Oczy i usta

powrót

Dossier

Oczy są zwierciadłem duszy; uśmiech - jej wyrazem. Wszystko zapisuje się w tych tak żywych częściach twarzy: śmiech, płacz, ale też stres, zmęczenie, wpływy środowiska, złe nawyki życiowe... Skóra wokół oczu i ust jest szczególnie delikatna i podatna na starzenie się z racji swej budowy i stałej ekspozycji na zewnętrzne wpływy. Wymaga zabiegów, które odpowiadają jej potrzebom. Dzisiaj niemal wszystkie firmy kosmetyczne oferują gamę specjalnie opracowanych produktów do pielęgnacji tych szczególnych okolic.
rejuvi cosmetics
Oczy i usta

Przyjrzyjmy się im i pomówmy o nich

Każda kobieta wie doskonale, że jedną z podstaw dobrego wyglądu jest jasne, wypoczęte, błyszczące spojrzenie, świeże, delikatne i satynowe usta. To jest gwarancja młodzieńczego wyglądu. Firmy produkujące kosmetyki gabinetowe proponują całą gamę specjalnych środków pielęgnujących przeznaczonych do tych wrażliwych części twarzy. Ich skuteczność jest dodatkowo wzmacniana zabiegami kosmetycznymi, na przykład kompleksowymi zabiegami na całą twarz czy też ekspresowymi zabiegami dodającymi blasku oczom przed wielkim wyjściem. Przyjrzyjmy się razem tym szczególnym partiom naszej twarzy.

Nieco fizjologii na początek

Oczy

Oko składa się ze sferycznego organu, gałki ocznej, oraz szeregu organów dodatkowych, motorycznych lub przeznaczonych do ochrony. Przyjrzyjmy się dokładniej jednemu z tych dodatkowych organów: powiekom. Składają się z dwóch ruchomych fałdów skórnych przykrywających i chroniących przednią część gałki ocznej. Mają budowę warstwową:

  • na powierzchni znajduje się delikatna skóra, cienka i ruchoma, która staje się jeszcze delikatniejsza przy krawędziach zewnętrznych powiek
  • warstwa luźnej tkanki łącznej, która znajduje się pod skórą i nie zawiera tłuszczu
  • mięsień powiekowy odpowiedzialny za jej unoszenie się
  • druga warstwa luźnej tkanki łącznej podobna do pierwszej, przecięta głównymi rozgałęzieniami arterii powiekowych
  • warstwa włókien mięśniowych gładkich tworząca mięśnie powiekowe górne i dolne
  • warstwa śluzowa złożona z błony śluzowej, gładkiej, błyszczącej i przejrzystej, czyli spojówki wyściełającej dolną stronę powieki.

Na zewnętrznej krawędzi powiek umieszczone są rzęsy w trzech lub czterech rzędach. Blisko wewnętrznego kącika oka znajduje się wystająca zaokrąglona, różowawa brodawka zawierająca gruczoły łojowe i łzowe. Na całej długości powieki rozmieszczone są gruczoły łojowe i potowe.

Usta

Usta są ruchomymi fałdami mięśniowymi zamykającymi jamę ustną. Od góry ograniczone są podstawą nosa, od dołu - linią podbródkowo-wargową, po bokach - linią nosowo-wargowo- policzkową. Każda warga składa się z przedniej części skórnej, z tylnej części śluzowej i wolnej krawędzi. Połączone boki warg tworzą spoidła wargowe.

Skóra warg przylega ściśle do ukrytych pod nią mięśni. Sieć skórnych naczyń limfatycznych jest tu bardzo rozwinięta; zbiorcze naczynia są połączone w zwoje podszczękowe, podbródkowe i przyuszne. Mięśnie przylegają do siebie ściśle pod skórą, do której są przyczepione: są to mięśnie rozwierające i zwierające; przebiega przez nie nerw twarzowy. Na tym poziomie znajduje się warstwa gruczołowa zawierająca gruczoły wargowe (małe gruczoły ślinowe) oraz śluzówka, w której znajduje się sieć naczyń limfatycznych niezależna od sieci skórnej.

więcej w Cabines nr 6

Anne Sophie Gamelin
publikacje Cabines 6
do góry | powrót