Makijaż doskonały

powrót

Makijaż

Wykonanie doskonałego makijażu powinno się składać z dwóch głównych etapów: etapu przygotowania i etapu nakładania. Słuchanie klientki, jej oczekiwań i życzeń jest równie ważne jak opanowanie techniki nakładania.
Biotechnologia
Makijaż doskonały© XAVIER DEPOILLY

Faza podstawowa: przygotowanie

Żeby zwiększyć trwałość makijażu, konieczne jest odpowiednie przygotowanie skóry. Dokonuje się tego za pomocą pewnych szczególnych technik manualnych. Mają one na celu „odprężenie” modelki. Dzięki nim zwiększa się to, co nazywam „zjawiskiem akceptowania makijażu”. Zjawisko to ma dwie płaszczyzny. Pierwsza jest czysto praktyczna i polega na akceptowaniu kosmetyków przez skórę. Odprężona skóra będzie bardziej skłonna do przyjmowania kosmetyków korygujących; zatarcie niedoskonałości będzie skuteczniejsze, a przyjęcie pozostałych produktów do makijażu dużo łatwiejsze. Druga płaszczyzna jest natury psychologicznej – osoba odprężona i zrelaksowana chętniej pogodzi się ze swoim nowym image’em. Oczywiście płaszczyzna psychologiczna jest ważniejsza od praktycznej. Klientka, która nie może pogodzić się ze swym nowym wyglądem, podświadomie odrzuci kosmetyki (uczucie niewygody, złe samopoczucie, alergia na składniki produktów). W takiej sytuacji makijaż nie będzie trwały, nie będzie także dobrze wyglądał. W fazie przygotowania konieczne jest, by klientka, jeszcze zanim wizażysta dotknie jej twarzy, wiedziała, jak będzie wyglądać po wszystkich zabiegach. W tym celu należy omówić z nią plan makijażu. Polega to na zadawaniu prostych, bezpośrednich pytań. Wystarczy około dziesięciu, by móc usatysfakcjonować klientkę. Wykonywanie makijażu wymaga więc całkowitego „porzucenia” własnych upodobań dotyczących kolorystyki, stylistyki, designu. Zadaniem wizażysty jest przede wszystkim zaspokojenie potrzeb i wymagań klientki.

Zdobywanie zaufania Wysłuchiwanie życzeń klientki

Kiedy już klientka usiądzie wygodnie, możemy zacząć seans. Jak już powiedziałem, zaczynamy od wysłuchania jej życzeń i oczekiwań. Czy na pewno dobrze je rozumiemy? Razem omówmy jej makijaż, pokazując próbki kolorów na papierze i różne kosmetyki oraz przedstawiając plan kolejnych czynności. Dzięki temu będzie wiedziała, czego się może spodziewać. Klientka siedzi wygodnie, skupiona całkowicie na wykonywanych przez wizażystę czynnościach. Oto najlepsze warunki do wykonania makijażu, który usatysfakcjonuje klientkę i będzie dowodem naszych umiejętności:

  • klientka powinna przyjąć pozycję pionową;
  • musi znajdować się przed lustrem;
  • światło powinno być odpowiednio jasne;
  • stanowisko pracy powinno pozwalać na swobodne wykonywanie wszystkich czynności i wygodne rozmieszczenie akcesoriów;
  • produkty powinny być skuteczne i dobrej jakości;
  • najlepsze są pędzle z włosia kuny leśnej;
  • aplikatory powinny odpowiadać używanym produktom;
  • stanowisko pracy musi być pozbawione nieprzyjemnych dla oka szczegółów, musi też spełniać wszelkie standardy higieny.

Nakładanie – Przygotowanie podkładu

Jest to faza premakijażu. Radzę nałożyć na całą twarz bazę, żeby nawilżyć wierzchnią warstwę naskórka. Delikatnymi ruchami nakładamy bazę pod podkład w kolorze zielonym (jej zadaniem jest zniwelowanie zaczerwienień skóry) na najbardziej wrażliwe partie twarzy i na zaczerwienienia. Jest kilka możliwości nakładania: końcami palców lub za pomocą ukośnie przyciętej gąbeczki, by precyzyjnie rozprowadzić kosmetyk, zwłaszcza w okolicach oczu.

Następnie przez trzy minuty pozwalamy skórze wchłonąć bazę. Kiedy skóra jest nasycona, możemy rozpocząć nakładanie podkładu.

więcej w Cabines nr 9

Serge Louis Alvarez
publikacje Cabines 9
do góry | powrót