Co skóra robi nocą

powrót

Dossier

Skóra, podobnie jak wszystkie żyjące na Ziemi istoty, podlega rytmowi cyklu dobowego. Nocą odpoczywa i regeneruje się po urazach odniesionych za dnia. Z czasem jednak, w miarę starzenia się, pod wpływem szkodliwego wpływu środowiska i stresu, traci swoje zdolności regeneracyjne. Specjalne kosmetyki do pielęgnacji na noc wspomagają proces odnowy, dostarczając cennych substancji, niezbędnych do zachowania młodości i urody.
rejuvi cosmetics
Co skóra robi nocą

Dwie uzupełniające się funkcje

Za dnia skóra pełni swą rolę płaszcza ochronnego – chroni wnętrze organizmu przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi: przed promieniowaniem ultrafioletowym, zimnem, wiatrem, zanieczyszczeniem powietrza, stresem... Te wszystkie czynniki, związane z trybem życia i wpływem otoczenia, narażają skórę na uszkodzenia, zakłócają funkcjonowanie komórek, osłabiają tkanki. Nocą skóra nastawia się głównie na regenerację. Wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych jest wtedy zredukowany do minimum, mięśnie są rozluźnione, praca organów wewnętrznych spowolniona, więc skóra całą energię wkłada w naprawę szkód poniesionych za dnia. Nocą procesy regeneracyjne skóry są nasilone w porównaniu z dniem, a szczyt przypada na godziny między 2.00 a 4.00 nad ranem. Naskórek, a szczególnie warstwa rogowa, ma za zadanie utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry i chronić ją przed zewnętrznymi zagrożeniami. W naskórku przebiegają procesy regeneracyjne, polegające na odbudowywaniu elementów składowych tej warstwy – korneocytów, NMF, płaszcza hydrolipidowego oraz cementu międzykomórkowego.

Kiedy metabolizm skóry zwalnia

Aktywność skóry dostosowuje się do cyklu snu i czuwania. Do dwudziestego roku życia funkcje skóry są doskonale uregulowane i spełniają świetnie swą rolę. Z wiekiem jednak jej metabolizm zwalnia i zdolności regeneracyjne słabną. Zmniejsza się jej siła ochronna, gruczoły łojowe produkują mniej sebum, obniża się więc naturalny poziom nawilżenia skóry oraz jej grubość: rezerwy energetyczne powoli się wyczerpują i odnowa komórek przebiega mniej sprawnie. Usuwanie toksyn oraz ubocznych produktów metabolizmu jest utrudnione. Zwykle są one transportowane przez limfę, która teraz krąży mniej sprawnie. Kiedy ciało leży, oddech jest wolniejszy, a mięśnie nie wykonują żadnej pracy, sprzyja to zatrzymywaniu płynu w tkankach, co skutkuje tym, że rano skóra jest blada, matowa, twarz „zmięta”, a wokół oczu powstaje opuchlizna. Wiek, brak snu, stres, zła higiena życia nasilają jeszcze te objawy.

Działanie dogłębne

By pomóc skórze w wypełnianiu jej roli, trzeba jej dostarczyć substancji niezbędnych do regeneracji. Aktywność skóry zmienia się zależnie od pory, więc za dnia jej potrzeby są inne niż nocą.

więcej w Cabines nr 14

publikacje Cabines 14
do góry | powrót