Nowa skóra dzięki peelingom i maseczkom

powrót

Dossier

Peelingi i maseczki, których używanie warto zalecać klientkom, stanowią nieodłączną część programu dbania o twarz jako uzupełnienie innych zabiegów. Często lekceważone i uważane za zbyteczne, są jednak niezwykle cenną pomocą; swoistą bronią opracowaną przez laboratoria kosmetyczne specjalnie do walki o piękno skóry twarzy.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Nowa skóra dzięki peelingom i maseczkom© Henry Arden, PhotoAlto

B y zachować piękną skórę, każdego dnia trzeba z niej zmywać makijaż i zanieczyszczenia oraz odżywiać ją za pomocą odpowiednich kosmetyków. Chyba wszystkie kobiety zdają sobie sprawę ze znaczenia tych codziennych zabiegów. Być może jednak nie wszystkie znają liczne zalety peelingów i maseczek, których używa się regularnie, choć rzadziej. Peelingi, których zadaniem jest usuwanie ze skóry martwych komórek gromadzących się na jej powierzchni, pobudzają proces odnowy komórkowej, dlatego są doskonałym wstępem do zastosowania maseczek zawierających silnie skoncentrowane substancje aktywne działające w różnoraki sposób. Oto podstawowe informacje na temat tych szczególnych produktów.

Produkty do peelingu

Kosmetyki do peelingu oczyszczają skórę z nagromadzonych na jej powierzchni obumarłych komórek, które pochodzą z procesu keratynizacji zachodzącego w naskórku.

Proces keratynizacji

Keratynizacja jest procesem biochemicznym, którego różne fazy powodują przekształcenie żywych komórek głębiej położonej warstwy podstawnej w martwe komórki warstwy wierzchniej oraz ich złuszczanie się. Migracji komórek od warstwy podstawnej ku powierzchni towarzyszy proces ich dojrzewania, podczas którego mają miejsce różnego rodzaju syntezy białkowe, a pośród nich właśnie produkcja keratyny. Najbardziej wierzchnie warstwy keratyny wysuszają się, potem złuszczają i są zastępowane nowymi. W prawidłowo przebiegającym procesie fizjologicznym produkcja nowych komórek w warstwie podstawnej równoważy złuszczanie się keratyny na powierzchni.

Proces przemiany żywych komórek warstwy podstawnej w martwe komórki warstwy rogowej trwa około 21-28 dni. Zależy to od warunków psychopatologicznych (np. w przypadku łuszczycy trwa to krócej, średnio 7 dni).

Produkty do peelingu mają na celu przyspieszenie tego naturalnego procesu złuszczania się komórek warstwy rogowej (korneocytów) i pobudzenie głębszych warstw naskórka do produkcji nowych komórek.

Działanie produktów do peelingu

Dzięki zawartym w nich maleńkim granulkom lub enzymom produkty do peelingu oczyszczają pory zatkane obumarłymi komórkami i sprzyjają odnowie komórkowej naskórka. Dostępne są w formie lotionów, żeli, kremów, proszku lub granulek rozpuszczalnych w odpowiednim płynie. Ich regularne stosowanie pozwala ograniczyć ryzyko pojawienia się zaskórników i ułatwia ich usuwanie, czyni cerę delikatną i rozjaśnioną. Poza tym skóra staje się bardziej chłonna na substancje, które są jej aplikowane w późniejszych zabiegach pielęgnacyjnych.

więcej w Cabines nr 9

Anne Sophie Gamelin
publikacje Cabines 9
do góry | powrót