Zarządzanie czasem w gabinecie kosmetycznym

powrót

Marketing

Ryzyka w organizacji pracy nie da się do końca przewidzieć i zdefiniować, nawet przy pomocy najbardziej wyszukanych systemów informatycznych. Presja rynku powoduje, że pracy w gabinecie towarzyszy permanentnie podwyższony stres. Badania wskazują, że kosmetyczki o silnej, integralnej osobowości są bardziej odporne na stres od osób osobowościowo niepewnych siebie. Kosmetyczki odporne na stres, czyli działające skutecznie nawet przy bardzo wysokim jego poziomie, charakteryzuje optymizm, stały rozwój i aktywność, odpowiedzialność za skutki własnych decyzji, bycie na „właściwym miejscu” w życiu. Aby te wszystkie cechy były spełnione, kosmetyczka powinna umiejętnie zarządzać czasem.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Zarządzanie czasem w gabinecie kosmetycznym

Czas jest jednym z najbardziej ograniczonych zasobów. Nie można go magazynować ani zatrzymać. Każda kosmetyczka ma go w ciągu doby dokładnie tyle samo. Być może brzmi to trywialnie, ale jak się okazuje, mało kto o tym pamięta. Bo to właśnie na rzeczy najbardziej oczywiste zwracamy najmniejszą uwagę. Ostatnimi laty o zarządzaniu czasem mówi się bardzo wiele. Większość firm szkoleniowych w swoich programach ma do zaoferowania treningi z zakresu zarządzania, mniej lub bardziej efektywne. Cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem ze względu na wzrastające tempo życia oraz wymagania, jakie stawia przed każdą kosmetyczką współczesny rynek pracy. Mimo że doba ma niezmiennie 24 godziny, to jednak jest ona realnie coraz krótsza. Ta sytuacja sprawia, że dochodzi do różnego rodzaju napięć na gruncie zawodowym i prywatnym oraz nadmiernego stresu, który ma swoje negatywne skutki. Jakie? Myślę, że każdy z nas zna odpowiedź na to pytanie.

Organizacja czasu pracy – zasady

Kosmetyczki mają do czynienia z trzema rodzajami zdarzeń: tymi, na które mają bezpośredni wpływ, takimi, na które mają wpływ pośredni, oraz takimi, na które nie mają żadnego wpływu. Dlatego to od tej pierwszej kategorii zdarzeń zależy sposób, w jaki kosmetyczki wykorzystają swój czas.

Co jest ważne

Nie sposób wydłużyć doby, jednak można spróbować wygospodarować sobie więcej czasu. Wystarczy, jak się okazuje, aby kosmetyczka w swojej pracy pamiętała o kilku zasadach. Pierwsza z nich to tzw. zasada Pareto, identyfikowana także jako reguła 20/80. Oznacza ona (akurat w pracy kosmetyczki, ponieważ ma zastosowanie także w innych kwestiach), że 20% czasu przynosi im 80% efektów, natomiast 80% czasu przynosi ich tylko 20%. Wynika z tego, że najlepszy efekt zapewnia skupianie się na najważniejszych zadaniach. Nie oznacza to bynajmniej, że pozostałe 80% zadań można zignorować. Chodzi jednak o to, aby umieć zdecydować, na czym należy skupić uwagę i czemu poświęcić najwięcej energii.

Jak planować dzień

Druga zasada nosi nazwę 40/60. Ta proporcja nie ma jednak nic wspólnego ze wspomnianą powyżej zasadą Pareto. Chodzi w niej o to, aby zaplanować tylko 40% swojego dnia. Resztę czasu kosmetyczka powinna przeznaczyć na działania spontaniczne oraz na wszystkie nieprzewidziane zdarzenia, na które w ogóle nie mamy wpływu lub też jest on stosunkowo niewielki. Wiele kosmetyczek popełnia fatalny w skutkach błąd. Ich kalendarze przypominają harmonogramy, zagospodarowana jest niemal każda minuta dnia. Takie kosmetyczki oraz te, które w ogóle nie planują, to dwie największe grupy frustratów.

Pomocne narzędzia

Kolejna zasada to wykorzystywanie dostępnych narzędzi wspomagających zarządzanie czasem. Zawsze powinny być one dostosowane do indywidualnych preferencji. Wielu kosmetyczkom wystarcza zwykły kalendarz – terminarz, a najlepszym rozwiązaniem mogą się okazać coraz bardziej powszechne organizery. Bardziej zaawansowaną formą będą ich elektroniczne odpowiedniki lub programy komputerowe. Najmniej wymagającym wystarcza zwykła kartka papieru. Pamiętać jednak należy, że narzędzie zawsze musi być dopasowane nie tylko do osoby, ale również do rodzaju wykonywanej pracy, aby jak najłatwiej można było z niego korzystać i oszczędzać w ten sposób czas.

więcej w Cabines nr 15

mgr Katarzyna Świtalska
publikacje Cabines 15
do góry | powrót