Kosmetyka dla nastolatków

powrót

Marketing

Kim jednak są te nastolatki, które widujemy przy wyjściach z liceów lub uczelni, przesadnie wystylizowane, umalowane, które jednak nie odwiedzają gabinetów kosmetycznych? Oto nowa grupa docelowa, bardzo podatna i wyczulona na kwestie pielęgnacji urody. Młodzi ludzie w wieku 15–24 lata, których określa się mianem „generacja Y”1, są tak naprawdę trudni do pozyskania jako klienci mimo swojego stylu życia, w którym podstawową wartością jest bycie w ciągłym kontakcie. Ten przedział wiekowy to okres rozwijania sztuki uwodzenia. Młode dziewczyny są przewrażliwione na punkcie fizycznego wyglądu, a dodatkowo hormony w tym wieku działają na całego. Pokolenie Y – królewskie dzieci, rozpieszczone przez rodziców, poszukujące przede wszystkim okazji do osobistego rozwoju. Są to ludzie krytyczni, pozbawieni naiwności, są więc wyrafinowanymi konsumentami, świetnie obeznanymi z produktami i doskonale zarządzającymi swoim budżetem.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Kosmetyka dla nastolatków© Michael Malyugin - Depositphotos

Nieco marketingowych tajemnic

Młodzi ludzie w wieku 15–24 lat stanowią znaczny odsetek populacji. Najstarsi z nich urodzili się pod koniec lat 80., a najmłodsi – już w latach 90., są więc rówieśnikami pierwszych technologii cyfrowych i świadkami rozwoju globalizacji. Można ich określić mianem „e-pokolenie”. Jest to generacja bardzo niejednorodna, której wspólną cechą jest nawyk komunikowania się przez SMS-y, blogi, czaty. To kultura chwili. Chcą wszystkiego, i to natychmiast. Rozwijali się w rodzinnych ramach, w których poświęcano im wiele uwagi, ale nie zawsze były to ramy trwałe. Widzieli, jak ich rodziny rozpadają się z powodu rozwodów, zwolnień z pracy itp. Poprzez fakt, że żyli w warunkach cieplarnianych, ich zachowanie jest nieco buntownicze. Ci młodzi nie zgadzają się na poświęcenie czegokolwiek. Jako że są otoczeni produktami jednorazowymi i sami mają wrażenie bycia takimi, podobnie podchodzą do konsumpcji – przede wszystkim z zamiarem sprawienia sobie przyjemności.

Można też o nich mówić jako technoholikach. W około 90% deklarują, że nie mogliby się obejść bez komputera, a 81% z nich – bez smartfona lub tableta. Można więc połączyć się z nimi wszędzie, w każdej chwili. To pokolenie wędrowców. Urodzeni w jednym kraju, jako dorośli ludzie będą żyli w całej Europie, a nawet będą obywatelami świata. Ta zamiana skali wpływa na ich podejście do konsumpcji, na ich punkty odniesienia i postawy. Ich wizja jest globalna i mają bardzo otwarte umysły.

Oferty produktów lub usług skierowane do tej grupy powinny zatem uwzględniać różne kultury, mieszanki ras, mieszanki różnych sposobów życia. Skoro ci młodzi ludzie hołdują kulturze chwili i oryginalności, pomyślcie o tym, by skusić ich ofertami last minute, przedpremierowymi i nowatorskimi zabiegami oraz produktami. Budżet, jakim dysponują, zmienia się z pewnością zależnie od wieku i osobistej sytuacji. Około połowy młodych deklaruje, że kupuje przez internet i że jedną trzecią budżetu wydaje na komunikację. Poza rozrywkami i kulturą wydają – w większości przypadków jednak pieniądze rodziców – na ubrania, kosmetyki, biżuterię, buty. Są zresztą istnymi bulimikami, jeśli chodzi o konsumpcję, a jednocześnie bardzo uważają na ceny. Zawsze szukają dobrych okazji, obniżek, „gratisów”, możliwości wymiany. Z drugiej strony są gotowi spontanicznie wydać dużą sumę, by kupić najnowszy gadżet. Interesują się mocno nowinkami technologicznymi i potrafią okazać się bardzo twórczy, zwłaszcza w zetknięciu z najświeższymi aplikacjami telefonicznymi.

Mimo tych zmian, jakie zaszły w ciągu ostatnich lat, ciało pozostaje niezmienne i jeśli jest coś wspólnego dla tego zróżnicowanego pokolenia, to... trądzik, który dotyka 20–30% młodych w wieku 10–12 lat i aż 75–90% młodzieży pomiędzy 16. a 19. rokiem życia.

Trochę o skórze i porady pielęgnacyjne

Podczas dojrzewania w organizmie dochodzi do dużych zmian hormonalnych, które znajdują odzwierciedlenie w wyglądzie skóry. Spektrum jest szerokie – od zwyczajnego wzrostu produkcji sebum (tłusta cera) po trądzik młodzieńczy o dużym stopniu nasilenia. Ten ostatni stan wymaga specjalistycznego leczenia, żeby uniknąć powstania szpecących blizn. Pierwsza porada, jakiej więc powinna udzielić odpowiedzialna kosmetyczka, to zalecenie wizyty u dermatologa.

Każdy włos połączony jest z gruczołem łojowym. Ich liczba jest większa pośrodku twarzy – na czole, nosie i brodzie. Zadaniem sebum jest chronienie skóry przed agresywnymi czynnikami zewnętrznymi.

więcej w Cabines nr 63

Laetitia Têtedoux
publikacje Cabines 63
do góry | powrót