnych

Impulsy prądu interferencyjnego działają na układ mięśniowy, nerwowy, krążenie krwi i limfy oraz przemianę materii. Działają przeciwbólowo, stymulująco i tonizująco, regulują zaburzenia układu nerwowego.

Zastosowanie w kosmetyce

Prądy interferencyjne w kosmetyce wykorzystuje się do:

  • liftingu
  • usuwania cellulitu
  • stymulacji mięśni twarzy
  • tonizacji powłok skórnych i mięśni twarzy
  • miejscowego usuwania tkanki tłuszczowej (np. byczy kark)
  • wzmacniania mięśni prostych brzucha
  • wzmacniania mięśni stóp (zapobieganie płaskostopiu)
  • zmniejszania obrzęków okołostawowych
  • poprawy krążenia obwodowego
  • regeneracji mięśni po wysiłku (odprowadzanie metabolitów)

Przeciwwskazania

Prądów interferencyjnych nie należy stosować w przypadku: ciąży, nowotworu, chorób serca, żylaków, alergii, chorób skórnych, skrzepów lub skłonności do skrzepów, infekcji, u osób z rozrusznikiem serca, na skórze młodej, bez zmarszczek, po ekstrakcji zęba i zmianach okołozębowych, przy stanach ropnych migdałków, podczas gorączki, przy wysokim ciśnieniu, przy nadczynności tarczycy, w przypadku rosacea (trądzik różowaty) i cuperose (pajączki), w miejscach kościstych, w okolicy kręgów szyjnych oraz w obszarze stawów, przy guzkach niewiadomego pochodzenia na przebiegu węzłów chłonnych.

Uwagi ogólne dotyczące zabiegów

Ilość zabiegów dobieramy do potrzeb danej osoby (wiek, stan mięśni). Przerwy pomiędzy zabiegami nie powinny być dłuższe niż trzy dni. Najlepsze efekty uzyskujemy, wykonując zabiegi w odstępach 2-3-dniowych. Seria stymulacji nie może przekraczać 12-15 zabiegów. Czas ich trwania powinien 3 do 15 minut. Na mięśniach mimicznych nie jest wskazane przytrzymywanie elektrod powyżej 5 minut. Podczas stymulacji mięśni szyi pracujemy tylko jedną elektrodą, przykładając ją raz z jednej, raz z drugiej strony szyi. Nigdy nie przykładamy obu elektrod do szyi. Dla zachowania lepszej kondycji mięśni kurację powinno się powtórzyć po około 4 miesiącach. Jednorazowy zabieg dobrze wpływa na poprawę ukrwienia oraz daje uczucie odprężenia. Prądy interferencyjne najczęściej stosuje się w celu poprawienia wyglądu sylwetki. W obszarach poddanych zabiegom następuje szybszy rozkład tkanki tłuszczowej, ponadto stymulacja prądami wymusza pracę mięśni w stanie spoczynku i tym samym powoduje zużycie energii. W wyniku przeprowadzania zabiegu uzyskuje się zarówno poprawę sylwetki, jak też spadek wagi ciała oraz miejscowy "zanik" tkanki tłuszczowej.

więcej w Cabines nr 22

Jolanta Majdak
publikacje Cabines 22
do góry | powrót