Odnaleźć sen i spokój

powrót

Medycyna naturalna

Sen to warunek konieczny dobrego stanu zdrowia i zachowania urody na dłużej. Co jednak można poradzić komuś, kto ma kłopoty z przespaniem spokojnie kilku godzin? Natłok myśli, wspomnienia ze stresującego dnia, kłopoty osobiste – to wszystko utrudnia wypoczynek nocny. Żeby dobrze spać nocą, trzeba umieć zachowywać spokój za dnia. Oto kilka naturalnych sposobów na zdrowy, regenerujący sen, po którym przychodzi przyjemne przebudzenie.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Odnaleźć sen i spokój

Jak lepiej spać

Pierwszym krokiem w pozbywaniu się kłopotów ze snem jest przede wszystkim odpowiednia higiena życia. Bardzo korzystne jest wstawanie i zasypianie o ustalonych godzinach oraz unikanie zbyt długiego wylegiwania się w pościeli. Kawa, herbata, tytoń oraz ciężkostrawne potrawy są wykluczone przed snem. Dobrze jest wykonywać czynności wymagające wysiłku fizycznego podczas dnia. Jeśli to możliwe, warto pójść wieczorem na spacer i starać się głęboko oddychać. Idealna temperatura w sypialni to 18OC; przed położeniem się koniecznie wywietrzmy sypialnię. Jeśli te sposoby zawodzą, można się wspomóc piciem uspokajających ziół.

Dlaczego śnimy

Co do tej kwestii naukowcy są podzieleni. Według jednych sen pozwala przyswoić podczas nocy miliony informacji otrzymanych przez mózg podczas dnia; zdaniem innych jest to tylko wyraz nocnej aktywności hormonalnej. Psychoanalitycy widzą we śnie spełnienie nieświadomych pragnień. Sen miałby również służyć wzmocnieniu naszej osobowości. Jedyne, co jest pewne, to fakt, że oniryczna aktywność jest zasadnicza dla naszej równowagi psychicznej. Co ciekawe, osoby zażywające chemiczne środki nasenne śnią mniej.

Dlaczego sen jest tak cenny

Sen pozwala wypocząć po zmęczeniu fizycznym i psychicznym w ciągu dnia. To właśnie nocą w organizmie wydzielane są liczne hormony (hormony wzrostu, hormony tarczycy, hormony przysadkowe...). Ciało leży spokojnie, ale w jego wnętrzu przebiegają liczne procesy:

  • komórki wątroby gromadzą glikogen;
  • odnawia się system immunologiczny.

Jakie są konsekwencje zaburzeń snu

Zakłócenia w jakości bądź ilości snu mają swoje mniej lub bardziej poważne konsekwencje. Manifestują się przede wszystkim zmęczeniem po przebudzeniu, bólami głowy, drażliwością, obniżeniem czujności, złą pamięcią, brakiem dynamizmu i sennością za dnia.

więcej w Cabines nr 14

Dr Christine Vallée
publikacje Cabines 14
do góry | powrót