Masaż a potrzeby skóry

powrót

Masaż

Masaż ciała jest bardzo istotnym elementem, wpływającym na samopoczucie klientek. Jest coraz częściej stosowany w gabinetach kosmetycznych, zwłaszcza przy modelowaniu sylwetki. Klientki korzystają z niego, aby poprawić mankamenty urody - pomarszczony dekolt, cellulit, aby ulżyć sobie w cierpieniu przy bólach karku albo po prostu dla zrelaksowania się i pozbycia uczucia zmęczenia.
Biotechnologia
Masaż a potrzeby skóry

Ciąża a masaż

Wykonując masaż poszczególnych części albo całego ciała, musimy uwzględnić przeciwwskazania, takie jak zapalenie węzłów chłonnych, zapalenie żył, duże żylaki i tętniaki, łamliwość kości, menstruacja i ciąża, która jest przeciwwskazaniem do wykonywania masażu klasycznego. Ostatnio bardzo popularny staje się jednak taki masaż w czasie ciąży, który ma na celu jedynie zmniejszenie napięcia mięśniowego, co pomaga przy bólach kręgosłupa. Ciąża często jest bowiem dużym obciążeniem dla organizmu, zwłaszcza u młodych mam, które przed ciążą były bardzo szczupłe, a także u mam dojrzałych, których stawy i kręgosłup nie są już tak elastyczne. Łagodne, ale stanowcze i wprawne potraktowanie bolesnych miejsc może przynieść dużą ulgę. Należy przy tym pamiętać, że kobiety w ciąży są często wyczulone na zapachy. Nie polecam zatem korzystania w tym czasie z kominków zapachowych, nie wspominając o olejkach eterycznych. Preparat w kremie lub oliwce, którego używamy, powinien mieć delikatny, ledwie wyczuwalny zapach. Wiele klientek skarży się na bóle karku, ponieważ prowadzą siedzący tryb życia, często pracują przy komputerach. Jeżeli nie dysponują czasem potrzebnym do wykonania całościowego masażu kręgosłupa, to przy okazji zabiegu pielęgnacyjnego poświęćmy chociaż chwilę na przemasowanie odcinka szyjnego kręgosłupa i karku. Można to wprowadzić jako stały element zabiegu, który z pewnością przyniesie dużą ulgę i relaks naszej klientce.

Dekolt, biust, ramiona - ujędrnianie

Nigdy nie należy zapominać o dekolcie, który dosyć szybko traci swoją elastyczność i jędrność. Nawet gdy klientka nie ma jeszcze z nim kłopotów, nie wolno go omijać przy masażu twarzy i szyi. Ruchy gładzące i rozcierające przyczynią się z pewnością do polepszenia kondycji skóry w tym rejonie. Natomiast skóra dojrzała wymaga intensywnego pobudzenia, szczypania i oklepywania. Do wykonania tego masażu używamy kremów odżywczych, bogatych w fitohormony. U dojrzałych klientek zaczynają się też pojawiać problemy z ramionami. W wyniku wahań wagi, na skutek podejmowania prób odchudzania oraz zmian hormonalnych związanych z wiekiem skóra przedramion zaczyna "obwisać". Brakuje jej elastyczności, jędrności. Masaż rąk wykonany na odpowiednim preparacie, zdecydowanie poprawi kondycję skóry i samopoczucie klientki. Najlepszym czasem na ten zabieg jest zima lub wczesna wiosna. Po serii zabiegów możemy wykonywać ten masaż raz w miesiącu dla podtrzymania efektu, aby klientka latem czuła się zadbana i wypielęgnowana. Bardzo ważnym atrybutem kobiecości jest biust. Przy wykonywaniu masażu biustu musimy przestrzegać pewnych zasad. Nie należy wykonywać tego zabiegu przed i w trakcie pierwszych dni menstruacji. Powinien być delikatny, opierać się głównie na głaskaniu i rozcieraniu. Do masażu nie należy używać preparatów powodujących efekty termiczne oraz o dużej zawartości składników mineralnych. Kobiety karmiące nie powinny poddawać się temu zabiegowi.

Masaż do zadań specjalnych - wyszczuplanie

Największy problem stanowi dobranie odpowiedniego masażu w przypadku walki z nadwagą lub modelowania sylwetki po odchudzaniu. Z reguły panie najchętniej pozbyłyby się nadmiernej tkanki tłuszczowej brzucha. Należy więc przy zabiegach na ciało zwrócić na tę część ciała szczególną uwagę. Jest to wskazane zwłaszcza u pań, które po porodzie chciałyby powrócić do dawnej sylwetki. Należy wtedy trochę odczekać, aż organizm całkowicie się zregeneruje i młoda mama będzie mogła poświęcić też trochę czasu dla siebie. Dobre efekty daje wykonanie drenażu limfatycznego, który oczyszcza organizm i przepycha chłonkę. Najlepiej połączyć masaż z okładami z alg, błota lub glinki. Masażom modelującym sylwetkę powinna towarzyszyć dieta bogata w błonnik i odpowiednia gimnastyka. Dla uzyskania lepszych efektów klientka powinna z nami współpracować. Kiedy zobaczy pierwsze korzystne zmiany, podejdzie do tego z entuzjazmem i z większym przekonaniem zmieni swoje zwyczaje żywieniowe oraz znajdzie czas na ćwiczenia.

więcej w Cabines nr 21

publikacje Cabines 21
do góry | powrót