Wybór kremu - sprawa nie taka prosta...

powrót

Kosmetyka w praktyce

Dobór odpowiedniego kremu nie jest łatwą sprawą. Rynek kosmetyczny wypełniony jest po brzegi przeróżnymi nowościami; każda firma poleca swój "cudowny środek". Jednak doskonale wiemy, iż marka to nie wszystko. Najważniejsze są składniki zawarte w ich produktach. To one powodują, że uzyskamy oczekiwane efekty. Ale jakie to są składniki? W poniższym artykule postaram się przybliżyć specyfikę składników zawartych w kremach.
rejuvi cosmetics
Wybór kremu - sprawa nie taka prosta...

Pielęgnacja oczu

Skóra wokół oczu jest delikatna jak żadna inna część twarzy. Spowodowane jest to faktem, iż w tym miejscu jest bardzo cienka i pozbawiona płaszcza wodno-lipidowego, pełniącego funkcję ochronną przed wysychaniem i niekorzystnym wpływem środowiska. Natomiast włókna elastyny i kolagenu są w tych partiach dużo słabsze, co prowadzi do zmniejszenia jędrności skóry. Pojawiają się pierwsze oznaki starzenia. Dlatego odpowiednia pielęgnacja skóry wokół oczu jest bardzo ważna. Ze względu na szeroką gamę kremów dostępnych na rynku kosmetycznym wybór nie jest prosty. Bardzo ważnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas doboru kremu, są jego składniki. To one sprawiają, że dany krem naprawdę zadziała.

Polecając krem do domowej pielęgnacji, zamiast kosmetyków o konsystencji kremu zasugerujmy klientce wieczorną aplikację lekkich preparatów zawierających takie składniki, które pobudzą krążenie krwi i limfy w skórze. Takie działanie mają algi, bluszcz, kasztanowiec, kofeina, miłorząb japoński, skrzyp. Warto także stosować kremy, które w swoim składzie zawierają retinol, witaminę C, dzięki którym sińce staną się mniej widoczne, jak również witaminę K, której zadaniem jest wzmocnić i uszczelnić naczynia krwionośne. Sera pod oczy przeznaczone są wyłącznie dla skóry dojrzałej. Związane jest to z faktem, iż w skład tych preparatów wchodzą kompleksy biologicznie czynne o dużo większym stężeniu niż w kremach. Kosmetyki tego typu dzięki płynnej lub żelowej konsystencji są szybko wchłaniane przez skórę. Dla skóry zniszczonej, ze zmarszczkami zaleca się stosowanie serum codziennie, wieczorem. Dla skóry młodszej serum będzie odpowiednie jako okresowa kuracja np. raz na 2 - 3 miesiące.

Żele pod oczy polecić można szczególnie kobietom młodym, gdyż ich skóra nie toleruje cięższej konsystencji kremu. Zawierają one podobne składniki czynne jak kremy, jednak szybciej się wchłaniają. Kremy pod oczy zawierają biologicznie czynne składniki łatwo przyswajalne przez skórę: proteiny, fosfolipidy, fitosterole, ceramidy, lipidy, liposomy, wyciągi ziołowe. Składniki te wykazują dużą skuteczność działania w pielęgnacji skóry wokół oczu. Kremy mają zwykle cięższą konsystencję niż żele i emulsje, zawierają więcej składników regenerujących, lepiej natłuszczają skórę.

