Włókno szklane w manikiurze

powrót

Paznokcie

Metody modelowania sztucznych paznokci można podzielić na dwie kategorie: metody profesjonalne, z użyciem żelu i żywicy, oraz metody amatorskie, czyli gotowe tipsy do przyklejania. Istnieje jednak jeszcze jeden sposób, mało popularny, z użyciem włókna szklanego, jedwabnego lub lnianego.
rejuvi cosmetics
Włókno szklane w manikiurze

Niemal każda manikiurzystka miała kiedyś okazję użycia włókna szklanego (jedwabnego lub lnianego) jako opatrunku na uszkodzony paznokieć (naturalny bądź sztuczny). Polega to na przyłożeniu do paznokcia kawałka starannie przyciętego w odpowiedni kształt włókna, pokrytego dwiema warstwami kleju, które następnie poleruje się i opiłowuje.

U nas ciągle ta technika jest mało znana, w innych krajach (na przykład w Szwajcarii) zaczyna wypierać używane dotąd metody.

Jedną z jej głównych zalet jest niewielka ilość potrzebnych do zabiegu materiałów, to znaczy włókna, kleju do jego przymocowania (cyjanoakrylat), spiczastych nożyczek do jedwabiu pozwalających na precyzyjne przycinanie.

Sztuczne paznokcie z użyciem włókna szklanego

Najpierw, jak w przypadku wszystkich metod modelowania sztucznych paznokci, trzeba zaopatrzyć się w pilniki o różnej grubości ziaren do piłowania i polerowania, tipsy, zmywacz, środek dezynfekujący itd. Metoda ta jest generalnie taka sama jak inne techniki. Używa się więc tipsów, które przymocowuje się do naturalnego paznokcia i opiłowuje. Następnie stylistka bierze miarę na włókno, by pokryć nim cały paznokieć. Włókno szklane jest samoprzylepne, co pozwala łatwo je przymocować przed posmarowaniem klejem. Kawałki włókna są następnie przyklejane za pomocą kleju do paznokci (dobrej jakości), nakładanego cienką warstwą, ale dokładnie, żeby włókno dobrze się trzymało. Żeby przyspieszyć schnięcie kleju, można użyć sprayu ze środkiem przyspieszającym schnięcie, który jednak nie jest konieczny, a czasem wręcz może powodować pewne niedogodności, na przykład nieprzyjemne dla klientki rozgrzanie. Kiedy już warstwa kleju zostanie nałożona i wysuszona, stylistka piłuje cały paznokieć delikatnym pilnikiem o cienkim ziarnie, po czym nakłada drugą warstwę kleju. Po jej wysuszeniu znowu poleruje paznokieć za pomocą polerki: efektem jest błyszcząca i doskonale gładka powierzchnia.

Pielęgnacja

Uzupełnianie ubytków w takim paznokciu trzeba wykonywać mniej więcej co trzy tygodnie, a po 10-14 dniach nakłada się nową warstwę kleju, żeby utrwalić paznokieć, następnie dokładnie się go poleruje.

Naprawa uszkodzonych paznokci z użyciem włókna szklanego

Włókna szklanego, jedwabnego lub lnianego najczęściej używa się do naprawiania uszkodzonych paznokci. Materiał ten doskonale się do tego nadaje; zarówno do paznokci naturalnych, jak i żelowych lub przedłużanych za pomocą żywicy. Włókno można ponadto sprzedawać klientkom jako kit reparacyjny (z odpowiednim klejem), ponieważ jest łatwe w użyciu i bardzo skuteczne.

Sposób nakładania

Manikiurzystka przygotowuje kawałek włókna, który pokryje całe złamanie, ale nie zasłania całej powierzchni paznokcia. Następnie, zależnie od typu złamania, przykleja kawałek włókna na miejsce złamania. Nasącza następnie opatrunek klejem, pozwala mu wyschnąć, potem poleruje delikatnym pilnikiem. Nakłada nową warstwę kleju i znowu poleruje powierzchnię.

Paznokcie z żelu lub żywicy

Żeby naprawić paznokieć z żelu lub żywicy, trzeba najpierw jak najdokładniej usunąć resztki materiału z paznokcia, żeby móc przykleić włókno blisko miejsca złamania. Następnie postępuje się tak samo jak z naturalnym paznokciem, ale w miejsce drugiej warstwy kleju nakłada się żel lub żywicę jak warstwę wykończen

więcej w Cabines nr 8

współpraca: Tanja Troska
Anne Sophie Gamelin
publikacje Cabines 8
do góry | powrót