Bioenergetyka cz.3

powrót

Wiedza

czyli sztuka równoważenia energii ciała zapewniająca dobre samopoczucie, radość, witalność oraz urodę (część 3)
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Bioenergetyka cz.3

Środkowa część ciała: klatka piersiowa, przepona i brzuch. W tej części ciała „wydarzają się” i skupiają wszystkie emocje, myśli, wrażenia, uczucia...

Klatka piersiowa

To tutaj koncentrują się wszystkie emocje codziennego życia. Nasila je siła napędowa płuc, ożywia żywotność i pasja serca. Emocje przeżywane w ciągu dnia stają się elementami ekspresji, przekładają się na czyny i słowa.

Klatka piersiowa jest „siedzibą” dwóch ważnych organów: serca i zaopatrujących je w krew sieci arterii i żył oraz płuc. Te dwa organy działają w ścisłej współpracy i zapewniają życie organizmowi.

Serce, ten jakże ważny mięsień, bierze udział w dostarczaniu niezbędnych do życia elementów odżywczych i tlenu do wszystkich komórek ciała, a także w transporcie do organów wydalniczych produktów odpadowych metabolizmu oraz dwutlenku węgla. Płuca są sąsiadami serca w klatce piersiowej. Przyjmują powietrze atmosferyczne, oddzielają tlen od innych gazów i wysyłają go za pośrednictwem żył płucnych do lewej części serca, skąd trafiają do wszystkich komórek. Tlen jest siłą witalną, bez której życie organizmu byłoby niemożliwe. Zmniejszenie ilości tlenu we wdychanym powietrzu zaburza funkcjonowanie organizmu. Żeby człowiek cieszył się siłą witalną, musi w pełni wykorzystywać możliwości swego układu oddechowego. Niestety, większość z nas wykorzystuje tylko niewielką część powierzchni oddechowej, co wyraźnie obniża poziom ogólnej energii i, co za tym idzie, zdrowia.

Osoby oddychające nierównomiernie lub płytko najczęściej mają skłonności do denerwowania się i uczucia niepokoju. Płytkie oddychanie jest zwykle swego rodzaju obroną przed stresującymi sytuacjami. Wskutek tego mięśnie otaczające płuca oraz przepona, która znajduje się poniżej płuc, sztywnieją i kurczą się. Powtarzalność tego mechanizmu wywołuje chroniczne napięcia mięśniowe, łatwo rozpoznawalne dla doświadczonych dłoni profesjonalnego masażysty. Taka sytuacja staje się prawdziwym błędnym kołem, ponieważ wynikające z niej zmniejszenie powierzchni oddechowej powoduje stan lekkiego, lecz stałego niepokoju. W naszych czasach niepokój stał się, niestety, stanem „normalnym”, stanowi część codzienności, podobnie jak stres, który można uznać za „starszego brata” niepokoju. Serce i płuca mają wspólnego „pośrednika” o wielkim znaczeniu dla organizmu: przeponę.

Przepona

Przepona jest płaskim mięśniem usytuowanym poniżej płuc, tuż nad splotem słonecznym. Z racji tej strategicznej pozycji ma bardzo duże znaczenie dla funkcjonowania płuc i serca, jak też dla organów znajdujących się w jamie brzusznej, szczególnie dla żołądka, wątroby, pęcherzyka żółciowego, dwunastnicy i nerek. W bioenergetyce przepona jest uważana za drzwi, w których spotykają się energia z emocji pochodzących z góry i pochodzących z brzucha oraz dolnych partii ciała. Kiedy drzwi są otwarte i odblokowane, energia krąży płynnie po całym ciele i zapewnia witalność wszystkim komórkom. Kiedy przepona napina się i kurczy, drzwi zostają „zablokowane”, a potencjał energetyczny i oddechowy ograniczony. Kiedy natomiast przepona jest „opancerzona”, to znaczy chronicznie napięta i skurczona, na plecach można zauważyć również skurczenie i napięcie mięśni bocznych kręgosłupa.

Jeśli kosmetyczka ma doświadczenie w technikach bioenergetycznych, może zastosować techniki rozkurczające przeponę i otaczające ją mięśnie oraz odblokować powierzchnię oddechową przed wszelkimi zabiegami na ciało.

więcej w Cabines nr 8

Lucia Rapetti
publikacje Cabines 8
do góry | powrót