Masaże ajurwedyjskie cz. 2

powrót

Masaż

Kontynuując temat z poprzedniego numeru, przedstawiamy dziś dwa kolejne masaże ajurwedyjskie, padaabhayanga i shirodhara. Ich istotę przybliży pani Izabella Demozzi – konsultantka ajurwedy i założycielka pierwszego w Polsce Centrum Ajurwedy.
Biotechnologia
Masaże ajurwedyjskie cz. 2

Jak już wiadomo z poprzedniego artykułu, masaże ajurwedyjskie wykonuje się w ramach szeroko pojętej profilaktyki zdrowia. Niezwykle istotnym elementem w terapii ajurwedyjskiej jest diagnostyka psychofizycznej konstytucji organizmu (doshas), a na jej bazie ustalenie zrównoważonej diety, odpowiednich zajęć ruchowych i optymalnego stylu życia.

Padaabhayanga

Masaż ajurwedyjski stopami (padaabhayanga) jest rozbudowaną wersją tradycyjnego masażu ajurwedyjskiego (abhayanga), który został opisany w poprzednim numerze. Składa się z kilku elementów: masażu głowy i karku, masażu przedniej i tylnej części ciała wykonywanego stopami, podczas gdy klient leży w pozycji „Leonardo da Vinci” (człowieka wpisanego w koło, ze słynnego dzieła Leonarda da Vinci) na materacu, następnie masażu „wyciszającego energię”, wykonywanego na drewnianym łóżku do masażu (neutralnym dla ruchu energii w organizmie), masażu stóp oraz masażu twarzy jako elementu zamykającego całość zabiegu.

Masaż stopami to bardzo precyzyjna technika, obejmująca całe ciało jednorodnym, płynnym ruchem stóp, przy zastosowaniu odpowiedniego, dużo głębszego niż w tradycyjnym masażu, nacisku na punkty witalne i kanały energetyczne. Masażysta, balansując na linie podwieszonej do sufitu, oparty jedną nogą na materacu, stopą drugiej nogi dynamicznymi, zamaszystymi, choć łagodnymi ruchami stymuluje całe ciało. W organizmie następuje szybka reakcja metaboliczna, usprawnienie krążenia żylnego i limfatycznego, przyśpieszenie dotlenienia tkanek, nagła mobilizacja organizmu do działania, a zaraz potem jego bardzo intensywne odprężenie, dające poczucie zapadnięcia w głęboki sen, a raczej stan błogiego zawieszenia pomiędzy jawą a snem. W takim właśnie stanie zachodzi równoważenie się poruszonej wcześniej energii, odblokowanie zatorów powstałych w kanałach energetycznych organizmu i przywrócenie harmonijnego przepływu energii.

Podczas padaabhyanga zachodzi intensywna stymulacja punktów akupresurowych rozmieszczonych wzdłuż całego ciała. Jest to rodzaj akupresury w płynnym ruchu. Na skutek głębszej i płynnej stymulacji (co jest możliwe tylko w masażu stopami) i jednoczesnego zastosowania leczniczych olejów ziołowych następuje mobilizacja organizmu do rozpoczęcia procesu oczyszczania (detoksykacji), a następnie jego rewitalizacji. Pełny skutek można osiągnąć jedynie przy zabiegach seryjnych. Zabieg wykonany jednorazowo przynosi bardzo głębokie odprężenie, przyjemność dla ciała i ducha oraz stanowi element pielęgnacji całego ciała.

więcej w Cabines nr 15

Izabella Demozzi
publikacje Cabines 15
do góry | powrót