Pamiętajmy o stopach

powrót

Paznokcie

Pielęgnacja stóp nabiera obecnie szczególnego znaczenia, co wiąże się częściowo z rozwojem koncepcji SPA i całościowej pielęgnacji ciała, a z drugiej strony - z modą na pielęgnację paznokci dłoni i stóp. Firmy produkujące kosmetyki do paznokci oferują też kompleksowe protokoły zabiegów pielęgnacyjnych i kosmetyki do stosowania w domu. Dlatego też latem, kiedy pogoda skłania do odsłaniania nóg, w gabinetach pojawia się coraz więcej pań chcących zadbać o wygląd tej części ciała. Warto to wykorzystać.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Pamiętajmy o stopach

Nogi są jak filary podtrzymujące ciężar całego ciała, dlatego nieustannie narażone są na spore obciążenie. Dodatkowo stopy przez większość dnia ściśnięte są w butach, nie zawsze wygodnych. Zimą ciągle w ciepłych skarpetach utrudniających oddychanie skóry, latem wysuszane przez słońce i kurz. W wyniku tego naskórek na stopach staje się zgrubiały i szybko rogowacieje, szczególnie na piętach i poduszkach palców. Nie usuwany regularnie, wygląda bardzo nieestetycznie. Dlatego stopy wymagają, podobnie jak reszta ciała, regularnych i dostosowanych do specyfiki skóry zabiegów pielęgnacyjnych. Dawniej pielęgnacja stóp ograniczała się do zabiegów czysto higienicznych i odsuwania raz na jakiś czas skórek z paznokci. Dzisiaj się to zmienia. Pielęgnacja stóp to obecnie niemal rytuał, a dodatkowo okazja do odprężenia dzięki masażowi, jaki zwykle wykonuje się przy tej okazji.

Stopy

Podobnie jak reszta ciała, stopy składają się z mięśni, kości, arterii, żył, nerwów i skóry. Szkielet stopy to 26 kości. Skóra na tej części ciała pozbawiona jest gruczołów łojowych, przez co ma tendencję do wysuszania i to jest jeden z głównych celów pielęgnacji - odpowiednie nawilżenie.

Zabiegi

W zależności od indywidualnych potrzeb klientki kosmetyczka dobiera odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Masaż stóp nie tylko odpręża, ale pozwala wygładzić, nawilżyć i odżywić skórę dzięki składnikom zawartym w kosmetykach używanych przy zabiegu. Przypomnijmy, że w gabinecie kosmetycznym wykonywane są zabiegi czysto estetyczne. Jeżeli klient uskarża się na ból, stan zapalny bądź problemy dermatologiczne, powinien udać się do odpowiedniego specjalisty. Trzeba też zwracać uwagę na możliwe choroby - na przykład tzw. stopa cukrzycowa (w wyniku powikłań cukrzycowych stopy są źle ukrwione i niedotlenione. Skóra jest cienka i łuszczy się, pojawiają się na niej pęknięcia, ogniska martwicy i owrzodzenia. Paznokcie są zdeformowane, a cała stopa jest wyraźnie sina).

Zmiękczająca kąpiel stóp

Pierwszy etap pielęgnacji stóp to kąpiel trwająca około 10 minut. Poprzez zmiękczenie i rozpulchnienie skóry ułatwia ona usuwanie szpecących zrogowaceń. Ponadto przygotowuje znakomicie skórę na przyjęcie składników kosmetycznych. Do kąpieli można dodać specjalnej soli, która dostarczy skórze niezbędnych mikroelementów, bądź olejków aromaterapeutycznych (z mięty, z trawy cytrynowej, z lawendy...). Dodatki te, dostępne w formie proszków, kostek, płynów, mają działanie antyseptyczne, odświeżające, zmiękczające i relaksujące.
Do tego etapu pielęgnacji służyć może zwykła miska albo specjalny aparat do kąpieli bąbelkowej, często wyposażony w funkcję masażu.

Peeling wygładzający chropowatą skórę

Jest to bardzo istotny etap zabiegu, ponieważ stopy są nieustannie narażone na czynniki powodujące chropowatość i wysuszenie skóry. Peeling złuszcza zrogowaciałe komórki, pobudza odnowę i ułatwia wnikanie innych kosmetyków.

Można tu użyć:

  • pumeksu - stosuje się go na zwilżoną skórę. Nadaje się szczególnie do ścierania zrogowaceń na piętach i pod dużymi palcami. Należy przy jego stosowaniu zachować ostrożność, by uniknąć podrażnień. Ruchy powinny być regularne i delikatne. Jeżeli ścieranie będzie zbyt intensywne, skóra zareaguje nasileniem rogowacenia.
  • kremów peelingujących - delikatnie usuwają zrogowaciały naskórek i wygładzają skórę.

Zawierają ostre drobinki lub substancje o działaniu złuszczającym:

  • kwas salicylowy
  • sproszkowany pumeks
  • kryształki cukru
  • kryształki soli.

Uzupełnieniem peelingu jest kąpiel parafinowa. Ciepła parafina w formie maski na stopach powoduje intensywne pocenie, a dzięki temu oczyszczenie i zmiękczenie skóry.

więcej w Cabines nr 16

Anne Sophie Gamelin
publikacje Cabines 16
do góry | powrót