Masaż aromarefleksologiczny w gabinecie kosmetycznym

powrót

Masaż

Pierre de Robert przez kilka lat zdobywał wiedzę z zakresu naturalnych metod leczenia, następnie kształcił się w brytyjskiej Bayly School of Reflexology. Te doświadczenia zaowocowały w 1992 roku powstaniem aromarefleksologii – prostej, a zarazem oryginalnej i niezwykle skutecznej metody, będącej połączeniem dwóch technik leczniczych znanych od stuleci: refleksologii i aromaterapii. Na czym polega aromarefleksologia? Czy może być przydatna w gabinecie kosmetycznym i jak wpływa na klientkę? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w niniejszym wywiadzie.
Biotechnologia
Masaż aromarefleksologiczny w gabinecie kosmetycznym

Cabines: – Refleksologia jest obecnie bardzo modną i budzącą żywe zaciekawienie metodą masażu. Na czym ona polega?

Pierre de Robert: – Refleksologia wykorzystuje związek pomiędzy organami wewnętrznymi a pewnymi strefami na ciele. Jako metoda lecznicza znana jest od czasów starożytnych. W Egipcie, Chinach i Indiach już 4000 lat temu odkrywano relacje łączące narządy ciała ludzkiego i pewne szczególne miejsca na powierzchni skóry, szczególnie na stopach, twarzy i dłoniach. Strefy te nazywane są „refleksyjnymi”, ponieważ oddziałując na nie, prowokuje się reakcję połączonych z nimi organów. Refleksologia to zatem technika pobudzania stref refleksyjnych, ale nie używa się tu, jak w akupunkturze, igieł, tylko nacisku, masażu. Zwykle, jeśli dany narząd funkcjonuje źle, strefa mu odpowiadająca przy ucisku reaguje bólem. Dlatego metoda ta może służyć również diagnozowaniu schorzeń, wskazywaniu organów, które nie funkcjonują tak, jak powinny.

Na Zachodzie masaż refleksologiczny cieszy się olbrzymią popularnością. Co jest tego przyczyną?

To prawda, na Zachodzie ogromna ilość osób regularnie korzysta z dobrodziejstw tej metody. Powody tego zainteresowania są różne. W środowisku kosmetycznym i związanym z medycyną naturalną chodzi o jej nader skuteczne działanie lecznicze. Trzeba bowiem pamiętać, że zdrowie to nie tylko brak chorób i bólu, lecz również dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Jednak klasyczna technika refleksologii nie jest zbyt odpowiednia dla kosmetyczek, ponieważ taki masaż jest bardzo męczący, wymaga krótkich paznokci, a seanse są długie i często bolesne dla klientów. Potrzebne są pewne modyfikacje.

Czy opracowana przez Pana odmiana refleksologii jest lepiej dostosowana do wymogów zabiegów w gabinecie kosmetycznym?

Aromarefleksologia jest specjalną techniką, polegającą na lekkim uciskaniu i głaskaniu stref refleksyjnych. Skuteczność takiego delikatnego masażu wzmaga użycie odpowiednio dobranych olejków esencjonalnych. Ich właściwości zapachowe, bakteriobójcze, grzybobójcze, odprężające oraz pobudzające krążenie krwi i limfy wzbogacają i uzupełniają działanie masażu. Jest to metoda, która znakomicie przyjmuje się w gabinetach piękności, ponieważ może być dopełnieniem innych zabiegów pielęgnacyjnych.

Czy z takiego masażu płyną jakieś korzyści kosmetyczne?

By odpowiadać potrzebom kosmetyczek i ich klienteli, zabieg musi być przede wszystkim przyjemny i dla osoby wykonującej go, i dla klientki. Nie może być męczący, musi być skuteczny, i to w widoczny sposób, a poza tym powinien trwać wystarczająco krótko, by mógł być uzupełnieniem dla innego zabiegu. Masaż aromarefleksologiczny można wykonywać, gdy klientka leży z maseczką na twarzy, z okładem na całym ciele, po depilacji, manikiurze, przed zabiegami pielęgnacyjnymi na stopy lub przed drenażem limfatycznym. Masaż składa się z różnych ruchów, które pozwalają rozgrzać skórę, uelastycznić stawy, odprężyć mięśnie, pobudzić krążenie krwi i rozmasować strefy refleksyjne. Dobre samopoczucie zapewnia dodatkowo użycie olejków, których zapach pozostaje jeszcze długo po zakończeniu zabiegu.

więcej w Cabines nr 12

Pierre De Robert
publikacje Cabines 12
do góry | powrót