Duch SPA rozkosz dla wszystkich zmysłów

powrót

Dossier

Ośrodek SPA, swoista świątynia szczęścia, spokoju i relaksu, charakteryzuje się szczególną atmosferą. Tutaj niemal oddycha się luksusem, wyrafinowaniem i szlachetną prostotą. Podstawą SPA zawsze jest woda we wszelkich możliwych postaciach, a cały wystrój ma za zadanie wzmagać poczucie, że jest się w miejscu szczególnym – w oazie czystości i absolutnej przyjemności ciała oraz umysłu. Na tę atmosferę składa się wyszukany wystrój, szlachetne materiały wyposażenia, subtelne zapachy, nastrojowa muzyka, napary ziołowe do popijania, a wszystko podkreślone przemyślanym oświetleniem. Wszystkie zmysły mają zapewnione niepowtarzalne doznania, co sprawia, że klient ma poczucie spełnienia, i co znacznie przyczynia się do podniesienia skuteczności proponowanych zabiegów.
Kosmetolog - zabiegi
Duch SPA rozkosz dla wszystkich zmysłów

Kilkakrotnie pisaliśmy już o SPA i o tym, że jedną z podstawowych zasad tej koncepcji jest traktowanie osoby ludzkiej jako całości. Sercem SPA jest zawsze woda i jej dobroczynne właściwości. Bardzo ważne są kosmetyki i rytuały, wyszukane i dopracowane w najmniejszych szczegółach. Duch SPA przejawia się też wyraźnie w wystroju, który ma pomóc w tworzeniu atmosfery wyrafinowania, spokoju i kojącego zmysły piękna. Najmniejszy detal musi harmonizować z całością, by zapewnić klientom jedyne w swoim rodzaju doświadczenie, pomóc w zapomnieniu o stresie codziennego życia.

Radość oczu

Wyrafinowany, choć prosty wystrój

Styl wystroju odzwierciedla ducha miejsca. Daje mu charakterystyczny rys i jest pierwszym filarem atmosfery spokoju, harmonii i luksusu. Prestiżowe ośrodki SPA uciekają się tu do pomocy najlepszych specjalistów od aranżacji wnętrz, którzy źródła inspiracji szukają często na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Recepcja, sala do balneoterapii, kabiny do zabiegów wodnych i suchych, hammam, sauna, basen, pijalnia herbat ziołowych... Każda z tych przestrzeni musi być zaplanowana tak, by klient miał wrażenie, że wstępuje w szczególny świat, gdzie kluczowymi słowami są luksus, szlachetna elegancja i komfort.

Szlachetne materiały, naturalne i nowoczesne zarazem, świadczą o elegancji miejsca. Preferuje się egzotyczne drewno, takie jak jataka, drzewo tekowe, bambus czy wenge, ceramikę, kamień, szkło, granit...

Meble są wyrafinowane w kształcie, choć proste, oryginalne i wygodne. Fontanny i kaskady cieszą ucho swym szmerem w niemal każdym miejscu. Ściany ozdobione są dekoracjami pasującymi do charakteru miejsca, przywołują ducha egzotyki, która przez kontrast ze zwyczajnym zewnętrznym światem pomaga zapomnieć o stresie. Oświetlenie jest jakby ostatnim muśnięciem pędzla malarza – wprowadza nastrój intymności, podkreśla piękno, zmiękcza linie sprzętów, pomagając w relaksowaniu się.

Moc kolorów

Podobnie jak zapachy, kolory wywierają wyraźny wpływ na człowieka. Świat SPA preferuje barwy pastelowe, spokojne, stłumione, będące dzięki temu znakomitym tłem dla dekoracji i sprzyjające wyciszeniu. Moc kolorów – chromoterapię – wykorzystuje się również w zabiegach, szczególnie w balneoterapii: kąpiele w specjalnie barwionej wodzie, z kolorami dopasowanymi do potrzeb klienta, by zwiększyć przyjemność i zapewnić niepowtarzalne doznania. Kolory ważne są nawet w kosmetykach (nawet jeśli chodzi o opakowania), w salach do masażu (jasne barwy pomagają się odprężyć i wzbudzają zaufanie); krótko mówiąc – na równi z innymi elementami uczestniczą w tworzeniu atmosfery. 

więcej w Cabines nr 13

Anne Sophie Gamelin
publikacje Cabines 13
do góry | powrót