Spa inny świat

powrót

Dossier

SPA istnieje od tysiącleci: tę szczególną kulturę dbania o zdrowie za pomocą wody znały już starożytne cywilizacje - grecka, rzymska, egipska, turecka czy japońska. Powszechnie wiadomo, że słowo SPA pochodzi z łaciny: „sanitas per aquam“, czyli zdrowie przez wodę, ale jego pochodzenie może się też wiązać z belgijskim miastem Spa, w którym znajdują się wody termalne znane już od czasów romańskich, kiedy to bogaci patrycjusze przyjeżdżali „do wód“. Od tamtej pory termin został przejęty przez Anglosasów; po angielsku SPA oznacza zarówno centrum kompleksowej pielęgnacji ciała i ducha, powrotu do dobrej formy, jak i gabinet piękności.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Spa inny światSPA Bionatural, Singapur

Dzisiaj wszędzie na świecie słowo to przywołuje przede wszystkim jeden obraz: w wyszukany sposób urządzone miejsce całkowicie poświęcone ciału, urodzie i relaksowi, gdzie proponuje się szeroką gamę zabiegów pielęgnacyjnych, hydroterapię, masaże mające za zadanie pieścić ciało i orzeźwiać umysł w atmosferze sprzyjającej odprężeniu.

Oaza spokoju i wytchnienia

SPA jest kompleksową koncepcją, w ramach której uprawia się sztukę relaksacji obejmującej ciało i umysł. Żeby zapewnić tę atmosferę harmonii i wyciszenia, wszystkie szczegóły dekoracji wnętrza są starannie dobrane: wszystko musi tchnąć spokojem i sprzyjać wypoczynkowi ciała i ducha. Stonowane kolory, najwyższej jakości materiały i proste, a jednocześnie wyrafinowane ozdoby. Oczywiście woda jest wszechobecna: w gabinecie do zabiegów wodnych, w basenie, fontannie lub innym zbiorniku, ale także w miejscach przeznaczonych do wypoczynku urządzonych w tym samym duchu komfortu i spokoju.

W ośrodku SPA znaleźć można również gabinety do zabiegów pielęgnacyjnych, saunę czy hammam (czyli łaźnię turecką). Często inspiracją przy budowie i urządzaniu takiego miejsca są zasady feng shui, czyli starożytnej chińskiej sztuki komponowania przestrzeni tak, aby zapewnić przebywającym w niej osobom dobre samopoczucie i szczęście w każdej dziedzinie życia. Personel ośrodków SPA jest na najwyższym poziomie, cechuje go dyskrecja, zaangażowanie i bezwzględny profesjonalizm. Centrum SPA to miejsce, gdzie panuje stłumiona, spokojna, sprzyjająca odprężeniu atmosfera, w której korzysta się z różnorakich dobrodziejstw wody poprzez zabiegi lecznicze i pielęgnacyjne oraz relaksację.

Zróżnicowanie i komplementarność zabiegów

Zabiegi dostępne w ramach SPA są na tym samym poziomie co miejsce, czyli wyjątkowe. Ich gama jest niezwykle szeroka, co pozwala proponować za każdym razem całościowy program dobierany indywidualnie pod kątem potrzeb i życzeń klienta, który jest postrzegany jako całość, jedność fizyczno-duchowa. Zabiegi i ich kolejność są więc ustalane tak, by wzajemnie się uzupełniały i poprzez to zapewniały maksimum odprężenia i zadowolenia klientowi.

Są to seanse balneoterapii połączone z zabiegami na całe ciało, twarz, dłonie i stopy, dzięki rozmaitym technikom wprawiające w stan harmonii i zadowolenia, który wzmocni jeszcze dobroczynne działanie zabiegów. Na ogół podczas wizyty klientem zajmuje się ciągle ta sama osoba, co pozwala lepiej go poznać i dowiedzieć się jak najwięcej o jego potrzebach.

więcej w Cabines nr 5

publikacje Cabines 5
do góry | powrót