Medycyna estetyczna dziś i jutro

powrót

Wywiad

Co skłania nas do poddawania się zabiegom w gabinetach medycyny estetycznej? Dlaczego większość z nas nie jest zadowolona z własnego wyglądu i chce coś w nim zmienić? Między innymi na ten temat rozmawiamy z doktorem Andrzejem Ignaciukiem – przewodniczącym sekcji medycyny estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego w Warszawie.
rejuvi cosmetics
Medycyna estetyczna dziś i jutro

Dlaczego zajął się Pan akurat tą dziedziną medycyny? Przypadek? Pasja?

Właściwie wszystko po trochu. Jednak muszę przyznać, że głównie pasja. To fascynująca dziedzina medycyny, bardzo wciągająca. Wymaga nie tylko ogromnych umiejętności, ale również pewnego rodzaju zmysłu estetycznego. Można więc powiedzieć, że to dziedzina z pogranicza medycyny i sztuki.

Czy zabiegi medycyny estetycznej można jakoś sklasyfikować – jeśli tak, to jak? Co jest najważniejszym kryterium klasyfikacji?

Rodzajów klasyfikacji jest mnóstwo i trudno tu wszystkie wymieniać. Może ograniczmy się do tego, co najważniejsze z punktu widzenia pacjenta. A tu liczą się następujące kryteria: stopień korekcji, ryzyko i okres wyłączenia oraz – oczywiście – sam efekt.

W swoich wystąpieniach podkreślał Pan wielokrotnie konieczność poprzedzenia zabiegu konsultacjami z pacjentem. Jak się ma teoria do praktyki w przypadku lekarzy?

Jest to sprawa absolutnie zasadnicza, jeżeli chce się uprawiać sztukę leczenia, a nie rzemiosło. Nie ma możliwości wykonania zabiegu bez uprzedniej skrupulatnej konsultacji z pacjentem. Sprawa jest zbyt poważna, by można było sobie pozwolić na zaniedbania w tym temacie.

Jaki jest poziom chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej w Polsce? Chodzi mi zarówno o poziom specjalistów, jak i punktów (klinik, gabinetów)?

Poziom jest bardzo różny – mamy kilka bardzo dobrych klinik, ale są i miejsca, które powinny zostać natychmiast zamknięte. Generalnie rzecz biorąc – nie jesteśmy w lidze mistrzów. Są jednak miejsca, które się z tej reguły wyłamują i reprezentują naprawdę europejski poziom. Mam nadzieję, że już wkrótce to one będą wyznaczały standardy w naszym kraju.

Gdyby miał Pan wymienić najważniejsze przykazania chirurga estetycznego, coś w rodzaju dekalogu – jakie są etyczne granice wykonywania tego zawodu?

Właściwie jest jedno przykazanie: traktować pacjenta jak najbardziej kochanego członka rodziny. W tym jednym stwierdzeniu mieści się cały dekalog – wszystkie działania chirurga plastycznego powinny być temu podporządkowane.

więcej w Cabines nr 11

publikacje Cabines 11
do góry | powrót