Naturą w cellulit

powrót

Medycyna naturalna

Walka z cellulitem nie jest łatwa i wymaga działań wielokierunkowych, można ją jednak wygrać. Oczywiście zabiegi kosmetyczne, preparaty antycellulitowe i masaże wyraźnie poprawiają stan skóry, klientki jednak same czują, że to nie wszystko. Zadają więc pytania o inne sposoby walki z cellulitem, o metody naturalne. Warto wiedzieć, co można im doradzić.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Naturą w cellulit

Dieta

To, że cellulitowi sprzyja dieta wysokokaloryczna i bogata w cukry, nie jest niczym nowym. Kobiety często nie potrafią odmówić sobie słodkości, zwłaszcza gdy przeżywają stres, mają zły nastrój, denerwują się. Sięgają wtedy po słodycze i inne kaloryczne przekąski, które ani nie są zdrowe, ani nie rozwiązują problemu. Szczególnie zimowe długie wieczory sprzyjają takim zachowaniom. Wiosną natomiast w gabinetach kosmetycznych przybywa klientek, które narzekają na dodatkowe centymetry tu i ówdzie. Poza słodyczami i produktami z dużą zawartością węglowodanów objawy cellulitu nasilają produkty przetworzone, konserwowane, ulepszane chemicz- nymi dodatkami. Takiego jedzenia należy się wystrzegać, stawiając na świeże produkty, jeśli to możliwe – ekologiczne. Makrobiotycy dodaliby jeszcze, że lepiej w ogóle unikać białego cukru – zastąpić go miodem, fruktozą, słodem jęczmiennym. Niedobry jest również żółty ser, zwłaszcza rozpuszczony, czyli w tak lubianej przez wiele osób postaci dodatku do różnych potraw. Najlepsza dieta to dieta maksymalnie prosta i oparta na własnoręcznie przygotowanych potrawach. Kto chce się pozbyć pomarańczowej skórki, musi zapomnieć o potrawach gotowych, wymagających tylko rozmrożenia i odgrzania w kuchence mikrofalowej. Trzeba gotować samodzielnie i stosować się do zasady: królewskie śniadanie, książęcy obiad, skromna kolacja. Śniadanie, zwłaszcza zimą, powinno być ciepłe i sycące. Warto dodawać do potraw ziołowe i korzenne przyprawy, które usprawniają trawienie – majeranek, oregano, bazylię, cząber, cynamon, imbir...

Tryb życia

Siedzący, nerwowy tryb życia, godziny spędzane w dusznych pomieszczeniach – to musi się skończyć. Walkę z cellulitem trzeba koniecznie wspomóc lekką gimnastyką – idealne są spacery (nawet jeśli jest to tylko codzienny marsz do pracy dziarskim krokiem) oraz pływanie i jazda na rowerze. Unikajmy nadmiaru stresu – nie dość, że powoduje niepohamowany głód na słodycze, dodatkowo silnie zaburza funkcjonowanie organizmu, prowadząc do kłopotów z trawieniem, hormonami, skórą...

Jeśli to możliwe, dobrze jest prowadzić życie uregulowane – odpowiednia ilość snu, czas na relaks po pracy, najlepiej relaks w postaci lekkiego wysiłku fizycznego, zbilansowana dieta.

Zioła i suplementy

Zielarze w terapii cellulitu polecają mieszanki z dużą zawartością krzemu, który wzmacnia naczynia krwionośne i tkankę łączną (skrzyp), oczyszczające organizm (bratek polny, czyli fiołek trójbarwny, pokrzywa) i lekko moczopędne (nać pietruszki). Chodzi głównie o wspomaganie procesu eliminacji toksyn.

więcej w Cabines nr 15

Dorota Bury
publikacje Cabines 15
do góry | powrót