Włosy po lecie

powrót

Fitoterapia

Narażone na różne wpływy klimatyczne, takie jak wiatr, morska woda, mocne słońce, włosy po powrocie z urlopu są często zniszczone i pozbawione połysku. Jak przywrócić ich piękno, zdrowie i blask? Oto najważniejsze informacje dotyczące budowy włosa, przyczyn jego zniszczenia oraz kilka „trików”, które uzupełnią tradycyjne zabiegi pielęgnacyjne, zwiększając ich skuteczność.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Włosy po lecie© PIERRE BOURRIER - PHOTOALTO

Źródłem zdrowia włosa jest skóra głowy; jej dobry stan warunkuje kondycję i wygląd włosów. Korzeń włosa tkwi bowiem w skórze, na zewnątrz widoczna jest jedynie łodyga włosa.

Skóra głowy

Kolejne jej warstwy to (od wewnętrznej):

  • skóra właściwa – zawiera sieć naczyń krwionośnych i nerwowych, gruczoły łojowe i potowe oraz cebulki włosowe;
  • naskórek – składa się z kilku warstw żywych komórek, a na zewnątrz jest warstwa komórek martwych. Połączone są wszystkie cementem lipidowym, składającym się z wody, soli mineralnych, sebum, lipidów naskórkowych i wolnych aminokwasów. Warstwa rogowa i ochronny film hydrolipidowy mają wielkie znaczenie dla utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia głębszych warstw naskórka, a także chronią je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Korzeń włosa

W skórze właściwej, na dnie mieszka włosowego, produkowane jest zgrubienie w formie cebulki, silnie unaczynionej i unerwionej, bogatej w kolagen. Jest to miejsce intensywnych podziałów komórkowych: tutaj powstaje włos. Tutaj znajdują się też melanocyty, które produkują barwnik odpowiedzialny za kolor włosów:

  • eumelaniny – w postaci ziarnistej, nadają włosom barwę od jasnego brązu po czerń;
  • feomelaniny – bardziej rozproszone, nadają kolor od blondu do jasnego brązu.

U większości ludzi znaleźć można te dwa barwniki, tyle że w różnych proporcjach. Szczególnym przypadkiem są włosy rude, które swą barwę zawdzięczają erytromelaninie, mieszaninie barwników i żelaza. Z wiekiem proces melanogenezy ulega osłabieniu, melanocyty produkują coraz mniej barwnika i włosy siwieją.

więcej w Cabines nr 11

Dr Christine Vallée
publikacje Cabines 11
do góry | powrót