Pielęgnacja twarzy

Około 30. roku życia zaczynają pokazywać się tzw. kurze łapki. Dlatego jest to najlepszy moment, aby zacząć stosować odpowiednie dla tego wieku kremy. Skuteczność ich działania polega bowiem na prewencji, a nie na wygładzaniu już istniejących zmarszczek. W tym wieku produkcja kolagenu, odpowiedzialnego za jędrność skóry, zaczyna stopniowo słabnąć. Dlatego należy stosować kremy, które łagodnie wspomogą jego produkcję i przeciwdziałają degeneracji elastyny.
Około 45. roku życia w organizmie każdej kobiety znacznie zmniejsza się ilość produkowanych estrogenów. To sprawia, że w skórze zanikają włókna elastyny i kolagenu, pogarsza się też jej ukrwienie. Skóra staje się cieńsza i bardziej wiotka. Wymaga stosowania łagodnych kosmetyków - najlepiej tych przeznaczonych do cery wrażliwej. Na dzień zalecimy smarowanie twarzy kremem przeciwzmarszczkowym, którego zadaniem jest dogłębnie nawilżyć skórę. Konieczny jest też krem pod oczy. Przed pójściem spać twarz należy odtłuścić tonikiem, a następnie nałożyć odżywczy krem na noc. Od czasu do czasu warto zafundować sobie intensywną kurację odżywczą i przez tydzień nakładać na twarz serum z witaminami i mikroelementami.

Nośniki w kremach

Aby preparat był naprawdę skuteczny, substancje czynne muszą w odpowiednim stężeniu dotrzeć do głębszych warstw skóry. Problem polega jednak na tym, iż tylko nieliczne składniki, np. ceramidy czy koenzym Q10, bez trudu docierają do miejsc, w których są potrzebne. Inne nie wnikają wcale lub bardzo słabo. Należą do nich np. niektóre witaminy, aminokwasy, pewne składniki ekstraktów roślinnych. Aby te ważne składniki wnikały jak najgłębiej, trzeba zapewnić im transport i ochronę, czyli zamknąć je w odpowiednich nośnikach. Najlepszymi nośnikami są liposomy. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta - jako jedyne wnikają w głąb naskórka. Inne nośniki pozostają na jego powierzchni, chroniąc substancje czynne i regulując ich wydzielanie. Liposomów nie można tak po prostu dodać do kremu, bo najprawdopodobniej zostaną zniszczone podczas końcowego mieszania. Dodatkowo wiele kosmetyków zawiera składniki, które zmniejszają trwałość liposomów.

Składniki kremów

Ceramidy

Ceramidy są lipidami występującymi m.in. w skórze. Wraz z kwasami tłuszczowymi i cholesterolem tworzą tzw. barierę wodno-lipidową naskórka. Ceramidy regulują przenikanie przez skórę (np. wody lub kosmetyków). Wraz ze starzeniem się, a także w wyniku chorób, przemęczenia tracimy dużo ceramidów. Naskórek staje się wtedy cieńszy, mniej elastyczny. W efekcie skóra szybciej się starzeje i pojawiają się zmarszczki. Ceramidy zawarte w kosmetykach (mogą to być np. glikoceramidy lub tzw. pseudoceramidy) wnikają w strukturę naskórka, chroniąc go przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych i zapobiegając jego wysychaniu. Są wykorzystywane w preparatach do pielęgnacji cery wrażliwej i cienkiej, starzejącej się i suchej.

Fitohormony

Nowoczesne kremy działające przeciwzmarszczkowo zawierają hormony pochodzenia roślinnego zwane fitohormonami. Potrafią one "zmusić" nasze komórki do tego, aby nie ulegały niszczącym skutkom starzenia się. Preparaty zawierające wyciąg z muszli ostrygi działają podobnie do estrogenów, czyli stymulują komórki naskórka, a te pobudzają pracę hormonów wzrostu, które odpowiadają za dobre napięcie kolagenu i elastyny oraz właściwe nawilżenie. Fitohormony z soi stosowane w kosmetyce także poprawiają nawilżenie skóry oraz jej koloryt. Dzięki wyciągom z soi skóra odzyskuje jędrność. Hormony roślinne z herbaty regenerują skórę i chronią ją przed wolnymi rodnikami, te ze słonecznika natomiast pobudzają skórę do produkcji elastycznych włókien.

więcej w Cabines nr 16

Katarzyna Słysz
publikacje Cabines 16
do góry | powrót