Wizytówka kobiety - dłonie i paznokcie

powrót

Dossier

Dłonie, podobnie jak twarz, są najbardziej eksponowaną częścią ciała. Na ich skórze wyraźnie odbija się to, w jaki sposób o nie dbamy, dlatego ich wygląd ma ogromne znaczenie dla wizerunku ogólnego. Zadbane, z ładnymi paznokciami, naturalnymi bądź sztucznymi, pociągnięte lakierem lub pomysłowo ozdobione, mogą być prawdziwym atutem. Nawet mężczyźni poświęcają dziś swoim dłoniom więcej uwagi, nie wstydzą się chodzić do manikiurzystki i na zabiegi pielęgnacyjne, na przykład w ramach programów ośrodków SPA.
Biotechnologia
Wizytówka kobiety - dłonie i paznokcie

Kompleksowa pielęgnacja dłoni obejmuje zabiegi pielęgnacyjno-upiększające w gabinecie oraz pielęgnację domową przy użyciu odpowiednio dobranych kosmetyków. Poznanie specyficznych cech skóry dłoni konkretnej osoby umożliwia trafne dobranie zabiegów i produktów, co świadczy o profesjonalizmie kosmetyczki i budzi zaufanie klientki.

Dłonie

Skóra dłoni, uboga w gruczoły łojowe i cienka, jest szczególnie narażona na działanie czynników zewnętrznych, takich jak chłód, wiatr, słońce, wilgoć, które przyspieszają proces jej starzenia się. Wysuszają one naskórek, który staje się przez to szorstki i pomarszczony. Słońce przyczynia się dodatkowo do występowania przebarwień pigmentacyjnych, które są trudne do usunięcia i szpecące.Stan skóry dłoni pogarszają również wszelkie prace domowe, wymagające użycia detergentów, które mają fatalny wpływ na naskórek, niszcząc go i wysuszając. Powodują ponadto reakcje alergiczne, dlatego doradzajmy klientkom wykonywanie takich prac w gumowych rękawiczkach ochronnych.

Paznokcie

Paznokcie są bardzo wrażliwe na wszelkie zaburzenia funkcjonowania organizmu i zmiany w diecie, zwłaszcza na niedobory witamin i minerałów. Niszczą się również podczas prac domowych i wszelkich zajęć wymagających użycia dłoni, narażających paznokcie na urazy. Nawet zawartość wody ma ogromne znaczenie dla ich stanu: zbyt mała powoduje łamliwość, zbyt duża - nadmierną miękkość płytki paznokcia. Pielęgnacja powinna obejmować zatem zabiegi kosmetyczne i przyjmowanie suplementów odżywczych, dostarczających niezbędnych dla dobrej kondycji paznokci witamin i mikroelementów.

Produkty pielęgnacyjne

Skóra dłoni, tak samo jak skóra całego ciała, potrzebuje:

 • delikatnego peelingu, który ją wygładzi i rozjaśni
 • nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV
 • kremu odżywczego i nawilżającego na dzień i na noc (ten na noc będzie miał bogatszy skład, gdyż nocą skóra jest szczególnie chłonna)
 • maski pielęgnacyjnej, dostarczającej substancji odżywczych w skoncentrowanej dawce.

Częstotliwość stosowania owych produktów, a także ich skład zależeć będą od stanu skóry dłoni.

 

Podczas wizyty należy więc zwrócić uwagę, czy jest ona:

 • przesuszona
 • szorstka
 • zniszczona (np. kontaktem z detergentami)
 • pokryta plamami barwnikowymi (wtedy krem powinien zawierać substancje rozjaśniające).

Pielęgnacja paznokci polega głównie na dostarczaniu im odpowiednich witamin i minerałów drogą wewnętrzną i zewnętrzną oraz na dbaniu o ładny kształt oraz wygląd przy użyciu akcesoriów i produktów do manicure'u.

Niezbędnik manikiurzystki

 • Produkty utwardzające - są to lakiery zawierające substancje takie jak pył diamentowy, żelazo, krzem, wapń, magnez albo proteiny (np. kolagen), sztuczny jedwab oraz aldehydy lub utwardzacze na bazie substancji bakteriobójczych, np. formaldehydu.
 • Produkty do zmiękczania i nawilżania skórek, aby ułatwić ich odsuwanie - kremy, płyny i olejki.
 • Produkty odżywcze - nakłada się je na wał paznokciowy, aby odżywić rosnącą płytkę. Składają się głównie z olejków - lnianego, jojoba, rycynowego, masła karite lub coprah, keratyny, lecytyny, hydrolizatów proteinowych, siarkowych aminokwasów i substancji nawilżających.
 • Akcesoria: cążki, patyczki, pęsety, pilniki oraz polerki do wygładzania płytki paznokcia o różnej grubości ziarna.

Piękne dłonie

 • delikatny peeling (wygładzenie szorstkiej skóry, złuszczenie obumarłej warstwy naskórka celem poprawy kolorytu)
 • nałożenie maski (doskonale działa okład z podgrzanej parafiny)
 • wklepanie kremu połączone z masażem, który pobudza krążenie krwi, uelastycznia skórę i poprawia jej koloryt.

więcej w Cabines nr 19

Anne Sophie Gamelin
publikacje Cabines 19
do góry | powrót