Odmładzanie stref intymnych

powrót

Medycyna estetyczna

Kosmetyka ginekologiczna jest dynamicznie rozwijającą się w ostatnich latach dziedziną ginekologii i chirurgii plastycznej. Jej zadaniem jest przywrócenie kobietom funkcjonalności i estetyki narządów płciowych. Zmiany spowodowane licznymi porodami oraz wrodzone defekty anatomiczne można zlikwidować dzięki korekcie medycznej.
rejuvi cosmetics
Odmładzanie stref intymnych© Anna Omalchenko - Fotolia

Odmładzanie żeńskich narządów płciowych wykonywane jest w celu przywrócenia funkcjonalności bądź estetyki. Często powodem zabiegu są te dwa aspekty. Dysfunkcyjność przejawia się ograniczeniami, a nawet niemożnością współżycia, trudnościami w utrzymaniu higieny, nawrotowymi stanami zapalnymi, utrudnieniami w uprawianiu sportu. Kwestia estetyki pojmowana jest w kategoriach medycznych w odniesieniu do wzorców prawidłowości anatomicznych, gdyż inne obiektywne normy nie istnieją. Wyobrażenie na temat dobrego wyglądu okolic intymnych jest względne i uwarunkowane wieloma czynnikami, np. kulturowymi, a często wręcz subiektywnymi odczuciami pacjenta. Coraz popularniejsze, także w Polsce, są zabiegi wykonywane przez ginekologów medycyny estetycznej z zakresu kosmetycznej poprawy wyglądu. Najczęściej dotyczą one atrofii i lipoatrofii warg sromowych. Do procedur przywracających objętość, działających rewitalizująco (również w obrębie śluzówki) należą: ostrzykiwania kwasem hialuronowym, osoczem bogatopłytkowym oraz tłuszczem z autoprzeszczepu.

Kwas hialuronowy jest wykorzystywany w ginekologii estetycznej np. do przeprowadzenia zabiegu zmniejszenia pochwy oraz zwiększenia warg sromowych większych. Odpowiednio dobrany preparat (o niewielkiej budowie cząsteczkowej) wstrzykuje się w celu wymodelowania okolic zabiegowych. Zagęszczenie tkanki w procesie jej regeneracji sprzyja przywróceniu objętości.

Osocze bogatopłytkowe PRP (Platelet Rich Plasma) jest autologicznym koncentratem płytek krwi w niewielkiej objętości osocza. Zabieg przebiega w kilku etapach. Rozpoczyna się pobraniem krwi, następnie krew zostaje odwirowana, dzięki czemu uzyskuje się naturalny preparat niezwykle bogaty w płytki krwi i leukocyty. Wstrzyknięty w powierzchnię zabiegową, ze względu na czynniki wzrostu zawarte w płytkach, wspomaga i przyspiesza naturalne procesy regeneracji skóry, jej prawidłowe unaczynienie i nawilżenie.

Tłuszcz z autoprzeszczepu, czyli własna tkanka tłuszczowa, wykorzystywany jest przede wszystkim do uzupełnienia ubytków i uwydatnienia warg sromowych większych. Tkanka pobierana jest najczęściej z przyśrodkowych powierzchni ud. Pierwszy etap zabiegu to wykonanie kilku niewielkich nacięć, przez które wprowadzona zostaje kaniula. Z jej pomocą wytwarzany jest sztuczny obrzęk i wstrzykiwany płyn zawierający między innymi substancje obkurczające naczynia – zmniejszające krwawienie oraz ułatwiające separację tkanki do pobrania. Następnie odsysana jest odpowiednia ilość tkanki tłuszczowej. Miejsce dawcze po odessaniu należy ucisnąć specjalnymi opatrunkami, aby zapobiec pozostawieniu zmian. W czasie zabiegu część komórek ulega uszkodzeniu, a uwolniony z nich tłuszcz – biodegradacji, stąd masa przeszczepionej tkanki ulega zmniejszeniu nawet o 30%. Dlatego w niektórych przypadkach zabieg należy powtórzyć.

Materiał z wykładów XII
Międzynarodowego Kongresu
Medycyny Estetycznej i Anti-aging,
Warszawa, październik 2012

więcej w Cabines nr 55

mgr Katarzyna Rembelska
publikacje Cabines 55
do góry | powrót