Laserowe odmładzanie twarzy

powrót

Medycyna estetyczna

Nikt nie lubi świadomości, że się starzeje. Czy są sposoby, by jak najdłużej móc cieszyć się pięknym i młodym wyglądem? Najnowsza technologia pozwala znacznie zredukować oznaki upływu czasu.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Laserowe odmładzanie twarzyURZĄDZENIE ELLIPSE FLEX. DYSTRYBUTOR: SUPERNOVA

Starzenie się skóry jest procesem nieuchronnym, związanym z postępującym starzeniem się całego organizmu. Ważną rolę odgrywają tu czynniki genetyczne. To informacje zawarte w naszych chromosomach wyznaczają sposób i tempo biologicznego starzenia się. Jednym z pierwszych objawów starzenia się skóry jest jej suchość, spowodowana utratą zdolności do wiązania i zatrzymywania wody w naskórku. Skóra traci też swoją sprężystość i elastyczność poprzez zmniejszenie produkcji kolagenu i elastyny. Wyraźniej zaznaczają się zmarszczki mimiczne, powstają bruzdy. Maleje aktywność gruczołów oraz produkcja nowych komórek, to z kolei prowadzi do atrofii i ścieńczenia naskórka. Na skutek zmian, jakim ulegają melanocyty - komórki produkujące barwnik skóry - pojawiają się plamy pigmentacyjne. Spowolnieniu ulega również mikrocyrkulacja zapewniająca odpowiednie odżywienie i koloryt skóry. Wiadomo, że nie tylko wiek decyduje o wyglądzie i kondycji skóry. Czynniki takie jak promieniowanie UV, skażenie środowiska, palenie papierosów, promieniowanie jonizujące (np. z komputerów), niewłaściwa pielęgnacja, zaburzenia równowagi hormonalnej, nieprawidłowe odżywianie czy niedobory witaminowe sprawiają, że skóra starzeje się szybciej, niż zaprogramowała to matka natura. Fotostarzenie, czyli oznaki starzenia i uszkodzenia spowodowane przez światło słoneczne, jest dla skóry najbardziej dotkliwe. Od starzenia fizjologicznego różni je szybkość pojawiania się i stopień nasilenia zmian. Fotostarzenie dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn, młodszych i starszych. Bardzo często już u osób przed 30. rokiem życia można zauważyć symptomy posłonecznego starzenia się skóry. Efektem częstego opalania się, korzystania z solarium jest gruba, szorstka, zrogowaciała skóra i przebarwienia. Powstają teleangiektazje, czyli rozszerzone i popękane naczynia włosowate, pogorszeniu ulegają również już istniejące zmiany naczyniowe. Nadmierna ekspozycja na słońce powoduje niekorzystne zmiany w fibroblastach, działa niszcząco na wytwarzane przez fibroblasty włókna kolagenu i elastyny, czego konsekwencją są głębokie zmarszczki oraz utrata jędrności i sprężystości skóry.

Odmładzanie laserowe - IPL

Współczesna kosmetologia i medycyna estetyczna dysponują różnymi metodami: od klasycznych produktów pielęgnacyjnych po peelingi chemiczne, wypełniacze, mezoterapię czy zabiegi chirurgii plastycznej, które pozwalają na poprawę stanu skóry. Na całym świecie dużą popularność zdobyły zabiegi fotoodmładzania ("photorejuvenation"), czyli odmładzania przy pomocy światła. Fotoodmładzanie to dynamiczny nieinwazyjny proces, w którym stosuje się impulsowe źródło światła - IPL. Zabieg systemem IPL polega na wysyłaniu szerokiego spektrum niespójnych fal świetlnych o długości 520-1200 nm i niskiej gęstości energii w kierunku powierzchniowej warstwy skóry. Światło jest absorbowane przez jedną z naturalnych substancji chemicznych znajdujących się w ludzkim ciele: melaninę, która jest skoncentrowana w obszarach zmian pigmentacyjnych lub hemoglobinę, która znajduje się w czerwonych krwinkach. Oba te pigmenty zamieniają energię świetlną w ciepło, które jest następnie wykorzystane do niszczenia tych części komórek, gdzie przechowywana jest melanina, a także do zniszczenia ścian naczyń krwionośnych zaopatrujących w krew obszary z widocznymi zmianami naczyniowymi. Technika ta jest zwana fototermolizą selektywną. Światło generowane przez system IPL jest bardzo dokładnie kontrolowane, tak aby długość pulsu i ilość energii były idealnie dostosowane do zniszczenia celu bez uszkadzania sąsiadujących z nim tkanek. Niektóre systemy IPL dodatkowo posiadają specjalne filtry eliminujące szkodliwe długości fal, tj. promieniowanie UV oraz fale podczerwieni podgrzewające wodę w skórze.

