Skóra przyszłej mamy cz.2

powrót

Ciekawostki kosmetyczne

Wyłączna cecha kobiet, jaką jest możliwość dawania życia, to źródło wielkiej radości, ale również wielkie obciążenie dla skóry. Huśtawki hormonalne i przybieranie na wadze narażają tkanki na obciążenie narastające w miarę zbliżania się dnia rozwiązania. Rozstępy, utrata jędrności, puchnące nogi to mało przyjemne efekty towarzyszące ciąży, które mogą bardzo źle wpływać na stan skóry, dlatego warto im przeciwdziałać odpowiednimi zabiegami.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Skóra przyszłej mamy cz.2

Rośnie brzuch, rosną też piersi

Powiększenie piersi to jedna z pierwszych widocznych oznak "błogosławionego stanu". Piersi zwiększają rozmiar już od pierwszych miesięcy pod wpływem nasilonego wydzielania hormonów. Przez dziewięć miesięcy i jeszcze potem, kiedy młoda mama karmi piersią, skóra biustu jest narażona na rozciągnięcie.

Trochę fizjologii

Gruczoł sutkowy

Pierś nie jest mięśniem, tylko gruczołem wydzielniczym, przeznaczonym do produkcji mleka, o czym nie należy zapominać. Gruczoł ten położony jest na mięśniu wielkim piersiowym, który służy mu za punkt oparcia, ale jest od niego niezależny.Gruczoł piersiowy składa się z 15-20 głęboko położonych płatów, rozdzielonych zwartą i bogatą w komórki tłuszczowe tkanką łączną. Skóra na piersiach nie jest wszędzie taka sama: na bocznych partiach jest grubsza, przy sutkach robi się cieńsza. To prawdziwy naturalny biustonosz, ponieważ podtrzymuje piersi. Od jej stanu zależy jędrność biustu; musi wytrzymać jego ciężar i długotrwałe karmienie.

Opadanie piersi

Spowodowane jest głównie starzeniem się skóry i rozmaitymi czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi. W miarę upływu lat i wydarzeń w życiu kobiety struktura skóry nieco się zmienia: zmniejsza się ilość kolagenu i elastyny, co prowadzi do utraty elastyczności i jędrności, a w konsekwencji do opadania biustu. Ciąża jest bardzo istotnym czynnikiem przyczyniającym się do wiotczenia biustu, ponieważ piersi zwiększają wtedy znacznie ciężar, narażając skórę na rozciąganie. Czynniki zewnętrzne prowadzące do zwiotczenia to również długotrwałe przebywanie na słońcu, brak odpowiedniego biustonosza i gwałtowne zmiany temperatury.

Produkty pielęgnacyjne umożliwiające zachowanie jędrnej i mocnej skóry

Podczas całej ciąży, ale też po rozwiązaniu, trzeba codziennie wmasowywać w piersi odpowiednie preparaty pielęgnacyjne. Mają one zapobiec utracie jędrności i wzmocnić skórę dekoltu, by piersi nie opadały. Mogą mieć formę żelu, kremu, lotionu, ampułek lub sprayu. Podstawą ich składu są substancje pochodzenia roślinnego:

 • wyciąg ze skrzypu polnego, bogaty w krzem, flawonoidy i saponiny o działaniu ujędrniającym
 • wyciąg z morszczyna - zawiera substancje klejowe i jodany, które przyspieszają metabolizm komórkowy
 • wyciąg z bluszczu - zawiera saponiny i taniny o właściwościach odblokowujących i wpływających na włókna mięśniowe
 • wyciąg z pięciornika - wzmacnia i ujędrnia tkanki
 • wyciąg z krwawnika pospolitego - zawiera olejki esencjonalne, żywice, taniny, glukozydy i sole mineralne o właściwościach pobudzających i ściągających
 • wyciąg z czerwonego wina - zawiera taniny i flawonoidy, które usprawniają krążenie krwi.

Poza codziennym nakładaniem odpowiedniego kosmetyku do pielęgnacji biustu warto też:

 • unikać zbyt ciepłych i długotrwałych kąpieli
 • kończyć kąpiel zimnym prysznicem skierowanym na piersi
 • unikać gwałtownych wahań wagi
 • zawsze nosić odpowiedni biustonosz (z wystarczająco szerokimi ramiączkami i dopasowanymi do wielkości piersi miseczkami)
 • unikać opalania się topless.

Twarz - ostuda

Począwszy od czwartego miesiąca ciąży, na skórze twarzy pojawiają się różnego rozmiaru brązowe plamy. Dotyczy to niemal 7 kobiet na 10, szczególnie ciemnowłosych i o tłustej cerze. Ostuda, nazywana też chloasmą albo melasmą, przybiera formę brunatnych plam o nieregularnych brzegach, umiejscowionych na czole, skroniach, policzkach i środkowej części twarzy. Często towarzyszy temu nadmierna pigmentacja na linii pępkowej (od pępka do kości łonowej) oraz otoczek sutkowych.

więcej w Cabines nr 17

Anne Sophie Gamelin
publikacje Cabines 17
do góry | powrót