Masaż egipski

powrót

Masaż

Piramidę Cheopsa, klątwę Tutenchamona, życiodajny Nil i potężnych faraonów łączy ze sobą oczywiście Egipt, który co roku przyciąga masę turystów spragnionych odpoczynku i głodnych wiedzy. Masaż egipski zaś może przenieść Twoje klientki do tego starożytnego imperium, które już wieki temu odkryło, że masaż to najlepszy sposób na zachowanie równowagi w organizmie. A numerologia, tajemnicze piramidy energetyczne, określenie dominującego metalu w organizmie wzbudzają ciekawość i zachęcają do bliższego przyjrzenia się najstarszemu masażowi świata, o którym nadal bardzo mało wiemy.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Masaż egipski

Egipt kusi licznymi atrakcjami – od pradawnych zabytków po fantastyczne i pełne atrakcji kurorty. Jednakże z różnych względów nie każdy może wybrać się tam choćby na kilka dni. Masaże z nutą egzotyki są znakomita alternatywą i sposobem, by choć przez chwilę poczuć się jak Kleopatra czy piękna Nefretete. A skoro te starożytne władczynie nadal uważane są za symbole piękna i regularnie poddawały się zabiegom masażu egipskiego, może to jest właśnie ta recepta na idealny wygląd?

Teoretyczne podstawy masażu

Już w czasach starożytnych znano dobroczynny wpływ masażu na organizm człowieka. To niewiarygodne, ale opracowane w owych czasach techniki do dziś stanowią podstawę wielu wykonywanych masaży. W XXI wieku uroki masażu doceniają zarówno gwiazdy z Hollywood, jak i przeciętna pani Kowalska. Z czego to wynika? Dotyk potrafi zdziałać cuda, a odpowiednio dobrany masaż to prawdziwe dobrodziejstwo. Leczniczy przyspiesza proces regeneracji organizmu, sportowy przygotuje ciało do wysiłku, kosmetyczny upiększa, a relaksacyjny cudownie odpręża. Ponadto masaż najlepiej przedstawia holistyczne podejście do klienta: dba w zrównoważony sposób o ciało i o duszę. Prawie każdy gabinet kosmetyczny ma w swojej ofercie jakiś masaż, a istnieją nawet takie gabinety spa, w których jest do wyboru kilkadziesiąt rodzajów masaży. Masaż egipski stanowi idealne połączenie dbałości o ciało i o umysł. Z jednej strony poprawia wygląd skóry i wydajność organizmu, a z drugiej odpręża i wycisza. Czy może być coś lepszego?

Historia masażu

W starożytności masaż towarzyszył głównie obrzędom religijnym. Był naturalną metodą leczniczą praktykowaną do czasów średniowiecza. Zastój nauk medycznych i powiązanie dotyku z nieczystością i grzechem spowodowało zaprzestanie wykonywania masaży. Powrócono do nich dopiero w XVI wieku za sprawą lekarza Ambrożego Pare, który uznał masaż za metodę leczniczą. Coraz więcej lekarzy i naukowców przekonywało się do masażu, a dzisiaj jest on nieodłącznym elementem zabiegów kosmetycznych i leczniczych. Masaż egipski praktykowany był w starożytnym Egipcie. To prawdopodobnie wzmianki o nim pochodzą z papirusów egipskich uważanych za jeden z najstarszych dokumentów odnoszących się do masażu. Na początku zarezerwowany był tylko dla najwyższych dostojników i faraonów, z biegiem lat coraz częściej praktykowano go wśród miejscowej ludności. Do dzisiaj nic nie stracił ze swojej magii, a fakt, że wiedza na jego temat jest trudno dostępna, czyni go jeszcze ciekawszym.

Filozofia masażu egipskiego

Zgodnie z nauką starożytnych Egipcjan ciało ludzkie tworzą dwie piramidy. Głowa, ramiona oraz tułów stanowią pierwszą piramidę, druga zaś to części ciała od pasa w dół. Największe skupienie energii znajduje się między dwiema piramidami, czyli mniej więcej w okolicy powłok brzusznych. Mieszkańcy Egiptu wierzyli, że ciało ludzkie składa się z siedmiu różnych metali (złoto, srebro, żelazo, rtęć, miedź, cyna i ołów). U każdego człowieka dominuje inny metal, a pozostałe metale są obecne w ciele w różnych proporcjach. Od rodzaju dominującego metalu zależy podział na typy ciała: ciepłe, zimne, wilgotne i suche. Każdy z tych typów ma właściwości charakterystyczne dla żywiołu ognia, wody, ziemi lub powietrza. By masaż mógł być przeprowadzony jak najdokładniej, wykorzystywana jest numerologia. Na podstawie imienia osoby masowanej i imienia jej matki określa się, jaki typ metalu dominuje w jej organizmie, a co za tym idzie – jaki jest charakter jej ciała i rodzaj żywiołu. Brzmi tajemniczo? Masaż egipski jest ciągle mało znanym i tajemniczym masażem, a wiedza o nim zdradzana jest niechętnie i z dużymi oporami. Dlatego bardzo często wykonywany jest tylko przez rodowitych Egipcjan.

Przebieg masażu egipskiego

Masaż egipski zaczyna się od rozmowy z pacjentem i określenia odpowiednich parametrów typowych dla tego masażu, takich jak ilość poszczególnych metali w organizmie, numerologia, typ ciała i żywioł danej osoby. Podczas tej rozmowy masażysta ustala również z pacjentem, czy nie istnieją przeciwwskazania do wykonywania masażu. Po określeniu wszystkich parametrów masażysta dobiera stopień nacisku i część ciała, która najbardziej potrzebuje masażu. Następnie za pomocą aromaterapeutycznych ziół masażysta przechodzi do właściwej części zabiegu. Masaż egipski to masaż terapeutyczny o bardzo głębokim działaniu, wpływający na wiele obszarów i pomagający w różnych schorzeniach. Połączenie masażu tkanek miękkich i głębiej położonych, refleksologii i masażu głowy przynosi zaskakująco dobre efekty. Kombinacja masażu tkanek miękkich i mięśni skutecznie znosi ból i napięcie mięśniowe. Pomocne jest to zwłaszcza osobom spędzającym długie godziny za biurkiem. W zależności od potrzeb może przyjąć formę bardziej energicznego ugniatania i rozcierania, by pobudzić mięśnie i krążenie krwi, lub delikatniejszego głaskania, by głęboko odprężyć i zrelaksować. W masażu egipskim bardzo ważnym elementem jest masowanie głęboko położonych tkanek, co przyspiesza procesy regeneracyjne, uruchamia nieaktywne mięśnie i zwiększa ich zdolność do pracy. Masaż egipski obejmuje również masaż receptorów, czyli zakończeń nerwowych narządów wewnętrznych, które naciskane poprawiają przepływ krwi przez dany narząd. Każdy narząd wewnętrzny posiada swój receptor, a pobudzając ów receptor, usprawniamy pracę odpowiadającego mu narządu wewnętrznego. Końcowym etapem jest wyciszający masaż głowy, często niedoceniany i wykonywany zazwyczaj podczas wizyty u fryzjera. Tymczasem nawet kilka minut masowania skóry głowy przynosi zaskakujące efekty. Łagodzi objawy stresu, znosi napięcie, bóle głowy i sztywność karku, minimalizuje przemęczenie oczu i pozwala całkowicie się zrelaksować.

więcej w Cabines nr 54

Izabela Moskal
publikacje Cabines 54
do góry | powrót