Skóra przyszłej mamy cz.1

powrót

Dossier

Wyłączna cecha kobiet, jaką jest możliwość dawania życia, to źródło wielkiej radości, ale również wielkie obciążenie dla skóry. Huśtawki hormonalne i przybieranie na wadze narażają tkanki na obciążenie narastające w miarę zbliżania się dnia rozwiązania. Rozstępy, utrata jędrności, puchnące nogi to mało przyjemne efekty towarzyszące ciąży, które mogą bardzo źle wpływać na stan skóry, dlatego warto im przeciwdziałać odpowiednimi zabiegami.
rejuvi cosmetics
Skóra przyszłej mamy cz.1

Na początek uściślijmy, że tematem artykułu są estetyczne aspekty pewnych zmian związanych z przebiegiem ciąży. Niewątpliwie jedynie lekarz prowadzący kobietę może postawić precyzyjną i wiarygodną diagnozę, zwłaszcza odnośnie do puchnących nóg, które czasem mogą być objawem poważnej choroby, wymagającej kuracji medycznej. Dlatego rady kosmetyczki i zabiegi wykonywane przez nią powinny się skupiać wyłącznie na zachowaniu urody skóry. Należy przy tym być czujnym wobec składu kosmetyków używanych podczas zabiegów i stosowanych przez przyszłą mamę w domu: na przykład używanie olejków eterycznych nie jest wskazane w ciąży, ponieważ przenikają do krwi i mogą dotrzeć do płodu; to samo dotyczy substancji takich jak parabeny, estry glikolowe czy aluminium.

Rozstępy

Podczas ciąży kobiety z niepokojem wypatrują pierwszych objawów rozstępów, nazywanych tak z racji swego wyglądu: podłużnych, bladych lub różowawych pręg, które sprawiają wrażenie pęknięcia w skórze. Niestety, na dziesięć kobiet aż osiem ujrzy je u siebie, począwszy najczęściej od czwartego miesiąca ciąży. Rozstępy mają formę podłużnych bruzd, płaskich lub lekko wyżłobionych. Ich szerokość może wahać się od kilku milimetrów do centymetra, a długość sięga nawet kilkunastu centymetrów. Tworzenie się rozstępów przebiega w dwóch fazach:

 • początkowa faza zapalna, podczas której obserwuje się nabrzmienie w kolorze różowym lub lekko fioletowym, czemu może towarzyszyć swędzenie
 • faza stabilizacji lub bliznowacenia, podczas której tkanka skórna zanika, pozostawiając wgłębienie o bladym, perłowym zabarwieniu.Rozstępy pojawiają się najczęściej na brzuchu, piersiach, z przodu ud i na pośladkach; właściwie mogą się pojawić na całym ciele z wyjątkiem twarzy i kończyn. Młode osoby o jasnej skórze wydają się szczególnie narażone na nie.

Jak tworzą się rozstępy

Rozstępy powstają na skórze, w której znajdują się włókna kolagenu i elastyny, nadające jej wytrzymałość i elastyczność. Są konsekwencją zniszczenia struktur skóry i naskórka, zerwania elastycznych włókien. W miarę rozwoju ciąży w grę wchodzą dwa czynniki sprzyjające ich powstawaniu:

 • produkcja kolagenu jest uwarunkowana działaniem kortyzolu, hormonu wydzielanego przez nadnercza. Podwyższony poziom tego hormonu w okresie ciąży powoduje zmniejszenie syntezy kolagenu i zaburzenia gromadzenia włókien kolagenu w przestrzeniach międzykomórkowych
 • jednocześnie naciąganie skóry w wyniku tycia, rozrostu macicy, płodu, łożyska i zwiększenia objętości płynu owodniowego pociąga za sobą zrywanie elastycznych włókien w skórze, zmieniając jej strukturę i powodując pękanie. Przypuszcza się, że czynniki dziedziczne, wpływające na jakość i ilość kolagenu w skórze, mają tu również duże znaczenie. 

Niestety, kiedy już powstaną, nie można ich zlikwidować całkowicie, choć po zabliźnieniu i zblednięciu stają się mniej widoczne. Dlatego w trakcie ciąży trzeba działać tak, by zminimalizować ryzyko ich pojawienia się. Można też zmniejszyć je nieco, kiedy są jeszcze świeże, różowe.

 • przede wszystkim trzeba unikać gwałtownego i nadmiernego przybierania na wadze, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko nadwerężenia skóry i elastycznych włókien. Kontrola wagi przyszłej mamy wymaga jednak opieki lekarza, ponieważ nie może opierać się w żadnym wypadku na niedojadaniu, co zagroziłoby zdrowiu dziecka
 • należy codziennie nakładać, podczas ciąży i po niej, na zagrożone strefy kremy specjalnie przeznaczone do walki z rozstępami. Właściwości substancji aktywnych wchodzących w skład takich kosmetyków uzupełnia się masażem wykonywanym lekkimi, okrężnymi ruchami. 2-3 razy w miesiącu warto zrobić delikatny peeling, który przygotuje skórę do dalszych zabiegów i umożliwi wnikanie do niej substancji aktywnych.

W skład kremów przeciw rozstępom wchodzą następujące substancje:

 • centella asiatica czyli wąkrota azjatycka, która usprawnia krążenie krwi w skórze, wzmacnia ją i przyspiesza bliznowacenie
 • wyciąg z soi o działaniu regenerującym, nawilżającymi wzmacniającym
 • olej ze słodkich migdałów o działaniu zmiękczającym
 • witamina F, składająca się z esencjonalnych kwasów tłuszczowych, która chroni skórę
 • wyciąg z bluszczu o właściwościach regulujących przepływ krwi i drenujących. 

Puchnące, ciężkie nogi

Podczas ciąży wiele kobiet skarży się na ból, puchnięcie i uczucie ciężkości w nogach. Bez wątpienia konieczna jest tu konsultacja z lekarzem, który ma odpowiednie kwalifikacje, by ocenić, czy objawy te zagrażają zdrowiu matki i dziecka, ale kosmetyczka też może zaproponować kilka prostych zabiegów, które przyniosą ulgę w bólu, oraz kosmetyki, które zlikwidują opuchliznę i wrażenie ciężkości. Najpierw jednak przyjrzyjmy się najczęstszym przyczynom problemów z ociężałymi nogami.

więcej w Cabines nr 16

Anne Sophie Gamelin
publikacje Cabines 16
do góry | powrót