Pielęgnacja biustu

powrót

Dossier

Biust, symbol kobiecości, powabu i zmysłowości, jest bardzo delikatną częścią kobiecego ciała, podlegającą prawu ciążenia oraz narażoną na rozmaite czynniki. Wiele kobiet marzy o pełniejszym lub po prostu o bardziej jędrnym biuście i to prawda, że natura jest tu stronnicza - jedne panie obdarowuje szczodrzej niż inne. Niezależnie od wrodzonego wyglądu i wielkości piersi, tylko regularna pielęgnacja i odpowiednie zabiegi pomogą utrzymać je w dobrym stanie. Upływu czasu nie można powstrzymać, ale wiedza kosmetyczki, rady, jakich udziela, i wykonywane przez nią zabiegi umożliwią utrzymanie elastyczności i zwartości skóry piersi na dłużej.
rejuvi cosmetics
Pielęgnacja biustu

Idealny biust - pojęcie subiektywne

Idealny rozmiar biustu zmieniał się na przestrzeni wieków. W średniowieczu preferowano drobny, podczas gdy na obrazach malarzy z XVII wieku i za czasów Ludwika XVI za piękny uznawano biust pełniejszy, a jego podkreśleniu służyły głębokie dekolty. W czasach współczesnych moda z lat 70. XX wieku wypromowała sylwetkę androgyniczną, z niemal nie istniejącym biustem, na wzór Jane Birkin, piosenkarki i aktorki brytyjskiego pochodzenia. Obecnie znowu do łask wraca krągły biust i odważny dekolt, czemu sprzyja popularność biustonosza typu push-up. Pojęcie idealnego wyglądu biustu nadal jednak pozostaje subiektywne i tylko chirurgia estetyczna potrafi zmienić wrodzony rozmiar i kształt piersi. Można tylko dodać, że idealny rozmiar to taki, który idealnie pasuje do całej sylwetki.

Budowa piersi

Pierś składa się z tkanki tłuszczowej, tkanki gruczołowej, przewodów mlecznych, naczyń krwionośnych, nerwów i naczyń limfatycznych okrytych skórą. Właśnie taka budowa sprawia, że narząd ten tak łatwo zmienia wygląd pod wpływem gwałtownej utraty wagi, po okresie ciąży i karmienia itd. Na wygląd piersi wpływ ma stan budujących ją tkanek i skóry, ich jędrność. Z wiekiem tkanka gruczołowa przekształca się w tłuszczową, która jest luźniejsza, i wtedy jeszcze szybciej zmienia się kształt piersi. Dla ich wyglądu duże znaczenie ma stan mięśnia piersiowego większego, znajdującego się pod piersią. Ten mięsień warto rozwijać poprzez odpowiednie ćwiczenia fizyczne.

Menopauza

Zmiany hormonalne związane z zatrzymaniem menstruacji pociągają za sobą przyspieszenie procesu starzenia się skóry. Skóra dekoltu staje się sucha, cienka, pokrywa się plamami, a zmniejszenie ilości włókien kolagenu i elastyny powoduje utratę elastyczności. Piersi opadają, maleją, otoczka sutkowa przesuwa się, a górna część piersi robi się płaska.

Substancje aktywne pochodzenia roślinnego

Kosmetyki do pielęgnacji biustu działają głównie zapobiegawczo na jędrność skóry poprzez poprawę jej zwartości. W gabinecie kosmetyczki wykonują zabiegi o intensywnym działaniu, przy użyciu produktów kosmetycznych i aparatury, wspomagając je radami dotyczącymi pielęgnacji domowej, która jest niezbędna dla utrzymania efektów zabiegów.

Kilka użytecznych rad

Poza kosmetykami na wygląd biustu można wpłynąć samodzielnymi zabiegami, które każda kobieta powinna sama wykonywać w domu. Warto uświadomić klientce, która przychodzi na zabieg do gabinetu, że to głównie od niej zależy wygląd piersi, powinna więc zaopatrzyć się w produkty do domowego użytku. Oprócz pielęgnacji, ważne są pewne zasady związane z trybem życia.

  • Nosić dobrany do wielkości i kształtu piersi biustonosz, który będzie dobrze podtrzymywał, bez uciskania. Specjalny model należy nosić podczas uprawiania sportu.
  • Utrzymywać wyprostowaną sylwetkę, nie garbić się.
  • Unikać spania na brzuchu.
  • Unikać bardzo ciepłych kąpieli, a każdy prysznic kończyć zimnym strumieniem skierowanym na klatkę piersiową. Powoduje to skurcz naczyń krwionośnych, poprawia krążenie i ujędrnia skórę.
  • Regularnie (1-2 razy w tygodniu) wykonywać delikatny peeling i nakładać maskę. Masować delikatnie skórę, żeby usunąć martwe komórki i przyspieszyć odnowę naskórka, a także zintensyfikować działanie nakładanych później produktów. Maska pobudza naskórek, krążenie krwi i usuwanie toksyn.
  • Regularnie ćwiczyć, by wzmocnić klatkę piersiową. Idealne jest pływanie, które wzmacnia mięśnie pleców.

więcej w Cabines nr 20

publikacje Cabines 20
do góry | powrót