Haloterapia w spa i wellness

powrót

Spa & wellness

„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz”. Kluczem do zdrowia i dłuższego życia jest higiena życia codziennego oraz świadomość zagrożeń, potrzeb i możliwości naszego organizmu. Niestety, nasza reakcja na sygnały dawane przez organizm bardzo często ogranicza się do sięgania po środki farmakologiczne natychmiastowego działania.
Kosmetolog - zabiegi
Haloterapia w spa i wellness© olly - Fotolia.com

Polacy obok Amerykanów i Francuzów są w światowej czołówce pod względem konsumpcji preparatów przeciwbólowych. Stosowane w nadmiarze środki farmakologiczne obezwładniają nasz układ odpornościowy, a rozchwiany układ immunologiczny kierowany jest w ślepy zaułek. Zagubiony układ immunologiczny błędnie identyfikuje zagrożenia. Reakcje obronne uaktywniają się już nie tylko w związku ze wzrastającym zanieczyszczeniem środowiska naturalnego, ale również w stosunku do substancji, które nie stanowią żadnego zagrożenia. Alergia została nazwana chorobą XXI wieku. Szacuje się, że liczba alergików w krajach wysoko rozwiniętych podwaja się co 15–20 lat. W Polsce liczbę alergików ocenia się na około 14 mln. Dzięki wzrastającej świadomości w zakresie ochrony zdrowia oraz coraz liczniej powstającym profesjonalnym ośrodkom spa zwiększa się długość i jakość naszego życia. Szeroko pojęte leczenie uzdrowiskowe, w przeciwieństwie do leczenia farmakologicznego, ma charakter bodźców leczniczych sprzyjających odbudowaniu własnych mechanizmów obronnych organizmu. W ośrodkach spa często brakuje wartościowych usług realnie poprawiających nasze zdrowie. W zamian otrzymujemy zabiegi z pogranicza czarów. Pocieszające jest to, że profesjonalne spa ewoluują w kierunku usług poprawiających stan zdrowia fizycznego i psychicznego.

Haloterapia a spa

Aby móc właściwie zastosować haloterapię, musimy poznać podstawy działania organizmu. Dzięki tej wiedzy będziemy mogli wkomponować haloterapię w usługi, które oferujemy w naszym obiekcie. Występują dwa podstawowe sposoby stosowania soli w haloterapii – w postaci aerozolu do inhalacji oraz w postaci kąpieli solankowych. Dla poprawy kondycji skóry oraz w stosunku do schorzeń dermatologicznych i pochodnych najskuteczniejsze są zabiegi na skórę w postaci ciepłych kąpieli solankowych. Skóra pełni rolę bariery fizycznej chroniącej przed czynnikami środowiska zewnętrznego. Jest nośnikiem substancji pomiędzy wnętrzem organizmu a środowiskiem zewnętrznym. Pełni bardzo ważną funkcję wydalania z organizmu zbędnych produktów przemiany materii oraz pochłania z otoczenia niezbędne jej produkty i minerały. Ta jej właściwość sprawia, że wiele artykułów farmaceutycznych podawanych jest w formie plastrów naklejanych na skórę, z których substancja czynna powoli przenika do organizmu. Sól jest składnikiem organizmu. Składniki mineralne w ciele mają postać soli rozpuszczonych w wodzie. Nasz organizm składa się w 60% z wody, obecnej m.in. w krwi, osoczu i płynach międzykomórkowych. Ciepłe kąpiele solankowe powodują otwarcie się porów skóry i stymulując proces wymiany jonowej, oczyszczają organizm z toksyn. W wyniku tej wymiany organizm przyjmuje zawarte w solance minerały i mikroelementy niezbędne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Podczas kąpieli odbywa się odżywienie organizmu bez udziału i obciążenia przewodu pokarmowego. Stosowanie soli w formie inhalacji suchym aerozolem solnym jest najbardziej skuteczne w stosunku do problemów układu oddechowego (alergia, astma, stany zapalne itp.). Lecznicze właściwości aerozolu solnego po raz pierwszy na świecie potwierdził nasz rodak, doktor Feliks Boczkowski, w 1843 roku. Późniejsze liczne badania kliniczne potwierdziły skuteczność stosowania aerozolu solnego w leczeniu astmy, alergii na pyłki i wielu innych schorzeń.

www.salsano.eu

więcej w Cabines nr 54

Katarzyna Kamińska
publikacje Cabines 54
do góry | powrót