Łagodny masaż relaksacyjny

powrót

Masaż

Sztuka masażu, z racji rosnącego zainteresowania różnymi sposobami radzenia sobie ze stresem, jest dzisiaj wysoko ceniona. Warto wiedzieć, że w niemal każdym zakątku świata istnieją rozmaite odmiany tej sztuki. Łagodny masaż relaksacyjny jest właśnie owocem inspiracji czerpanych z różnych technik masażu, głównie z Dalekiego Wschodu
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Łagodny masaż relaksacyjny

Jego zasady nie mają nic wspólnego z mechanicznym podejściem, jest to przepiękny język gestów obejmujący sześćdziesiąt różnych ruchów, harmonijnych, płynnych, działających niezwykle kojąco. Opiera się na technikach masażu ajurwedyjskiego, relaksacji koreańskiej (odprężenie mięśni poprzez delikatne wibracje), akupresury (nacisk na meridiany) oraz refleksoterapii.

Zjednoczenie ciała i umysłu

Podczas wykonywania tego masażu ręce dłużej zatrzymują się na szczególnie napiętych obszarach ciała, ale masażowi poddany zostaje niemal każdy jego skrawek. Umożliwia to równoważenie biegunów jin i jang, strony prawej i lewej, ramion i nóg. Organizm staje się znowu całością, każda jego część jest połączona z innymi, co prowadzi do cudownego poczucia zjednoczenia. Energia krąży harmonijnie, osoba masowana czuje się zarazem ożywiona i odprężona. Ten „ocean szczęścia“ jest czymś w rodzaju rolls-royce'a w świecie masażu. Nie wymaga jednak długotrwałego specjalistycznego treningu.

Umiejętność dotykania

Rozwijanie umiejętności dotyku jest rzeczą niezwykle istotną - można powiedzieć, że jest to forma sztuki. Ten masaż jest nie tylko przyjemny dla osoby masowanej, ale przynosi również olbrzymią satysfakcję osobie wykonującej go, ponieważ jest ona doskonale świadoma każdego ruchu dłoni. Dłonie podczas masażu muszą być bardzo wyczulone, umieć „słuchać" sygnałów ciała, co pozwala działać zgodnie z jego potrzebami... Wiedza ludzi Wschodu jest doskonałą pomocą dla zwiększenia wrażliwości dłoni i rozwinięcia świadomości znaczenia każdego ruchu. Jak mawiają Chińczycy, „łagodne dłonie wskazują na łagodną duszę“. Dla ludzi Wschodu szacunek dla osoby jest czymś oczywistym: dzięki temu masażystka jest wyczulona na każdy sygnał ze strony osoby masowanej. Znajomość sztuki masażu powinna iść w parze z umiejętnością słuchania i budowania przyjaznej atmosfery, żeby ciało i umysł stworzyły nierozdzielny tandem, wolny od wszelkiego dualizmu.

Taniec dłoni

Warto brać przykład z ludzi Wschodu i dbać o każdy szczegół. Dla większego komfortu masaż ten wykonywany jest na stole. Dłonie powinny być ciepłe i łagodne... Przed rozpoczęciem rytuału można je położyć na kilka chwil na plecach osoby masowanej w przyjaznym geście, pomocne też będzie kilka prostych, ciepłych słów. Po tym pierwszym nawiązaniu kontaktu i po nałożeniu zawierających roślinne wyciągi olejków do masażu, które są przygotowane w małych miseczkach w pobliżu, można pozwolić osobie oddychać spokojnie między dłońmi. Żeby masaż podziałał dobroczynnie, masażystka powinna mieć przejrzysty umysł i być doskonale świadoma, całkowicie w „tu i teraz“, bez podążania za myślami, bez wybiegania w przyszłość i wracania do przeszłości.

więcej w Cabines nr 6

Dominique Jacquemay
publikacje Cabines 6
do góry | powrót