Oczyszczanie twarzy

powrót

Wiedza

Brak codziennego oczyszczania uniemożliwia skórze swobodne oddychanie oraz blokuje procesy regeneracji. Wiele kobiet lekceważy ten zabieg lub stosuje do zmywania nieodpowiednie kosmetyki. Dlatego warto przypominać klientkom o konieczności oczyszczania skóry twarzy za pomocą produktów odpowiednio dobranych do typu cery.
rejuvi cosmetics
Oczyszczanie twarzy

pierwszy krok w pielęgnacji...

Demakijaż – pierwszy etap

Demakijaż ma na celu usunięcie resztek makijażu, zanieczyszczeń, martwych komórek, potu i sebum nagromadzonych w ciągu całego dnia. Chroniąc przed zatkaniem porów i kłopotami, jakie mogłoby to wywołać, oczyszczanie twarzy sprzyja ponadto oddychaniu skóry. Czysta skóra jest też bardziej podatna na zabiegi, a także lepiej przyswaja kosmetyki, wykorzystując w pełni ich dobroczynne właściwości.

Niezależnie od typu skóry demakijaż należy wykonywać każdego dnia rano, ponieważ trzeba usunąć sebum i pot z nocy, oraz wieczorem, by skóra mogła w pełni wykorzystać możliwość nocnej regeneracji. Trzeba jednak pamiętać, że zmywając twarz, nie można podrażniać skóry, by nie naruszyć jej bariery ochronnej.

Dlatego kosmetyk do mycia powinien być dobrany do typu skóry i tutaj pomocne mogą być rady doświadczonej kosmetyczki. Wybór produktów na rynku jest bowiem bardzo szeroki. Niektóre klientki wolą kosmetyki, które się pienią i trzeba je spłukiwać, inne wolą coś delikatniejszego i nie chcą narażać skóry na kontakt z wodą z kranu, jeszcze inne są zwolenniczkami mleczka z tonikiem czy wody termalnej. Kosmetyczka może więc pomóc w wyborze czegoś, co najlepiej będzie służyć cerze.

Oto krótki przegląd produktów dostępnych na rynku:

Różne rodzaje produktów

Produkty do oczyszczania skóry są preparatami, które nie wnikają w głębsze jej warstwy. Nie mogą więc zawierać agresywnych detergentów i muszą mieć pH, które nie spowoduje naruszenia bariery ochronnej skóry.

Mydła

Mydła to związki powierzchniowo czynne o właściwościach pieniących (chyba że woda jest bardzo twarda, wtedy wytrącają się z niej sole wapnia i magnezu). Składają się z soli kwasów tłuszczowych otrzymywanych w procesie saponifikacji poprzez działanie bazy mineralnej (soda lub wodorotlenek potasowy) na mieszaninę estrów kwasów tłuszczowych (trójglicerydy) pochodzenia zwierzęcego (łój) lub roślinnego (oliwa z oliwek, olej palmowy, kopra, olejek ze słodkich migdałów). Proporcje wynoszą mniej więcej: 80% łoju i 20% olejów roślinnych. Do tego podstawowego składu dodaje się środki:

  • natłuszczające (pochodne lanoliny, olejek ze słodkich migdałów, z kukurydzy, z palmy kokosowej)
  • łagodzące (wyciąg z owsa, olejek nagietkowy, polisacharydy)
  • nawilżające (gliceryna)
  • zagęszczające (talk, tlenek tytanu)
  • przeciwutleniające (kwas askorbinowy).

Mydła są silnymi detergentami, dlatego mogą nadmiernie wyjałowić naskórek. Ich odczyn jest zasadowy, mogą więc podrażniać skórę. Nie zaleca się stosowania mydeł do mycia skóry twarzy.

 

więcej w Cabines nr 8

Anne Sophie Gamelin
publikacje Cabines 8
do góry | powrót