Naturalne sposoby na kruchość naczynek

powrót

Naturopatia

Odżywianie komórki odbywa się przez rozgałęzioną sieć maleńkich naczynek krwionośnych, zwanych też włosowatymi albo kapilarnymi. Cienkie jak włos, mają jednak średnicę wystarczającą, by swobodnie przemieszczały się w nich komórki krwi. To dzięki nim transportowane są za pośrednictwem krwi i płynu międzykomórkowego produkty odżywcze, tlen, płyny i produkty odpadowe metabolizmu.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Naturalne sposoby na kruchość naczynek

M ałe naczynka włosowate stanowią pomost między arteriami a żyłami. Natleniona krew, w kolorze jasnoczerwonym, niosąca produkty odżywcze, jest kierowana do arterii, które rozgałęziają się na coraz mniejsze naczynia – arteriole. Po wymianie w naczyniach włosowatych (mikrocyrkulacja) ciemna krew, już bez tlenu, z dwutlenkiem węgla i produktami odpadowymi, wraca żyłkami, które potem łączą się w większe żyły. Wymiana produktów odżywczych i gazów dokonuje się poprzez osmozę i aktywny transfer, tak samo jak filtrowanie płynów. Część płynów tkankowych wraca do krwionośnych naczyń włosowatych; nadmiar płynów tkankowych i odpady metabolizmu są usuwane z przestrzeni międzykomórkowych przez bardzo cienkie limfatyczne naczynia kapilarne i staje się limfą, która po przejściu przez węzły chłonne wraca do obiegu krwi.

Przyczyny i skutki nadmiernej kruchości naczynek

Można już urodzić się z tendencją do pękania naczynek, ale nieodpowiednia do fizjologii dieta, brak ruchu i niewłaściwy sposób oddychania również mogą być przyczyną słabej mikrocyrkulacji. Pożywienie zbyt obfite w produkty zwierzęce i ubogie w warzywa oraz owoce powoduje zwyrodnienie i rozszerzenie naczyń kapilarnych, które zaczynają przypominać małe żylaki. Spożywanie alkoholu również przyczynia się do ich uszkodzenia i rozszerzenia. Produkty chemiczne przyjmowane podczas stosowania lekarstw, palenia tytoniu czy używania narkotyków uszkadzają i nadwerężają naczynka, upośledzając proces odżywania komórki i zaburzając tym samym cały metabolizm komórkowy.

W przypadku problemów z mikrocyrkulacją komórki mięśniowe i nerwowe nie są wystarczająco odżywiane, niszczeją i obumierają, co jest przyczyną przedwczesnego starzenia się i chorób zwyrodnieniowych. Obrzęki ciała również są skutkiem kruchości naczyń kapilarnych.

niszczeją i obumierają, co jest przyczyną przedwczesnego starzenia się i chorób zwyrodnieniowych. Obrzęki ciała również są skutkiem kruchości naczyń kapilarnych. Kolejną konsekwencją jest zatrzymywanie wody i odpadów w płynie międzykomórkowym. W ciągu dnia przez naczynia włosowate (poza nerkowymi) przechodzi 20 litrów płynów, które trafiają do przestrzeni międzykomórkowej – nazywamy to filtrowaniem: 18 litrów wraca do układu żylnego (tzw. reabsorpcja), a 2 litry trafiają do żył krwionośnych drogą pośrednią, przez układ limfatyczny. Zachwianie równowagi między filtrowaniem a reabsorpcją, spowodowane zaburzeniem mikrocyrkulacji, powoduje zatrzymywanie wody i ubocznych produktów przemiany materii. Jest to przyczyna powstawania między innymi nadwagi i cellulitu. Ten nadmiar płynów i odpadów może zmieniać dosłownie z dnia na dzień wagę ciała o kilka kilogramów. Jeśli nie poradzimy sobie odpowiednio wcześnie z tym problemem, może on się nasilić i powoli nadmiar wody oraz produktów odpadowych na trwałe umiejscowi się pod skórą, tworząc rodzaj galaretowatej substancji, którą często myli się z tkanką tłuszczową.

więcej w Cabines nr 9

Tłumaczenie: Dorota Bury
Monique Mazet
publikacje Cabines 9
do góry | powrót