Tylko dla panów

powrót

Dossier

W dzisiejszych czasach wizerunek zewnętrzny odgrywa bardzo znaczącą rolę w relacjach społecznych. Dotyczy to nie tylko kobiet, ale i mężczyzn, którzy również coraz częściej dbają o swój wygląd. Wiąże się to z wymogami zawodowymi lub społecznymi. Przez wiele lat królował pogląd, że dbanie o urodę jest niemęskie i przystoi jedynie kobietom. Te czasy minęły już jednak bezpowrotnie. Współcześni mężczyźni doskonale zdają sobie sprawę ze znaczenia pielęgnacji skóry i ciała. Laboratoria kosmetyczne wychodzą naprzeciw tej tendencji, oferując linie produktów przeznaczonych specjalnie dla mężczyzn. Jednocześnie w wielkich miastach pojawiają się gabinety piękności dla panów, albo przynajmniej takie, gdzie i kobiety, i mężczyźni mogą skorzystać z oferty zabiegowej.
Biotechnologia
Tylko dla panówVÉRA ATCHOU PHOTOALTO

Specyfika męskiej skóry

Chociaż pod względem budowy i fizjologii skóra mężczyzn nie różni się od kobiecej, posiada pewne szczególne właściwości, które sprawiają, że potrzebuje odpowiednio dobranych i przeznaczonych specjalnie do jej pielęgnacji kosmetyków.

Męskie hormony nadają skórze mężczyzn specyficzne cechy biologiczne. Ze względu na wyższą zawartość testosteronu skóra mężczyzn

  • jest grubsza od skóry kobiet (o około 20%) i zawiera więcej włókien kolagenu, co sprawia, że jest bardziej elastyczna i jędrna
  • wydziela więcej sebum, co przekłada się na tendencję do zatykania porów, łojotoku, trądziku i wyprysków, ale z drugiej strony jest dzięki temu bardziej odporna na zewnętrzne czynniki
  • ma bardziej kwaśny odczyn, ponieważ wydziela więcej potu – apokrynowe gruczoły potowe są połączone z mieszkami włosowymi i jest ich więcej niż u kobiet.

Późniejsze, ale bardziej widoczne skutki starzenia

Z racji tych właściwości skóra męska wydaje się lepiej chroniona przed skutkami starzenia się niż skóra kobiet, ale ten „okres ochronny” trwa krótko, ponieważ kiedy proces starzenia już się zacznie, zmarszczki są bardzo wyraźne i głębokie. Skóra mężczyzn jest też tak samo jak skóra kobiet podatna na negatywne czynniki zewnętrzne: zanieczyszczenie, niekorzystne warunki pogodowe, brak higieny życia, stres, zmęczenie, brak zabiegów kosmetycznych lub zły ich dobór. Te elementy mają duży wpływ na pojawienie się oznak starości.

Golenie – główny wróg męskiej skóry

Skóra mężczyzn to przede wszystkim problem zarostu. To chyba najważniejsza z jej właściwości. Codzienne golenie bardzo źle wpływa na kondycję skóry. Wielokrotne przesuwanie ostrzem usuwa nie tylko włosy, ale też wierzchnie komórki warstwy rogowej, niszcząc film hydrolipidowy i osłabiając tym samym naturalną warstwę ochronną skóry. Powoduje też podrażnienia i mikrourazy. Skóra jest przez to nadwrażliwa, odwodniona, podrażniona.

Anne Sophie Gamelin
publikacje Cabines 12
do góry | powrót