Promienie podczerwone cz. 1

powrót

Wiedza

Ogólne działanie promieni podczerwonych jest dość znane, warto jednak przedstawić ich właściwości lecznicze. Mimo coraz częstszego używania sztucznych źródeł promieniowania słońce ciągle pozostaje dla nas głównym dostarczycielem promieni świetlnych. Chodzi tu o promienie ultrafioletowe oraz podczerwone, pochodzące ze światła dziennego.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Promienie podczerwone cz. 1

Kiedy przepuszczamy wiązkę białego światła słonecznego przez pryzmat, rozszczepia się ona i można wtedy obejrzeć wyraźne, oddzielne kolorowe pasma, które składają się na białe światło. W naturze zjawisko to przejawia się jako tęcza, czyli pas kilku kolorów: fioletowego, granatowego, niebieskiego, zielonego, żółtego, pomarańczowego i czerwonego. W roku 1800 pewien Anglik, William Herschel, zmierzył temperaturę tych pasm i stwierdził, że rośnie ona w miarę przesuwania termometru od pasma fioletowego do czerwonego. Przypadkiem przesunął on termometr poza pas czerwony, gdzie nie było już widać żadnego koloru. W tym momencie słupek termometru gwałtownie podskoczył. Wyjaśnienie tego zjawiska jest takie, że słońce emituje niewidoczne promienie, które są odczuwalne w formie ciepła. To właśnie są promienie podczerwone.

Z biologicznego punktu widzenia działanie fotochemiczne długich fal widzialnych i krótkich fal podczerwieni jest mało interesujące, ale nie ulega wątpliwości, że mają one też bardzo interesujące właściwości wzmacniające i lecznicze. Ogólnie znaną cechą długich fal widzialnych i krótkich fal podczerwonych jest możliwość ogrzewania spowodowana ich zdolnością do docierania do głębokich warstw skóry i tym, że woda zawarta w tkankach doskonale przewodzi ciepło.

Podczas ekspozycji na wysoką temperaturę ciało reaguje różnymi objawami, takimi jak rozszerzenie naczyń krwionośnych w skórze. Gruczoły potowe zaczynają wydzielać pot i skóra może być ogrzewana głęboko, ale delikatnie, bez ryzyka przegrzania. Ciepło z promieniowania pobudza ponadto wiele fizjologicznych reakcji w organizmie.

Wykorzystywanie ciepła emitowanego przez promienie podczerwone w celach terapeutycznych i relaksacyjnych to stara praktyka. Również dzisiaj większość specjalistów od kinezyterapii korzysta z tej metody.

Miejsce promieni podczerwonych w spektrum

Promieniowanie podczerwone sytuuje się w spektrum elektromagnetycznym tuż za pasmem czerwonym promieniowania widzialnego. Zajmuje ono przedział między 780 nm a 1 mm.

więcej w Cabines nr 11

Loïc Davranche
publikacje Cabines 11
do góry | powrót