Naturalne sposoby dbania o urodę

powrót

Medycyna naturalna

Naturalne metody powinny stanowić integralną część programu pielęgnacji urody. Niestety, są one często lekceważone, tak jakby zdrowie i piękno mogły zapewnić tylko środki zewnętrzne – kosmetyki, makijaż, manicure czy chirurgia plastyczna. Tymczasem piękna skóra, zdrowe włosy i paznokcie oraz smukła sylwetka zależą od ogólnego stanu naszego organizmu i krem nie poradzi sobie ze wszystkimi problemami.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Naturalne sposoby dbania o urodę

Naturopatia, czy też szeroko pojęta medycyna naturalna, dysponuje szeroką paletą narzędzi i metod, które kosmetyczki, jako profesjonalistki od urody, mogą z powodzeniem wykorzystywać, pomagając swym klientkom w poprawianiu wyglądu i utrzymywaniu dobrego stanu ciała. Co należy rozumieć przez naturalne sposoby na urodę?

Każdego dnia nasze ciało się zmienia, na co największy wpływ ma ilość i jakość przyjmowanego pożywienia. Każdego dnia zjadane przez nas produkty powodują pewne reakcje organizmu: zmiany w składzie krwi, limfy, płynów poza- i wewnątrzkomórkowych, reakcje układu nerwowego i trawiennego. Te wszystkie procesy odzwierciedlają stan naszego organizmu. Nie tylko genetyczne czynniki mają wpływ na stan naszego zdrowia i wygląd – również tryb życia, czyli dieta, higiena, ruch, decydują o tym, czy jesteśmy zdrowi, czy nie mamy problemów ze skórą, włosami i sylwetką.

Naturalne podejście do urody respektuje te codzienne procesy wraz z ich konsekwencjami fizycznymi i psychicznymi. Zewnętrzny wygląd jest odzwierciedleniem wewnętrznego stanu organizmu – tak brzmi podstawowa zasada. Patrząc na zewnętrzne objawy, naturopata jest w stanie dość dokładnie ocenić stan zdrowia. Jeśli mamy jakiekolwiek problemy czy to ze złym stanem cery, czy z utrzymaniem prawidłowej wagi, czy z łamliwymi włosami i paznokciami, to tylko zrozumienie ich powiązania z wewnętrznym stanem organizmu pozwoli znaleźć na nie sposób. Oczywiście kremy i zastrzyki pomogą poprawić pewne mankamenty, ale będzie to tylko maskowanie objawów, bez docierania do sedna problemów.

Narzędzia naturopatii

Jednym z najważniejszych narzędzi naturalnego podejścia do urody jest... słuchanie. Trzeba umiejętnie słuchać i rozumieć, co klientka próbuje przekazać poprzez niewerbalne sposoby komunikacji: sposób ubierania się, malowania, poruszania... Można ubierać się tak, by podkreślić swe zalety albo przeciwnie – by je ukryć, umniejszyć; to samo dotyczy makijażu.

Inne narzędzia, jak dieta i ćwiczenia fizyczne, są również ważne. Chodzi o zachowanie równowagi między zdrowiem wewnętrznym a zewnętrznym wyglądem. Pożywienie powinno być dobrane indywidualnie do potrzeb każdej osoby, by dostarczało niezbędnych dla zdrowia składników. Jego ilość też musi być odpowiednia, żeby uniknąć tycia i przedwczesnego starzenia. Zarówno ciągłe niedojadanie, jak i przejadanie się ma zgubny wpływ na urodę. Nie na wiele zda się jednak liczenie kalorii i skrupulatne ważenie posiłków, jeśli przyrządzać je będziemy z produktów złej jakości. Najbezpieczniej wybierać te, które są świeże, nie przetworzone i nie konserwowane. W programie dbania o wygląd nie może również zabraknąć lekkich, dostosowanych do indywidualnych możliwości ćwiczeń fizycznych, które utrzymują w dobrej formie mięśnie i kości oraz pozwalają na dłużej zachować ładną sylwetkę. Dodatkową korzyścią jest dobry humor związany z pobudzeniem pod wpływem ruchu produkcji endorfin. Uśmiech na twarzy i radosny blask oczu wszystkim dodają urody.

więcej w Cabines nr 13

Monique Mazet
publikacje Cabines 13
do góry | powrót