Piercing w gabinecie

powrót

Kosmetyka w praktyce

Przekłuwanie ciała ma wielowiekową tradycję. W starożytnym Rzymie członkowie możnych rodów przekłuwali ucho, natomiast Aztekowie i Majowie podkreślali przynależność do elit umieszczaniem złotego krążka w dolnej wardze. W Egipcie przekłuty pępek świadczył o boskim pochodzeniu właściciela ozdoby. Rozwój "współczesnego piercingu" zapoczątkowali w latach siedemdziesiątych XX wieku Amerykanie. Na początku był zarezerwowany dla osób z określonych kręgów subkulturowych, dopiero około 20 lat temu przestał mieć negatywne konotacje. Dziś może być interesującym punktem w ofercie gabinetu kosmetycznego.
Kosmetolog - zabiegi
Piercing w gabinecie

Co to jest piercing

Piercing to przekłuwanie ciała (z angielskiego pierce - przekłuwać). Jest to jedna z popularnych form zdobienia, polegająca na umieszczaniu w przekłutych (najczęściej wenflonem) miejscach ciała kolczyków wykonanych z bioplastu, stali chirurgicznej lub tytanu.Najczęściej przekłuwane miejsca to pępek, ucho, nos, brew, język, broda. Wybiera je klient, a osoba przekłuwająca powinna uważnie go wysłuchać, żeby prawidłowo zaznaczyć miejsce, w którym ma znaleźć się ozdoba.W miejscu przekłucia umieszcza się kolczyk większy o rozmiar, aby nie doszło do uciskania tkanek (w najgorszym przypadku do martwicy skóry!). Po całkowitym zagojeniu dobieramy kolczyk o odpowiedniej długości, tak aby nie był ani zbyt luźny, ani zbyt ciasny. Okres gojenia się rany jest indywidualny. Gojenie pępka u niektórych trwa 3 tygodnie, u innych 6. Duże znaczenie ma przestrzeganie zasad higieny w domu, styl życia, czyli takie czynniki, na które kosmetyczka nie ma wpływu. Najlepiej, aby zmianę kolczyka przeprowadzić w gabinecie; można wtedy ocen ić, czy miejsce przekłucia zagoiło się. Jeżeli dokona się wymiany wcześniej, może dojść do sączenia i powikłań.Aby uchronić przed błędami i rozwiać wątpliwości, przytoczę kilka popularnych poglądów na temat piercingu.

Piercing najlepiej wykonywać w salonach tatuażu

Fałsz. Z powodzeniem można włączyć go do oferty salonu kosmetycznego. Oprócz szerokiej gamy sterylnych kolczyków ze stali chirurgicznej, tytanu i bioplastu można zaproponować ozdobne kolczyki ze srebra i złota o rozmaitych, oryginalnych kształtach, które każda klientka może nosić po zagojeniu przekłutych miejsc. W widocznym miejscu w salonie można umieścić wystawkę z pełną ofertą, a także zaproponować zamówienie ozdób z katalogu.

Każdą część ciała można przekłuć

Fałsz. Przy przekłuwaniu należy uwzględnić anatomię ciała. Są miejsca, których przekłucie może spowodować np. częściowy paraliż twarzy, dlatego niezbędne jest odpowiednie przeszkolenie! Sprzęt, którym się posługujemy, musi być zawsze wysterylizowany i jednorazowy, otwierany przy kliencie. Wspólnie ustalamy, w którym miejscu powinien znaleźć się kolczyk. Zdarza się, że rodzaj wykonywanej przez klientkę pracy wyklucza umieszczenie ozdoby np. w pępku bądź na dłoni.

Osoby chore na cukrzycę nie powinny przekłuwać ciała

Prawda. Cukrzyca jest przeciwwskazaniem do wykonywania tego typu zabiegów. Ryzyko wiąże się z gojeniem rany po przekłuciu. Czasami trwa to nawet rok. Jeżeli będą towarzyszyć temu jakiekolwiek komplikacje, winą może zostać obarczona kosmetyczka, która zabiegu dokonała. Należy przeprowadzić dokładny wywiad z klientką przed przystąpieniem do zabiegu i w razie wątpliwości, zaniechać przekłuwania.

Można przekłuć ciało osobie wrażliwej na widok igły lub krwi

Prawda. Wszystko zależy od naszego podejścia. Należy poprosić osobę, którą przekłuwamy, o to, aby nie śledziła naszych ruchów. Powinna mieć otwarte oczy, abyśmy mogły obserwować jej reakcję i w porę zareagować. Zawsze przed zabiegiem należy się upewnić, czy klientka jest osobą wrażliwą i np. mdleje na widok igły.

W trakcie przekłuwania ciała zawsze dochodzi do dużego upływu krwi

Fałsz. Jedynym miejscem, gdzie potrzeba więcej czasu, aby zatamować upływ krwi, jest ucho, wyłączając oczywiście płat, który najczęściej przekłuwany jest pistoletem. Ucho można przekłuć długim kolczykiem w kilku miejscach, co ostatnio jest bardzo popularne. Aby zatamować krwotok, należy ucisnąć przez chwilę to miejsce. W tym przypadku mamy nie jedno, lecz kilka miejsc, przez które przeszedł wenflon, i dlatego trwa to trochę dłużej. Bardzo często zdarza się, że po przekłuciu pępka nie pojawia się nawet kropelka krwi.

Alergia wyklucza przekłuwanie ciała

Fałsz. Jeżeli alergenem jest nikiel, można zamiast stali chirurgicznej lub tytanu użyć bioplastu. Sterylizujemy go w autoklawie i przycinamy na dowolną długość w zależności od tego, którą część ciała przekłuwamy. Jeżeli klient obawia się uszkodzenia szkliwa zęba, wtedy najlepiej użyć bioplastu. Występuje w kilku kolorach, co efektownie wygląda, gdy przekłujemy nim pępek.

Należy usunąć kolczyk, gdy w miejscu przekłucia pojawiła się wysypka

Prawda. Pojawienie się wysypki sygnalizuje wystąpienie alergii związanej z użyciem kolczyka z nieodpowiedniego materiału. Jedynym wyjściem jest usunięcie go i po zagojeniu ponowne przekłucie. Należy uwzględnić, że czasami srebro i złoto również uczulają.

więcej w Cabines nr 19

Małgorzata Cieślewicz
publikacje Cabines 19
do góry | powrót