Masaż a potrzeby skóry

powrót

Masaż

Masaż kosmetyczny jest niezwykle cenną pomocą w pracy kosmetyczki. Nie zabiera dużo czasu, około 15-20 minut, maksymalnie do pół godziny, ale bardzo podnosi komfort zabiegu. Należy jednak pamiętać, że o wyborze techniki masażu decyduje rodzaj i kondycja skóry, wiek, nastrój i oczekiwania klientki.
Biotechnologia
Masaż a potrzeby skóry

Masaż jest zabiegiem fizjoterapeutycznym. To zespół różnych zabiegów manualnych, które działają na skórę, tkankę podskórną, a także na mięśnie. Pobudza układ krwionośny, limfatyczny, nerwowy i hormonalny. Wywodzi się z Chin i Indii, gdzie związany był z praktykami religijnymi i stanowił rodzaj terapii. W Grecji i Rzymie korzystali z niego sportowcy biorący udział w igrzyskach olimpijskich. Dopiero w XVI w. zaczęto go oficjalnie stosować w medycynie. W XIX w. lekarze ze Szwecji i Holandii opracowali metody masażu oraz wskazania i przeciwwskazania w oparciu o własne badania i doświadczenia. Obecnie obserwuje się olbrzymią popularność masażu we wszelkich możliwych formach. Do wykonania masażu wykorzystujemy preparaty o dobrym poślizgu, najczęściej kremy, żele, oliwki i oleje. Możemy go również wykonywać przy pomocy miotełek, kamieni, jedwabnych rękawiczek. Produkty, których używamy w gabinetach, są nośnikami substancji nawilżających, odżywczych, regenerujących, które wzmacniają działanie masażu.

Masaż w gabinecie kosmetycznym

Masaż kosmetyczny obejmuje twarz, szyję, dekolt, ramiona, kark, częściowo plecy i głowę. Wykonujemy go zgodnie z przebiegiem mięśni, naczyń limfatycznych i krwionośnych, od ich obwodu do serca. Klasyczny masaż składa się z następujących ruchów:

  • głaskania
  • rozcierania
  • ugniatania
  • oklepywania
  • wstrząsania
  • wibracji
  • ruchów uspokajających.

Masaż koi układ nerwowy, pozwala na odprężenie i pozbycie się stresu. Jeżeli towarzyszą mu przyjemne zapachy, dodatkowo poprawia nastrój klientki. Lekko złuszcza warstwę rogową naskórka i oczyszcza go, co pozwala bez przeszkód wprowadzić preparaty do głębszych warstw i poprawić kondycję naskórka. Pobudzenie układu krwionośnego spowoduje lepsze odżywienie i dotlenienie tkanek. Ugniatanie, oklepywanie i wibracja pobudzą rozleniwione mięśnie do działania. Dobierając rodzaj masażu, musimy uwzględnić wiek, rodzaj cery, stan skóry i nastrój klientki. Dlatego przeprowadzamy z nią wywiad. Musimy pamiętać o przeciwwskazaniach, takich jak: stany zapalne, alergiczne i zakaźne skóry, gorączka, usunięcie zęba i zmiany ropne okołozębowe, stany ropne migdałów, wysokie nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy, choroby serca, nowotwory. Większość firm kosmetycznych proponuje tzw. masaż na powitanie. Jest to masaż na sucho, który wykonujemy przed demakijażem, w celu odprężenia klientki. Fotel, na którym wykonujemy masaż, powinien być ustawiony tak, abyśmy miały swobodny dostęp ze wszystkich stron. Klientkę układamy tak, by nasze dłonie miały dostęp do karku. Palce kosmetyczki powinny być ciepłe i gładkie, z krótko przyciętymi paznokciami. Opaska nie może uciskać ani czoła, ani głowy klientki.

Problemy młodej cery

W przypadku młodych cer skłonnych do trądziku będzie to masaż oczyszczający. Stosujemy go na twarz, szyję, a także brzuch. Zwykle masaż ten wykonujemy przed oczyszczaniem cery. Przy licznych wykwitach ropnych odwołujemy się do wschodnich technik masażu uciskowego. Jeżeli mamy do czynienia z cerą trądzikową o dużej wrażliwości bądź z obecnością wykwitów ropnych, możemy z powodzeniem zastosować drenaż limfatyczny, który oczyści organizm i usunie zbędne produkty przemiany materii. Dobre efekty w tym przypadku daje też masaż aromaterapeutyczny. Zapach i bezpośredni kontakt ze skórą odpowiednio dobranego olejku może złagodzić zmiany. Najczęściej jako bazę wykorzystujemy olej z wiesiołka lub olej jojoba. Dodajemy 2-3 krople olejku eterycznego, najlepiej z cedru, drzewa herbacianego, lawendy, paczuli, bergamotki.

więcej w Cabines nr 20

Małgorzata Cieślewicz
publikacje Cabines 20
do góry | powrót