Dzięki tej metodzie likwidować można wiele efektów fotostarzenia się skóry równocześnie. Zabiegi systemem IPL redukują plamy barwnikowe, piegi oraz zmiany naczyniowe, tj. rumień i rozszerzone naczynka, będące efektem średnich uszkodzeń świetlnych, ale również chorób, np. trądzika różowatego. Ponadto światło IPL reaktywuje tkanki skóry, skraca i przebudowuje włókna kolagenowe, stymuluje aktywność komórkową. W efekcie zmarszczki ulegają wygładzeniu, wyraźnie zmniejszają się rozszerzone pory. Skóra staje się gładka, delikatniejsza i naprężona.

Jak wygląda zabieg fotoodmładzania

Stosując specjalne aplikatory zabiegowe, naświetla się twarz, dekolt i grzbiety dłoni krótkimi impulsami światła, które mogą być odczuwane jako chwilowe mrowienie. Zabieg jest prosty,trwa 20 do 40 minut i nie wymaga rezygnacji z dotychczasowego trybu życia. Po zabiegu fotoodmładzania systemem IPL może wystąpić lekkie zaczerwienienie, rumień okolic poddawanych naświetlaniu, który powinien ustąpić po kilku godzinach. Dla uzyskania pełnego efektu zabiegi należy powtórzyć 2-5 krotnie w odstępach 3-4 tygodniowych Zabiegi fotoodmładzania mogą być stosowanie w każdym wieku, również u osób młodych z pierwszymi oznakami posłonecznego starzenia się skóry. Równie często poddają im się panie, jak i panowie.

Wskazania do wykonania zabiegu fotoodmładzania

Łagodne zmiany naczyniowe, teleangiektazje, rumień, zaburzenia pigmentacji skóry, posłoneczne zmiany pigmentowe, piegi, zmarszczki, słaba sprężystość skóry, rozszerzone pory. Zmiany naczyniowe, tj. zaburzenia naczyniowo-ruchowe, rumień zlewny, trądzik różowaty oraz przebarwienia, plamy starcze, plamy soczewicowe leczy się dermatologicznym systemem IPL ze specjalnymi aplikatorami zabiegowymi do terapii tych schorzeń. Typową reakcją po naświetlaniu plam i przebarwień jest ich brązowienie. Plamy robią się ciemniejsze, a następnie, w ciągu 10-12 dni, ulegają złuszczeniu. W przypadku zmian naczyniowych, po zabiegu stają się one bardziej wypukłe, czerwone lub wiśniowe, następnie rozjaśniają się, aż do całkowitego zblednięcia. W terapii rozległych telangiektazji na twarzy, naczyniaków oraz naczyń żylnych na nogach dużą skuteczność zapewniają urządzenia łączące IPL z laserem neodymowo-yagowym, o długości fali 1064 nm. Zabiegi zawsze poprzedza wstępna konsultacja, podczas której lekarz ocenia zmiany do usunięcia, wyjaśnia istotę zabiegu oraz korzyści i możliwości laseroterapii.

Przeciwwskazania do zabiegu

Ciąża, opalenizna, stosowanie kremów z retinolem, leki światłouczulające, zioła (dziurawiec, nagietek, należy przestać używać na 2-3 tygodnie przed zabiegiem), spożywanie alkoholu (24 godziny przed zabiegiem), hemofilia, kolagenozy, cukrzyca, bielactwo, łuszczyca.

Zasady postępowania po fotoodmładzaniu

Miesiąc przed i po zabiegu fotoodmładzania należy chronić skórę przed słońcem i stosować kremy z wysokimi filtrami. Przez kilka dni po zabiegu nie należy używać mydła, spirytusu, toników na bazie alkoholu, podrażniać skóry w okolicy zabiegu. 2-3 razy dziennie należy nakładać preparaty intensywnie natłuszczające skórę lub inne preparaty dobrane do typu zmian na skórze, które wzmocnią efekt zabiegu.

więcej w Cabines nr 21

Monika Grudnik-Wroniszewska
publikacje Cabines 21
do góry | powrót