Zastrzyki upiększające

powrót

Medycyna estetyczna

Bez skóry życie ludzkie byłoby niemożliwe. Kiedy czujemy się „źle w swojej skórze”, oznacza to, że czujemy się też źle w swoim życiu. Starzenie się jest procesem nieuniknionym, postępującym i nieodwracalnym; podlegamy mu wszyscy, choć u różnych osób przebiega on w różny sposób, zależnie od uwarunkowań genetycznych, trybu życia i wpływu środowiska.
Biotechnologia
Zastrzyki upiększające

Ostatnie lata w medycynie estetycznej przyniosły wyraźny postęp w dziedzinie zapobiegania skutkom starzenia się, dzięki czemu możemy dłużej cieszyć się młodością i komfortem zdrowej, jędrnej skóry. Lekarze medycyny estetycznej coraz częściej odnoszą sukcesy w walce z czasem, rozwijając nowoczesne techniki i opracowując produkty, które są coraz bardziej skuteczne.

Odmładzanie? Tak, ale w jaki sposób?

Ideałem prezentowanym we wszystkich środkach masowego przekazu jest młodość i piękno – gładka, promienna skóra oraz harmonijne rysy twarzy i sylwetki. Lekarz medycyny estetycznej codziennie spotyka się z prośbami pacjentów, by przywrócił im te atrybuty urody. Odmładzanie jest jednak możliwe tylko do pewnego stopnia; trzeba poza tym wiedzieć, jak należy to robić. Tak naprawdę jedynie skalpel jest w stanie zatrzeć oznaki mijającego czasu. Istnieje jednak alternatywa dla tego inwazyjnego sposobu, zalecana w przypadkach, gdy zabieg chirurgiczny jest z jakichś powodów niemożliwy lub gdy pacjent nie chce poddać się operacji.

Młodość ze strzykawki

Przed wykonaniem zabiegu niezbędna jest konsultacja medyczna, podczas której lekarz może wysłuchać życzeń pacjenta, doradzić mu najlepszą metodę, poinformować go o jej właściwościach, a także wyeliminować osoby, których profil psychologiczny wyklucza zabieg. Na rynku mamy wiele produktów do wstrzykiwania, które zapobiegają skutkom starzenia się bądź zmniejszają te, które już się uwidoczniły. Są też substancje stosowane w przypadku cellulitu. Ich używanie wymaga jednak dużej ostrożności, czego dowodzą wieloletnie doświadczenia. Ryzyka powikłań nie sposób wyeliminować całkowicie.

Substancje do wstrzykiwania wykorzystywane w medycynie i chirurgii estetycznej

Przedstawiamy tutaj kilka najpopularniejszych produktów poprawiających wygląd skóry. Na ogół w przypadku oznak starzenia się i utraty jędrności stosuje się trzy rodzaje substancji do wstrzykiwania w skórę: wypełniające, rewitalizujące (mezolift) oraz mieszanki różnych produktów zwalczające cellulit, stosowane w formie mikrowstrzykiwań.

Zabiegi na zmarszczki, bruzdy i utratę jędrności

Wyróżniamy dwa rodzaje takich produktów. Podstawowa reguła mówi, że nie należy wstrzykiwać substancji, której pochodzenie nie jest znane i nie wiadomo nic o jej działaniu, wskazaniach i przeciwwskazaniach potwierdzonych w odpowiednich badaniach klinicznych.

Preparaty stałe

Zawierają w swoim składzie substancje, które nie podlegają biodegradacji i pozostają w skórze na zawsze. Do tej grupy produktów należą: płynny silikon, Artecoll, Aquamid, Bioalcamid. Produkty te stosuje się szczególnie do wygładzania bruzd nosowo-policzkowych, do wypełniania warg i korygowania owalu twarzy. W wyniku powikłań może dojść na przykład do powstania ziarniniaka zapalnego (guzki podskórne).

więcej w Cabines nr 14

Konsultacja medyczna:
lek. med. Grażyna Jóźwiak,
specjalista chirurgii plastycznej
i medycyny estetycznej
z Gabinetu Kosmetyki Lekarskiej
„BELLA” w Warszawie
publikacje Cabines 14
do góry | powrót