Klientki w okresie menopauzy

powrót

Ekspert radzi

Menopauza jest naturalnym i nieuniknionym procesem, który pojawia się w 45.–55. roku życia kobiety. Jest to oczywiście okres umowny. Jego granica jest płynna i zależy od uwarunkowań genetycznych, przebytych chorób, a zwłaszcza odbytych terapii leczniczych (np. chemia stosowana w przypadku nowotworów) oraz używania leków hormonalnych. W pracy kosmetyczki bardzo ważne jest poznanie objawów, jakie towarzyszą temu procesowi, abyśmy mogły stworzyć optymalne warunki naszym klientkom i bezstresowo przeprowadzać zabiegi.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Klientki w okresie menopauzy© Yuri Arcurs - Fotolia.com

Okres przedmenopauzalny

Obejmuje kilka, a czasami kilkanaście lat przed ustaniem miesiączki. Dochodzi wtedy do zmian w pracy przysadki oraz obniżeniu poziomu progesteronu i estrogenów. Miesiączki stają się z czasem skąpe, czas między ich występowaniem zwiększa się. Przerwy dochodzą nawet do kilku miesięcy. Ma to bezpośredni wpływ na samopoczucie kobiet. Podczas wizyty w gabinecie u klientki mogą wystąpić uderzenia gorąca. Nagle występuje zaczerwienienie skóry i pojawiają się krople potu. Po tej fali gorąca mogą pojawić się dreszcze. Jest to sytuacja dyskomfortowa dla niej. Należy wówczas klientkę zapewnić, że jest to naturalny proces i takie objawy mogą mu towarzyszyć. Zabiegi dłuższe niż pół godziny powinnyśmy wykonywać w kabinach położonych blisko toalety. W okresie wspomnianych przemian zachodzących w organizmie klientki częściej oddają mocz. Mogą nawet pojawić się problemy z jego trzymaniem. W czasie poprzedzającym ustanie miesiączkowania skóra staje się sucha, może dochodzić do atrofii, a paznokcie stają się łamliwe. Klientki mogą skarżyć się na bóle głowy i bóle mięśniowe. W trakcie zabiegu powinnyśmy dopytywać je o samopoczucie. W związku z tym, że dochodzi także do zmian zachowania, klientki mogą okazać się drażliwe bądź płaczliwe. Należy im zapewnić szczególną opiekę i komfort. Dla wielu z nich jest to trudny okres. Proponujmy im konkretne zabiegi, które w danym momencie zaspokoją potrzeby skóry. Im większy wybór zabiegów, tym trudniej będzie im się zdecydować. Mogą się pojawić problemy z pamięcią i koncentracją. Okażmy swój profesjonalizm i zaopiekujmy się klientkami tak, aby nie poczuły się zagubione. W tym czasie pojawiają się problemy ze snem w ciągu nocy, dlatego wiele z pań podczas zabiegów zasypia. Sprzyja to regeneracji organizmu i dobremu wchłanianiu zastosowanych preparatów. Po odpowiednim czasie delikatnie wybudzamy klientkę, pozostawiając jej trochę czasu, aby doszła do siebie. W okresie zmian hormonalnych mogą wystąpić choroby tarczycy, dlatego ważne jest sprawdzanie stanu tego gruczołu. Jeżeli nie jesteśmy pewne, czy tarczyca się nie powiększyła (łatwo to zauważyć u stałych klientek), uwzględnijmy to jako przeciwwskazanie do zabiegów. Klientki w wieku dojrzałym powinnyśmy częściej przepytywać na okoliczność pojawienia się poważnych dolegliwości, które mogłyby być przeciwwskazaniami do zabiegów.

Menopauza i andropauza

Nazwa „menopauza” pochodzi z języka greckiego. Powstała po połączeniu dwóch wyrazów: men – miesiąc i pausa – przerwa. 18 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Menopauzy i Andropauzy. Dzień ten przypomina nam, jak ważne jest dbanie o zdrowie i samopoczucie w tym okresie. Aby złagodzić wyżej opisane objawy, można z powodzeniem zastosować terapię farmakologiczną opartą na fitoestrogenach, która ma za zadanie uzupełnić spadający poziom estrogenów. Należy wykonywać badania kontrolne: przede wszystkim morfologię krwi i pomiar ciśnienia tętniczego, badania ginekologiczne łącznie z cytologią i badaniem piersi. Ważne jest kontrolowanie stężenia glukozy we krwi oraz poziomu cholesterolu, a także poziomu enzymów wątrobowych. W aptece można nabyć test, który pomoże klientkom ustalić, czy ostatnia miesiączka w ich życiu już wystąpiła. W okresie menopauzy zachodzą zmiany w wyglądzie i proporcjach ciała. Poszerzają się barki, miednica i jama brzuszna. Mimo że nie przybywa naszym klientkom kilogramów, talia poszerza się. Wzrost zmniejsza się o kilka centymetrów. Pojawia się także zarost na twarzy i zmienia tembr głosu. Natomiast włosy na głowie przerzedzają się i tracą kolor. Piersi kurczą się i zmieniają kształt na skutek rozluźnienia mięśni i więzadeł podtrzymujących tkankę tłuszczową. Bardzo ważne jest regularne ich badanie i wykonywanie mammografii. W okresie menopauzy należy szczególnie dbać o kobiece atrybuty. U mężczyzn andropauza przechodzi nieco spokojniej. Obniżeniu poziomu testosteronu również mogą towarzyszyć uderzenia gorąca, kołatanie serca, pocenie się, zaburzenia snu, ogólne osłabienie i spadek formy fizycznej. Jednak zmiany te nie są tak gwałtowne jak u kobiet i wielu mężczyzn nie przywiązuje do nich wagi.

więcej w Cabines nr 54

Małgorzata Cieślewicz
publikacje Cabines 54
do góry | powrót