Cera trądzikowa a słońce

powrót

Dermatologia

Trądzik, będący zwykle plagą wśród nastolatków, może się też pojawić w wieku późniejszym. Mniej więcej 20% dorosłych, zwłaszcza kobiet pomiędzy 40. a 50. rokiem życia, cierpi z powodu tej dolegliwości. Dla osłabionej cery trądzikowej słońce jest fałszywym przyjacielem, ponieważ nawet jeśli początkowo poprawia jej wygląd i maskuje niedoskonałości, to potem zaskórniki i wypryski pojawiają się ponownie, w zwiększonej ilości.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Cera trądzikowa a słońce

Na początku letniego sezonu warto przypomnieć klientkom cierpiącym z tego powodu, że powinny szczególnie uważać podczas kąpieli słonecznych, żeby mogły korzystać z dobrodziejstw słońca, nie powodując jednak pogorszenia stanu skóry. Nie wszyscy, którzy mają tłustą cerę, cierpią z powodu trądziku, ale zwykle jest tak, że trądzik dotyka właśnie osoby o tłustej cerze. Przedstawimy więc na początku specyfikę tej cery, by potem zająć się samym trądzikiem.

Nieco fizjologii

Przyczyną charakterystycznego połysku cery tłustej jest nadmierne wydzielanie sebum, które powoduje przetłuszczenie hydrolipidowego filmu chroniącego powierzchnię skóry. Sebum to wydzielina gruczołów łojowych.

Gruczoły łojowe

Gruczoły te, znajdujące się w skórze właściwej, zwykle połączone są z włosem, choć są też takie bez włosów (na powiekach, błonie śluzowej, górnej wardze itd.). Gruczoły łojowe znajdują się na całym ciele z wyjątkiem wnętrza dłoni, spodów stóp i dolnej wargi. Gruczoł łojowy, o przegródkowej budowie, jest przyczepiony z boku do mieszka włosowego, do którego wlewa się sebum. Jego rozmiar jest odwrotnie proporcjonalny do rozmiaru mieszka, więc im grubszy włos, tym mniejszy gruczoł łojowy.

Wyróżniamy trzy typy mieszków włosowo-łojowych:

  • mieszek złożony z grubego włosa i małego gruczołu łojowego
  • mieszek zawierający puch i duży gruczoł łojowy
  • mieszek z niemal niewidocznym włoskiem i rozrośniętym, wielopłatowym gruczołem z licznymi kanałami wydzielniczymi.

Liczba mieszków trzeciego typu determinuje rodzaj skóry: duża ich liczba jest przyczyną tłustości cery i ryzyka trądziku.

Sebum

Sebum wydzielane jest przez gruczoły łojowe. To płynny tłuszcz wydalany przez ujście mieszka włosowego. Składa się w 96% z lipidów (43% glicerydów, 16% wolnych kwasów tłuszczowych, 25% wosków i 12% skwalenów). Zadaniem sebum jest natłuszczanie włosa i ochrona skóry. Wchodzi ono w skład filmu hydrolipidowego pokrywającego powierzchnię skóry, zapewnia jej elastyczność. Ma też działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Wydzielanie sebum jest kontrolowane przez hormony, zwłaszcza przez testosteron. W normalnym stanie fizjologicznym wydzielanie jest silne przed narodzinami, słabe u dziecka, bardzo aktywne w wieku dojrzewania, stałe u dorosłych i zmniejszone u osób starszych. Poza wiekiem dojrzewania zwiększenie wydzielania sebum może pojawić się też podczas ciąży i przed menopauzą. Zwykle wraz z wiekiem następuje normalizacja tego zjawiska.

więcej w Cabines nr 10

tłumaczenie: Dorota Bury
Anne Sophie Gamelin
publikacje Cabines 10
do góry | powrót